خروج مصرف‌کنندگان اصلی از بازار مسکن

خروج مصرف‌کنندگان اصلی از بازار مسکن
خروج مصرف‌کنندگان اصلی از بازار مسکن

خروج مصرف‌کنندگان اصلی از بازار مسکن

بنا بر گزارش تحلیل گران آهن پرایس در خصوص وضعیت بازار مسکن، ریزش شدید معاملات مسکن در خرداد ماه که حکایت از عمیق ‌شدن رکود در بازار مسکن دارد، سبب شد معدود فروشندگان واقعی باقی‌ مانده در بازار به این باور برسند که دیگر امکان افزایش قیمت‌ های پیشنهادی خود را ندارند و باید به سطوح قیمتی آخرین معاملات انجام ‌شده بسنده کنند، چرا که افزایش قیمت بدون وجود تقاضا صرفا به عمیق‌ تر شدن رکود منجر خواهد شد و عملا معامله چندانی با قیمت‌ های فوق ‌العاده بالا انجام نمی‌ شود.
عده معدودی که در این بازار اکنون مشغول معامله هستند نیز عمدتا کسانی هستند که یا به دنبال تبدیل به‌ احسن ملک خود بوده یا قصد سرمایه ‌گذاری دارند که طبعا این اقشار، گروه‌ های هدف اصلی خان ه‌دار شدن به ‌شمار نمی ‌آیند. در حال‌ حاضر حضور متقاضیان مصرفی مسکن در بازار به ‌شدت کاهش یافته و اغلب قدرت خرید کافی ندارند و در نتیجه ناگزیر بازار را ترک کرده‌ اند. در این بین حتی خانه ‌اولی ‌هایی که موعد دریافت وام  مسکن آنها فرا رسیده هم به دلیل این که امکان خرید آپارتمان مطلوب خود را ندارند، مستاصل مانده‌ اند. انتشار اخباری مبنی بر افزایش احتمالی سقف تسهیلات مسکن نیز بر تردید آنها برای خرید آپارتمان به هر قیمت و با هر کیفیت ممکن افزوده است و تصور می‌کنند، قدری صبر بیشتر ممکن است گشایشی به نفع آنها حاصل کند. از این رو قیمت‌ های تند اعلامی از سوی مالکان آپارتمان ‌های مسکونی دست‌ کم در گروه واح دهای ۱۰ تا ۲۰ سال ساخت کم یاب شده و متقاضیان مسکن شاهد توقف فروشندگان در مسیر افزایش قیمت پیشنهادی دست‌ کم در این گروه سنی املاک هستند.  امید بر این است با تدبیر و بینش صحیح مسئولین راه حل مناسبی برای حل این مشکل اندیشه کنند تا مشکل عموم جامعه در بخش مسکن بر طرف گردد.اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (1)

  • علی
    علی1398/04/19 - 10:14 پاسخ

    با سلام ، اگر قوانین خرید و فروش ملک به درستی رعایت بشه ،وهر کس که ملکی خریداری کرد ،مراحل معامله که قولنامه و سپس ثبت محضری قولنامه به این خرید و فروش اعتبار بده دیگه دست دلالان مسکن تا حدود زیادی بسته میشه ومصرف کننده می‌تونه از دست فروشنده اولیه خرید کنه ،نه اینکه بدون ثبت در مراجع قانونی هزاران معامله صورت بگیرد و هیچ کنترلی هم نباشد و دادگاه های ما فقط با یک قولنامه دست نویس معامله را به رسمیت بشناسند در صورتی که نص صریح قانون ثبت در دفتر خانه اسناد رسمی را تایید کننده وقوع معامله میداند ،اگر قانون رعایت شود دلالی خود به خود برچیده میشود ،مشگل ما اجرای سلیقه‌ای قوانین وعمل نکردن به قوانین موجود در کشور است

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:
مسیریابی کانال تلگرام ۰۲۱-۵۴۱۰۳