دور زدن های طرح های مالیاتی

دور زدن های طرح های مالیاتی
دور زدن های طرح های مالیاتی

به گزارش آهن پرایس در اخبار بازار مسکن، بسیاری از کارشناسان با اشاره به ایرادات مهم و متعدد طرح مالیات بر خانه های خالی، اعتقاد دارند تصویب این طرح منجر به حل شدن مشکلی از بازار مسکن نخواهد شد. با این وجود، انتشار جزئیات طرح اصلاح ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌ های مستقیم موجب...

به گزارش آهن پرایس در اخبار بازار مسکن، بسیاری از کارشناسان با اشاره به ایرادات مهم و متعدد طرح مالیات بر خانه های خالی، اعتقاد دارند تصویب این طرح منجر به حل شدن مشکلی از بازار مسکن نخواهد شد. با این وجود، انتشار جزئیات طرح اصلاح ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌ های مستقیم موجب ایجاد تردید های جدی نسبت به موفقیت این طرح در میان کارشناسان شده است. 

نکته جالب این است که علی رغم این که این طرح با هدف اخذ مالیات از خانه‌ های خالی طراحی شده است اما تعریف روشنی از خانه‌ های خالی ارائه نداده است و ارجاعی هم که در طرح به تبصره 7 ماده 169 مکرر قانون مالیات‌های مستقیم داده شده، در مورد تعریف خانه‌ های خالی نیست بلکه در مورد ایجاد سامانه ملی املاک و اسکان است.

بر اساس طرح موجود، شرکت‌ ها و بانک ‌ها که مالک بسیاری از خانه‌ های خالی هستند، می‌ توانند خانه ‌های خالی خود را به اسم افراد مختلف ثبت کرده و با قرارداد صوری قانون را دور بزنند هم چنین براساس طرح مجلس، صرفا از مالکان خواسته شده است که اطلاعات کد پستی ملک را ثبت کنند.
 این در حالی است که تعداد زیادی از املاک فاقد کد پستی بوده یا اساسا کد پستی به آن‌ها تخصیص داده نشده است. به علاوه، کارشناسان اعتقاد دارند ضرورت دارد ثبت اطلاعات کنتور های خدماتی که نشان دهنده اسکان خانوار در خانه نیز هستند، الزامی شود. در طرح مجلس هیچ ضمانت اجرایی برای ثبت اطلاعات صحیح در سامانه وجود ندارد و برای صحت سنجی اطلاعات هم سازکاری دیده نشده است.

علاوه بر نکات فوق، درباره نحوه اخذ مالیات از خانه‌ های خالی نیز ایراداتی وجود دارد. به عنوان مثال، در طرح مجلس یازدهم، مالیات خانه‌ های خالی ضریبی از قیمت اجاری مسکن که توسط کمیسیون معاملات وزارت راه و شهرسازی تعیین می‍شود، در نظر گرفته شده است که این موضوع گلوگاه فساد است و در بلند مدت و به دلیل تبانی برخی کارگزاران با صاحبان املاک بزرگ می‌تواند منجر به کاهش اثربخشی این نرخ مالیاتی شود.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.