تحولات بازار ملک و اجاره

تحولات بازار ملک و اجاره
تحولات بازار ملک و اجاره

به گزارش آهن پرایس در اخبار بازار مسکن، توجه به ساختار اقتصاد کلان کشور در مقطع کنونی، به خوبی چگونگی مسیر رشد نرخ در بازار املاک و مستغلات و به دنبال آن بازار اجاره را مشخص می‌کند. صاحب‌ نظران اقتصاد مسکن افزایش بازدهی بازارهای دارایی به ویژه بورس و ارز از یکسو و بالارفتن...

به گزارش آهن پرایس در اخبار بازار مسکن، توجه به ساختار اقتصاد کلان کشور در مقطع کنونی، به خوبی چگونگی مسیر رشد نرخ در بازار املاک و مستغلات و به دنبال آن بازار اجاره را مشخص می‌کند. صاحب‌ نظران اقتصاد مسکن افزایش بازدهی بازارهای دارایی به ویژه بورس و ارز از یکسو و بالارفتن نرخ تورم عمومی کشور از سوی دیگر موجب شده تا بازار املاک و به دنبال آن بازار اجاره نیز در یک مسیر صعودی نرخ قرار بگیرد.

آمار های رسمی از تحولات بازار ملک و اجاره طی ماه نخست تابستان سال جاری نشان می‌دهد میانگین نرخ هر مترمربع آپارتمان مسکونی از مرز روانی ۲۰ میلیون تومان عبور کرده و به کانال ۲۱ میلیون تومان نزدیک شده است. در تیر ماه سال 99 متوسط نرخ هر مترمربع آپارتمان مسکونی در بنگاه‌های املاک تهران معادل ۲۰ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان ثبت شده که در مقایسه با یک ماه خرداد معادل ۴/ ۱۰ درصد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته معادل ۶/ ۵۶ درصد افزایش را تجربه کرده است.  همچنین در ماه تیر شاخص مسکن اجاری در تهران و در کل مناطق شهری نسبت به ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۶/ ۲۷ و ۳۱ درصد رشد داشته است.

تحقیقات میدانی از وضعیت بازار اجاره در چند ماه گذشته از سال جاری نیز به خوبی بیانگر وارد شدن فشار مضاعف بر مستاجران از محل افزایش چند برابری نرخ اجاره ‌بها نسبت به مدت مشابه سال گذشته است، به گونه ‌ای که بخش زیادی از مستاجران به دلیل افزایش نامتعارف نرخ اجاره، ناگزیر به جابه‌جایی و مهاجرت به مناطق کم‌ برخوردارتر در شهر یا کاهش متراژ آپارتمان مسکونی خود شده‌ اند. در چنین وضعیتی دولت و سیاست‌گذار بخش مسکن برای حل نوسانات بازار اجاره و کمک به مستاجران، چند راهکار اولیه را پیشنهاد داده ‌اند که به نظر می‌ رسد در میان‌ مدت و بلند مدت نه ‌تنها نمی‌تواند به اجاره ‌نشین‌ها کمک کند، بلکه موجبات فشار بیشتر بر متقاضیان این بازار خواهد شد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.