تفاوت ورق آجدار پرسی و فابریک

تفاوت ورق آجدار پرسی و فابریک

ورق آجدار یکی از انواع ورق هایی است که در زندگی روزمره با آن سرو کار دارید. این ورق اولین بار در سال 1820 تولید شد و استفاده از آن در صنایع مختلف آغاز گشت. آج های روی سطح این ورق باعث میشود تا در سطوح شیب دار و سطوحی که در آن احتمال لغزش وجود دارد ایمنی بیشتری ایجاد شود.

ورق آجدار در جنس ها و اشکال متفاوتی تولید میشوند و بسته به محل استفاده و نوع کاربردی که خواهند داشت انتخاب میشوند. در بازار ایران به این ورق، ورق شطرنجی، ورق کف سازی، گل ورق و ورق برجسته نیز گفته میشود. از تولیدکنندگان این محصول میتوان به کارخانه فولاد مبارکه اصفهان اشاره کرد. قسمتی از مصرف ورق آجدار ایران توسط کشورهای دیگر از جمله چین و روسیه تامین میشود. به صورت سالانه حدود 100 تا 150 هزار تن ورق آجدار در ایران تولید میشود. 

ورق آجدار چیست؟

ورق آجدار یکی از ورق هایی است که جهت جلوگیری از لغزش افراد و یا اشیا بر روی سطوح شیب دار مورد استفاده قرار میگیرد. روی سطح این ورق برجستگی هایی وجود دارد که این برجستگی ها میتواند به اشکال مختلفی همچون عدسی، بادامی، الماس و یا لوزی باشد. ورق آجدار در دسته ورق هایST37  و گرم قرار دارند و این ورق دارای کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف و ساخت و ساز است. در میان ورق‌های آجدار ورق بادامی شکل طرفداران بیشتری را به خود اختصاص داده است. این ورق میتواند در جنس‌های مختلفی همچون آهنی، استیل، گالوانیزه و آلومینیوم تولید شود. کارخانه فولاد مبارکه تولید ورق آجدار با ظرفیت زیاد را برعهده دارد و قسمتی از تولیدات خود را نیز صادر میکند. 

تفاوت ورق آجدرا پرسی و فابریک

ورق های آجدار در جنس‌ها و شکل‌های مختلفی تولید میشوند. یکی از تفاوت‌های این ورق‌ها در نحوه تولید آنان است. در این تقسیم بندی ورق آجدار به دو دسته آجدار پرسی و آجدار فابریک تقسیم میشوند. تفاوت اصلی این دو ورق در آج آنان است که برای تولید ورق آجدار به روش فابریک یک لایه آج به ورق اضافه میشود و سطح پشتی ورق سطحی صاف است. ورق آجدار پرسی ورقی ساده است که آج ها بر روی آن و توسط دستگاه حک شده اند و ورق آجدار در این روش دارای برآمدگی هایی در سطح رویی و پشتی ورق است. 

یکی دیگر از تفاوت های ورق آجدار پرسی و فابریک وزن این ورق ها است. اصولا وزن ورق آجدار فابریک بالاتر از ورق پرسی است زیرا آج ها به صورت یک لایه جداگانه به سطح ورق اضافه شده اند. به دلیل وزن کمتر ورق آجدار پرسی میتوان گفت این ورق آجدار قیمت پایینتری نیز دارد.

عوامل موثر بر قیمت ورق آجدار

تفاوت دیگری که بین انواع ورق آجدار مشهود است قیمت آن است. ورق آجدار به دو صورت رولی و یا شیت تولید میشود و قیمت ورق آجدار در بازار برحسب کیلوگرم است. جنس، ضخامت، روش تولید، نوع ورق آجدار اینکه فابریک باشد یا پرسی و میزان تولید و عرضه آن میتواند از عوامل موثر بر قیمت تمام شده ورق آجدار باشد. در یک تقسیم بندی میتوان عنوان کرد که قیمت ورق آجدار استنلس استیل در صدر جدول قیمتی پس از آن ورق آجدار آلومینیوم، ورق آجدار گالوانیزه و در آخر ورق آجدار آهنی قرار دارد. 

خرید آنلاین ورق آجدار آهن پرایس

کاربرد ورق آجدار 

از ورق آجدار برای ایجاد امنیت بیشتر برای جلوگیری از لغزیدن و افتادن استفاده میشود. ورق آجدار فابریک به دلیل داشتن وزن بالاتر استحکام بالاتری نیز دارد و با گذشت زمان دچار فرورفتگی و آسیب نمیشود و از آن در سطوح شیبدار، سطوح پل عابر پیاده و در سطوحی که لغزش در آن زیاد است استفاده میشود. از ورق آجدار پرسی به دلیل امکان له شدن برآمدگی ها بیشتر در کاربردهای تزیینی ، در طراحی داخلی و خارجی ساختمان ها و نمای وسایل و سطوحی که کمتر در تماس هستند استفاده میشود. 

از ورق آجدار معمولا در پلکان ها و سطوح شیبدار و در نواحی صنعتی، در ساخت پله اضطراری به جهت افزایش کشش، در ساخت وسایل نقلیه و یدک کش ها، در وانت ها به عنوان یک قسمت روی سپر و یا قسمت بار وانت ها، کامیونت ها و یا تریلی ها استفاده میشود تا از لغزش بار در قسمت بار جلوگیری کند. 

در نهایت با اطلاع از نکات مثبتی که در که مقاله در اختیار شما عزیزان قرار دادیم در حین خرید ورق آجدار به نکات خاصی از قبیل ظاهر ورق، نوع ورق آجدار، عاری بودن ورق از زنگ زدگی یا پوسته شدن و قیمت ورق آجدار دقت نمایید و میتوانید قیمت ورق آجدار کارخانه فولاد مبارکه، گیلان و سایر کارخانه های داخلی و خارجی را از کارشناسان فروش خود در آهن پرایس استعلام بگیرید.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (7)

 • صیادی
  صیادی1401/04/02 - 12:13 پاسخ

  ورق آجدار مبارکه بهتر یا گیلان

 • علومی
  علومی1401/04/02 - 12:04 پاسخ

  قیمت رنگی ورق آجدار را میفرمایید؟ برای سازه رنگی میخواستم

 • صالحیان
  صالحیان1401/04/02 - 11:52 پاسخ

  قیمت ورق آجدار پرسی و قیمت ورق اجدار فابریک چرا انقدر فرق دارن؟ مگه کاربرشون فرق هم داره؟

 • عباسی
  عباسی1401/04/02 - 11:40 پاسخ

  شما ورق آجدار فابریک موجود دارین یا پرسی؟

 • صبوری
  صبوری1401/04/02 - 11:35 پاسخ

  سلام ببخشید وزن ورق آجدار هم مثل ورق سیاه معمولی حساب میشه؟

 • علی محمد بنایی
  علی محمد بنایی1401/04/02 - 11:26 پاسخ

  سلام آیا ورق آجدار پرسی و فابریک از نظر قیمتی و وزنی با هم تفاوت دارن؟ بیشتر مصرفشون تو چه جاهاایی کاربرد داره؟

 • سیروس احمدی
  سیروس احمدی 1401/04/02 - 11:24 پاسخ

  قیمت ورق اجدار درنوع پرسی و فابریک قیمت هم تفاوت داره ؟