تحریک قیمت میلگرد با قطعی برق

تحریک قیمت میلگرد با قطعی برق

نخستین روز اجرای قطعی برق در صنایع فولادی با افزایش قیمت میلگرد در تعدادی از شرکت‌ها همراه بود و برخی تولیدکنندگان هم حجم عرضه‌های خود را حدود 50 درصد کاهش دادند و این درحالی است که بعضا کمتر از 20 درصد محدودیت مصرف برق دارند. کاهش حجم عرضه به افزایش تقاضا و به‌تبع به افزایش قیمت محصولات منجر خواهد شد...

آهن پرایس: پس از تعطیلی چند روزه در ابتدای هفته جاری بازار فعالیت خود را در آرامش نسبی شروع کرد؛ به طوری که قیمت روز آهن عمدتا ثابت اعلام شدند و در برخی مبادی نیز کاهشی بود اما افزایش قیمت روز میلگرد آجدار در برخی از کارخانه‌ها نیز مشهود بود.

قیمت دلار نیز روز گذشته روند ثابتی داشت و جز نوسانات محدود، تغییر قیمتی مشاهده نشد. به این صورت که هر دلار در بازار آزاد حدود 51 هزار تومان گزارش شد اما در پایان روز با کمی کاهش دوباره وارد کانال 50 هزار تومانی شد.

نوسانات بازار آهن و فولاد

آنطور که از اوضاع بازار آهن برمی‌آید قیمت میلگرد در شمار زیادی از کارخانه‌ها روز گذشته را با افزایش 100 تا 300 تومانی آغاز کرد، اگرچه تعدادی زیادی از آنها محصولات خود را بدون تغییر قیمت عرضه کردند.

قیمت روز تیرآهن در بخش شاخه فروشی نیز عمدتا ثابت اعلام شد اما قیمت تیرآهن ذوبی در برخی سایزها کاهش 50 تا 100 هزار تومانی داشت و چند کارخانه هم حدود 30 هزار تومان افزایش داشتند.

قیمت انواع ورق سرد و گرم نیز تقریبا ثابت بود به طوری که قیمت ورق آهنی تنها در فولاد مبارکه کاهش نسبی داشت اما در سایر کارخانه‌ها بدون تغییر بود. قیمت ورق گالوانیزه در کلیه شرکت‌ها ثابت اعلام شد و قیمت ورق روغنی و ورق رنگی شیروانی نیز عمدتا ثابت بودند اما در چند شرکت کاهش قیمت هم مشاهده شد.

قیمت روز قوطی آهن، قیمت پروفیل در و پنجره، پروفیل زد و انواع پروفیل‌ها عمدتا با کاهش 400 تا 500 تومانی همراه بودند همچنین قیمت روز لوله داربستی، لوله صنعتی و سایر لوله‌ها نیز در غالب شرکت‌ها با کاهش 400 تا 500 تومانی همراه بودند.

قیمت روز نبشی، قیمت ناودانی ایرانی و اروپایی و قیمت سپری هم عمدتا ثابت اعلام شد اما تعدادی از مبادی فروش حدود 100 تا 200 تومان افزایش قیمت داشتند.

در بررسی علل افزایش قیمت در برخی شرکت‌های میلگرد باید گفت برخی آهن فروشان بر اساس معاملات شمش فولادی در بورس کالا به افزایش قیمت‌ها تمایل داشتند اما ظاهرا تحرکی که در بازار داخلی اگر مشاهده شد ناشی از اعمال محدودیت‌های مصرف برق است که در نخستین روز اجرای آن در بازار مشاهده شد.

گویا واهمه از کمبود محصول به انبار کردن آهن آلات به ویژه تیرآهن و شمش منجر شده است تا جایی که طبق گزارش‌ها موجودی انبارها به 68 درصد رسیده که بالاترین سطح تاریخ است.

همانطور که دیروز نیز اشاره شد بالا بودن قیمتهای بازار داخلی در مقایسه با قیمت‌های صادراتی، افت شدید تقاضای مصرفی و سرمایه‌ای از عمده‌ترین علل انباشت محصولات فولادی در انبارها است.

گزارش‌ها از بورس کالا حاکی است امروز 224 هزار و 917 تن محصول فولادی عرضه می‌شود که شامل میلگرد، تیرآهن، نبشی، ناودانی و ... می‌شود. از این میزان حدود 183 هزار و 21 تن میلگرد آجدار عرضه می‌شود که نرخ پایه میانگین موزون آن حدود 26 هزار تومان است که گویا در مقایسه با میانگین قیمت پایه عرضه پیشین، افزایش 220 تومانی دارد. گفتنی است قیمت میلگرد بورسی در عرضه امروز حدود 9/0 درصد و حجم آن نیز حدود 25 درصد افزایش دارد.

معاملات بورسی روز گذشته نیز حاکی است که برای 113 هزار و 130 تن شمش عرضه شده حدود 133 هزار و 710 تن تقاضا ثبت شد و قیمت آهن نیز 20 هزار و 867 تومان برآورد شد. گویا محدودیت مصرف برق که بیشترین آسیب را ممکن است به تولیدکنندگان شمش بزند به کاهش حجم عرضه و افزایش تقاضا برای این محصول را رقم زده است زیرا ممکن است با افزایش محدودیت مصرف برق در هفته‌های آینده شاهد افزایش رقابت و به‌تبع افزایش قیمت این محصول باشیم.

در همین راستا به عقیده امیر صباغ مشاور عالی رئیس هیأت عال ایمیدرو فرمول تعیین قیمت محصولات فولادی، براساس قیمت کشف شده در بورس کالا است که نتیجه این امر ثبات نسبی قیمت آهن در چند هفته اخیر بوده است؛ اما با این حال برخی با عرضه‌های مهندسی در پی تغییر فرمول هستند.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: بازبینی اوضاع بازار آهن

به طوری که برخی از تولیدکنندگان محدودیت برق را بهانه کرده و به کاهش 50 درصدی عرضه‌های خود را در هفته های اخیر روی آوردند و این در حالی است که محدودیت برق آنها در برخی موارد کمتر از 20 درصد بوده و موجودی انبارشان نیز کافی است.

به همین دلیل بنا بر این است که وزارت صمت بر کیفیت و کمیت عرضه واحدها در بورس نظارت بیشتری داشته باشد و بورس کالا نیز امکان اعمال کف عرضه در فرمول پایه را بررسی کند.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 2 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (4)

 • معین ایرانی
  معین ایرانی1402/03/18 - 10:16 پاسخ

  درود بر ایرانیان با شرف. مگه در کارخانجات ذوب اهن برای ذوب اهن و تولید میلگرد از برق استفاده میشه . اولا از زغال سنگ برای ذوب استفاده میشه ربطی به برق نداره. دوما تو کارخانجات عظیم معمولا از مولدهای برقی مثل موتور کشتی و.. استفاده میشه. برق شهری فقط برای مصرف روشنایی محیط استفاده میشه که اون هم اگه نباشه در روز ۱۲ ساعت میشه کار کرد و در شب از موتور های دیزلی سنگین مثل موتور کشتی برای تولید برق استفاده میکنند و الان هم موتور برقهای گازی تو بازار هست که هزینش از برق هم کمتره. چرا علکی سر مردم گول میمالید و اهن الات و لالا میبرید از خوابیدن ملت تو خیابونها خوشحال میشید یا میخواهید کشور ایران و به برده داری بکشنید. سران احمق کشور ما هم که بیخیال ملتشون شدند یادشون رفت که خدمت گذار این ملتن

 • اوتابای
  اوتابای1402/03/18 - 09:52 پاسخ

  شلوغ نکن بچه همش به نفع دولتی می نویسی یه عکس از خودت بزار ببینم ببینیم این حامی نظام اقتصادی ناسالم کیه

 • عباس مهربان
  عباس مهربان1402/03/17 - 22:10 پاسخ

  همیشه برای گرانی در کشور ما یک بهانه ای است. یا برق نیست یا گاز نیست یا آب نیست ویا ...

 • علی عبداللهیاعطلاع
  علی عبداللهیاعطلاع1402/03/17 - 13:47 پاسخ

  اطلاع رسانی عالی قیمت هم به روز

ساعت کاری مجموعه به پایان رسیده است لطفا اطلاعات خود را برای دریافت مشاوره اختصاصی وارد نمایید.

درخواست مشاوره تلفنی