حباب 10 درصدی قیمت آهن

حباب 10 درصدی قیمت آهن

کارشناسان معتقدند که قیمت آهن در حال حاضر حدود 10 درصد حباب دارد. وجود چند نرخ ارز در بازار، کمبود انرژی، هجوم تقاضای سرمایه‌ای و بدقولی و تاخیر در بارگیری کارخانجات از جمله عواملی هستند که به نوسانات بازار آهن دامن زده‌ و موجب بروز حباب ده درصدی شده است...

آهن پرایس: روز گذشته، 15 اسفند 1402، دلار برای اولین بار در تاریخ خود از مرز 60 هزار تومان عبور کرد و به قیمت 61 هزار تومان رسید. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که طی یک سال گذشته، دولت با تمام توان و با اتکا به سیاست‌هایی نظیر افزایش نرخ بهره و سهمیه‌بندی ارز، سعی در کنترل نرخ ارز داشته است.

در حال حاضر، نرخ ارز نیمایی حدود 40 هزار تومان و نرخ ارز آزاد 61 هزار تومان است. این اختلاف 60 درصدی، انگیزه صادرات را به شدت کاهش داده است. سیاست‌هایی نظیر افزایش نرخ بهره 30% و سهمیه‌بندی ارز، نه تنها به کنترل بازار ارز کمک نکرده، بلکه با تشدید ناترازی بانک‌ها و کاهش صادرات، به التهاب بیشتر بازار دامن زده و به تداوم روند افزایشی قیمت روز آهن آلات منجر شده است.

بازار آهن در روز گذشته شاهد نوسانات قیمتی در مقاطع مختلف بود. میلگرد در اکثر کارخانه‌ها با افزایش 100 تا 700 تومانی به ازای هر کیلوگرم روبه‌رو شد، اما برخی کارخانه‌ها تغییری در نرخ میلگرد اعمال نکردند.

قیمت میلگرد از اواخر ماه آبان تا کنون حدود 4.500 تومان افزایش داشته است. قیمت میلگرد میانه 27.300 تومان، قیمت میلگرد راد همدان 28.195 تومان و قیمت میلگرد نیشابور هم 27.010 تومان اعلام شد.

براساس مؤلفه‌های بنیادینی همچون نرخ ارز دولتی و نرخ جهانی فولاد قیمت میلگرد دارای حباب 2 هزار تومانی است. گفتنی است روز گذشته کف قیمت میلگرد آجدار حدود 27.000 تومان برآورد شد.

قیمت روز تیرآهن نیز در اکثر کارخانه‌ها 50 تا 150 هزار تومان در هر شاخه افزایش قیمت را تجربه کرد. قیمت تیرآهن اصفهان در هر کیلو بین 30 تا 37 هزار تومان شنیده شد.

قیمت نبشی و ناودانی در اکثر کارخانه‌ها ثابت بود، اما قیمت نبشی ناب تبریز و ظهوریان 200 تا 300 تومان افزایش داشت.

ثبات قیمت ورق سیاه (st37 و st52) در اکثر کارخانه‌ها مشهود بود، اما قیمت ورق فولاد مبارکه در برخی ضخامت‌ها افزایش 200 تا 500 تومانی را اعمال کرد. کمبود عرضه و افزایش تقاضا برای ورق گرم در بورس کالا به افزایش قابل توجه قیمت ورق کلاف گرم منجر شده است به طوری که هر کیلو از این محصول تا 51 هزار تومان معامله شد. قیمت ورق گالوانیزه، قیمت ورق روغنی و قیمت ورق استیل نیز 500 تومان در هر کیلوگرم افزایش داشتند.

قیمت قوطی، قیمت پروفیل سبک، قیمت پروفیل در و پنجره و انواع پروفیل‌ها در اکثر کارخانه‌ها 200 تا 500 تومان در هر کیلوگرم گران شد، اما قیمت پروفیل پایا اصفهان ثابت اعلام شد. قیمت لوله داربست، قیمت لوله مبلی، قیمت لوله گاز و انواع لوله‌ها نیز در اکثر کارخانه‌های تولیدکننده 200 تا 500 تومان در هر کیلوگرم افزایش قیمت را تجربه کردند.

بر اساس نظر کارشناسان و مؤلفه‌های بنیادین بازار، قیمت آهن در حال حاضر حدود 10 درصد حباب دارد. نرخ ارز نیمایی 40 هزار تومان و نرخ دلار فولاد در بازار 46.5 تا 47 هزار تومان است. این در حالی است که دولت خواهان تثبیت نرخ ارز در بازار فولاد به قیمت 40 هزار تومان است اما در عین حال با با دلار بالای 57 هزار تومان فعالیت می‌کند.

وجود چند نرخ ارز در بازار به هم ریختگی بازارها در اواخر سال را به دنبال داشته است؛ مضاف بر این کمبود انرژی، هجوم تقاضای سرمایه‌ای در دو ماه گذشته، بدقولی و تاخیر در بارگیری کارخانجات به دلیل شرایط فصلی و تقاضای بالا به نفع کارخانجات خصوصی تمام شد اما تداوم این روند قابل پیش‌بینی نیست.

از جمله چالش‌هایی که بازار آهن در سال آینده با آن مواجه خواهد بود، دلار چندنرخی است؛ عدم پایداری نرخ ارز، افزایش اختلاف قیمت بین سقف و کف نرخ ارز، مصوبه الزام بازگرداندن صد درصدی دلار حاصل از صادرات به نرخ نیمایی امکان پیش‌بینی قیمت روز آهن آلات را در سال آینده را دشوار کرده است.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: صعود بی وقفه قیمت آهن

از یک طرف، مصوبه جدید ارزی می‌تواند به کاهش قیمت فولاد در بازار داخلی کمک کند. اما از طرف دیگر، چند نرخی بودن ارز و افزایش تقاضا در فصل بهار، می‌تواند منجر به افزایش قیمت‌ها شود، به طور کلی به نظر می‌رسد سال آینده که قیمت‌ها در نوسان خواهد بود و این امر به عوامل مختلفی از جمله نرخ ارز، سیاست‌های دولت و شرایط اقتصادی کشور بستگی خواهد داشت.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 3 از 5 - 2 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.