تلاطم در صنعت ساختمان

تلاطم در صنعت ساختمان
تلاطم در صنعت ساختمان

تلاطم در صنعت ساختمان

به گزارش آهن پرایس در اخبار بازار مسکن، صنعت ساختمان به علت کم ترین آسیب بعد از اعمال تحریم ها این توانایی دارد تا جایگزین صنایع آسیب دیده و یا صنایعی که که بیشتر در معرض آسیب تحریم هستند بشود.

 طبق اعلام مسئولین وجود 19 میلیون بد مسکن را می توان با برنامه ای ده ساله و ساخت ماهانه  600 هزار واحد مسکن به میزان چشم گیری کاهش داد. چرا که اغلب مواد اولیه و مصالح مورد نیاز ساخت و ساز در داخل کشور تولید می شود و وجود منابع انسانی کارآزموده و متخصص در کنار نقدینگی موجود می تواند مسیر رشد این صنعت را در شرایط بحرانی کشور هموارتر کند.

بدین منظور می توان واحد های نیمه تمام را پیش فروش کرد تا سرمایه مورد نیاز برای ادامه روند ساخت و ساز مهیا  شود.البته در پیش فروش مسکن باید سه نوع ریسک را مورد توجه قرار دهیم یکی از آن ها، ریسکی است بابت افزایش قیمت ها متوجه خریدار می شود. برای مثال اگر امکان اتصال ودیعه گذاران مسکن با پیش خرید مسکن برقرار می شد، اکنون،  با موج کثیری از افراد ناتوان در خرید مواجه نبوده ایم  و هیچ افزایش قیمتی هم  نمی توانست در بازار مسکن کارشکنی کند.

عدم وجود چنین سیستمی نه تنها خریداران را متضرر کرده است، بلکه  فروشندگان هم از ریسک نقدینگی مصون نمانده و بسیاری از واحد های ساخته شده را نتوانسته اند به فروش برسانند.

وجود چنین سازوکارهایی در کشوری چون ایران بسیار ضروری است چرا که  اگر یک نفر در ایران ۵ میلیون تومان حقوق دریافت کند برای خرید یک خانه یک میلیاردی باید ۲۰۰ ماه حقوق بگیرد، این در حالی است که در اروپا همان خانه را تنها با ۷۵ ماه از حقوق خریداری می کنند. ضمن این ‌که در کشورهای اروپایی ۸۰ درصد هزینه خرید خانه را هم تسهیلات ارزان قیمت ۲ تا ۳ درصدی پوشش می‌دهد. که این نرخ در ایران به مرز 20درصد می رسد.

شما می توانید به منظور اطلاع از آخرین وضعیت بازار آهن، بازار فولاد و بازار مسکن به اتاق خبر سایت آهن پرایس مراجعه نمایید.

برای اطلاع از قیمت روز آهن آلات در کانال تلگرام آهن پرایس عضو شوید.اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: