تسلط سفته بازان بر بازار مسکن

تسلط سفته بازان بر بازار مسکن
تسلط سفته بازان بر بازار مسکن

تسلط سفته بازان بر بازار مسکن

بنا بر گزارش تحلیل گران آهن پرایس در خصوص وضعیت بازار مسکن، بررسی‌ های انجام شده درخصوص وضعیت بازار معاملات واحد های مسکونی در شهر های کشور الخصوص شهر تهران نشان می‌دهد هم‌ اکنون بازار در تسلط سفته ‌بازها قرار گرفته است و سلطه سفته‌ بازها بر بازار موجب محاصره بازار ازسوی آنها وجلوگیری از ورود خریداران مصرفی به عرصه معاملات ملک شده است.

تحقیقات میدانی حاکی از آن است، هم ‌اکنون تغییرات قیمتی و وضعیت بازار معاملات مسکن چه در شهر تهران و چه در سایر شهرها  تحت‌ تاثیر رفتار های سودا گرانه و حضور سفته‌ بازها در بازار ملک قرار دارد، به‌ طوری‌ که حضور پررنگ‌این گروه از متقاضیان مسکن و انجام بخش عمده معاملات خرید و فروش آپارتمان در میان آنها منجر به افزایش سطح قیمت ‌ها و ناتوانی متقاضیان مصرفی از ورود به بازار و خرید آپارتمان شده است.

بازار معاملات مسکن در همه شهرهای کشور به‌ خصوص پایتخت در حالی در محاصره سفته‌بازان ملکی قرار گرفته است که آمار اولیه از میانگین قیمت واحدهای مسکونی در اردیبهشت ‌ماه نیز نشان از تغییر کانال قیمتی دارد. این تغییر کانال هم در بازار مسکن شهر تهران و هم در بازار معاملات مسکن کل کشور براساس داده‌ های اولیه مربوط به رهگیری معاملات خرید و فروش واحد های مسکونی در دومین ماه از سال‌ جاری قابل‌ مشاهده است.

بررسی‌ ها بر پایه آمار اولیه از معاملات مسکن کشور در اردیبهشت و بر مبنای داده‌ های خام سامانه رهگیری مسکن نشان می‌دهد فعالیت و حضور پررنگ‌ سفته‌ بازها در بازار معاملات مسکن اردیبهشت، با اثرگذاری بر سطح قیمت‌ها و تغییر کانال قیمتی در بازار مسکن، تعداد معاملات واحدهای مسکونی در بازار و جنس خریداران را نیز تحت‌تاثیر قرار داده است. این آمارهای اولیه بر پایه داده‌ های خام سامانه رهگیری مسکن استخراج شده است و در واقع نوعی پیش‌گزارش از تحولات بازار مسکن اردیبهشت‌ ماه محسوب می‌شود.اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: