حباب 15 درصدی قیمت تیرآهن

حباب 15 درصدی قیمت تیرآهن

بازار آهن و فولاد در ابتدای سال جدید با نوسانات زیادی همراه بوده است. ترس از افزایش قیمت دلار تا 65 هزار تومان و عدم تناسب قیمت مواد اولیه با قیمت روز میلگرد، فعالان بازار را محتاط کرده و بسیاری از معاملات را به حالت تعلیق درآورده است...

آهن پرایس: بازار آهن و فولاد در نخستین روزهای فعالیت کاری خود در وضعیتی آشفته به سر می‌برد. ترس از افزایش قیمت دلار تا 65 هزار تومان و عدم تناسب قیمت مواد اولیه با قیمت روز میلگرد، فعالان بازار را محتاط کرده و بسیاری از معاملات را به حالت تعلیق درآورده است.

گویا انتشار شایعاتی مبنی بر آمادگی ایران برای پاسخ به تجاوز رژیم صهیونیستی، التهابات بازار ارز و طلا را تشدید کرد در همین راستا قیمت دلار در بازار آزاد به بالای 64 هزار تومان رسید این موضوع باعث شد تا فعالان بازارها در لاک دفاعی فرو رفته و برخی قیمت‌ها افزایش یابد.

فروشندگان با احتیاط در بازار حاضر می‌شوند و تمایلی به عرضه محصول در قیمت‌های پایین‌تر از نرخ کف بازار ندارند با این حال، خریداران نیز از خرید در قیمت‌های بالا خودداری می‌کنند و منتظر ثبات قیمت‌ها هستند.

تقاضای خرید اهن در نیمه دوم سال گذشته، بخش قابل توجهی از تقاضای معمول بهار را پوشش داده و حالا شاهد رکود در بازار هستیم. حجم زیادی از میلگردهای خریداری شده در زمستان هنوز به دست مصرف‌کنندگان نرسیده و این امر به رکود بیشتر دامن زده است.

شیب تند قیمت‌ آهن آلات در پایان هفته گذشته و پیش‌خور شدن هیجانات نیز از انتظار افکار عمومی برای اقدام ایران در برابر حمله اسرائیل نشأت گرفته است.

در همین راستا گزارش‌ها از قیمت آهن روز پنجشنبه حاکی است که کف قیمت میلگرد در کانال 26.500 تومانی بود و حدود 200 تا 300 تومان افزایش داشت، قیمت میلگرد 10 نیز 28 هزار تومان اعلام شد؛ با این حال، امکان خرید میلگرد با قیمت حول و حوش 27 تا 27.5 هزار تومان وجود داشت.

در سایر بازارها، به خصوص قیمت ورق آهن، قیمت روز قوطی، قیمت انواع پروفیل و تیرآهن نیز شاهد افزایش داشت. قیمت تیرآهن 14، 16 و 18 با کف قیمت میلگرد فاصله 25 درصدی دارد که از نُرم بازار حدود 15 درصد بالاتر است. به عنوان نمونه قیمت تیرآهن 14 ذوب آهن اصفهان در هر شاخه 5 میلیون و 200 هزار تومان  و  قیمت تیر 20 ذوبی 10 میلیون و 400 هزار تومان برآورد شد.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: گرانی 30 درصدی قیمت میلگرد

گفتنی است عرضه‌های مهندسی شده، کاهش حجم عرضه و تأخیر در تحویل محصول به تحریک روانی خریداران منجر شده که حباب قیمت تیرآهن را رقم زده است.

به عبارتی دیگر بیشتر مقاطع فولادی و سایر بازارهای مالی در سقف قیمتی هستند و تنها بازار بورس و مسکن فعلا با روند دلار همسو نشده‌اند و ساخت و ساز با مصالح قیمت جدید با تأخیر 6 ماهه در بازار عرضه می‌شود.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.