تسهیلات مسکن چه روندی در پیش می گیرد؟

نرخ اوراق تسهیلات مسکن چه روندی در پیش می گیرد؟
تسهیلات مسکن چه روندی در پیش می گیرد؟

تسهیلات مسکن چه روندی در پیش می گیرد؟

معاملات حق تقدم تسهیلات مسکن از سال 1389 در فرابورس ایران آغاز شده است و اکنون بیش از 20 نماد حق تقدم تسهیلات مسکن در بازار سرمایه معامله می شود که بر این اساس متقاضیان خرید مسکن برای استفاده از تسهیلات باید برگه های پنج میلیون ریالی اوراق تسهیلات (تسه) را به قیمت روز از فرابورس خریداری کنند.

 

سقف فردی تسهیلات خرید و ساخت مسکن از محل گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در تهران 600 میلیون ریال و در مرکز استان های بالای 200 هزار نفر مبلغ 500 میلیون ریال است؛شمار اوراق مورد نیاز در تهران 120 ورقه و در مرکز استان ها 100 ورقه است.

 

نرخ اوراق تسهیلات مسکن بسته به شرایط بازار و همچنین میزان عرضه و تقاضا متغیر است به گونه ای که نرخ اوراق تسهیلات مسکن در فصل تابستان که اوج تقاضای خرید خانه محسوب می شود از مرز برگه ای یکصد هزار تومان فراتر رفت و موجب نگرانی خریداران مسکن شد اما با آغاز فصل پاییز روند کاهشی به خود گرفت و اکنون به محدوده هر برگ 74 تا 76 هزار تومان رسیده است.

 

بر پایه این گزارش  فرآیند قیمت‌گذاری در کل بازار سرمایه بر مبنای عرضه و تقاضا است و به صورت ماهیانه بانک مسکن نمادهای مشخصی را اختصاص می‌دهد و امتیازهای تسهیلات مسکن جدید اعلام می‌شود که این موضوع در فرآیند قیمت گذاری تاثیر گذار است.

 

اکنون با شروع ماه دی و اعلام نماد جدید گمانه زنی ها در خصوص روند قیمت اوراق نیز صورت می گیرد؛ کارشناسان معتقدند با توجه به رکود ادامه دار خرید و فروش مسکن و نبود تقاضای اضافه در بازار ،تغییر چندانی در نرخ اوراق مسکن هم صورت نگیرد و ممکن است اندکی کاهش یابد.

 

باید منتظر ماند و دید که در این ماه های پایانی سال شرایط  بازار مسکن چه تغییری می کند و آیا رکود چند ساله از این بازار رخت بر می کند چراکه به گفته کارشناسان مسکن ، اوراق تسهیلات زمانی تاثیر گذار است که خرید و فروش خانه از رونق مناسبی برخوردار باشد.

 

در این رابطه سیامک فرامرزی کارشناس بانکی در گفتگو با خبرنگار بورس، بانک و بیمه گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، عنوان کرد: طی چند سال گذشته به دلیل تزریق نقدینگی به جامعه  افزایش قیمت مسکن را شاهد بودیم؛ در این شرایط افزایش ساخت و ساز برای سودآوری بیشتر، منجر به پیشی گرفتن عرضه بر تقاضا شد که این امر رکود تورمی و کاهش قدرت خرید مردم را به همراه داشت.

 

وی افزود: بانک مسکن از طریق ارائه اوراق مسکن سعی در حل مشکلات به وجود آمده را داشت  اما باید این نکته را نیز در نظر داشته باشد که بالا بودن نرخ قیمت اوراق تسهیلات مسکن نه تنها دردی را درمان نکرد بلکه به افزایش رکود در این بازار دامن زد.

 

فرامرزی تصریح کرد: از آنجایی که متقاضیان این وام و اوراق جزو اقشار کم درآمد و متوسط محسوب می شوند لذا بانک مسکن باید یک سری اصلاحات در زمان بازپرداخت و سود آن انجام دهد چرا که این امر نه تنها جاذبه ای نداشته بلکه نارضایتی عمومی را به وجود می آورد.

 

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: