تورم بالا در اقتصاد ایران

تورم بالا در اقتصاد ایران
تورم بالا در اقتصاد ایران

تورم بالا در اقتصاد ایران

بنا بر گزارش تحلیل گران آهن پرایس در خصوص وضعیت بازار مسکن، تورم بالا در اقتصاد ایران همواره موجب شده خانوار ها به دنبال یک پناهگاه امن برای حفظ ارزش واقعی سرمایه هایشان باشند و چون بازار ملک طی همه این سال ها اطمینان افراد را جلب کرده، موج تقاضای سرمایه ای حاصل از آن باعث جهش های قیمتی شده است.
از این رو بازار مسکن به ‌عنوان امن ‌ترین مکان سرمایه‌ گذاری در حافظه خانوار ایرانی حک شده است، در همه این حداقل سه دهه بعد از انقلاب  تا ابتدای دهه ۹۰ و قبل از تحریم ‌های شدید هسته ‌ای جریان قوی سرمایه از سمت خانوار پس ‌انداز‌ کننده به سمت بازار مسکن سرازیر بوده است.
 این جریان سرمایه که تقاضا برای خرید مسکن را بالا می‌ برده و سرمایه‌ گذاری در امر ساخت و ساز را سود آور می‌کرده سبب شده عرضه ساختمان‌ های مسکونی افزایش یابد و نتیجه آن به حداقل ۲ میلیون خانه خالی از سکنه و هم چنین بیش از تعداد ۲ میلیون خانه دوم منجر شده است، یعنی درست است که این حجم عرضه، نسبت تعداد خانوار به تعداد خانه را بهبود داده اما در واقعیت، یک نوع عدم تعادل در نوع سرمایه‌ گذاری در کلان اقتصاد ایران را به‌ وجود آورده است.
سهم بخش مسکن از کل سرمایه ‌گذاری حقیقی در اقتصاد ایران در مقایسه با کشور های توسعه ‌یافته، به شکل قابل ملاحظه‌ ای بالاتر است.  این در حالی است که بهره ‌وری سرمایه در بخش مسکن پایین است، به این معنا است که، ارزش افزوده این بخش که معادل همان اجاره اکتسابی بخش مسکن است در مقایسه با ارزش افزوده ایجاد شده از فعالیت‌ هایی هم چون صنعت و خدمات با همان میزان سرمایه، کمتر است. بنا بر این این موضوع بدون لحاظ سرمایه‌ های عاطل در خانه‌ های خالی است. این وضعیت، بخشی از دلایل رشد منفی بهره‌ وری سرمایه در اقتصاد ایران نیز می باشد.اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: