راه حل کاهش قیمت ورق سیاه

راه حل کاهش قیمت ورق سیاه

با افزایش قیمت ورق گرم در مبارکه و چند کارخانه، برخی راهکار اصلاح اوضاع بازار ورق گرم و کاهش قیمت این محصول در بورس و کنترل نرخ مواد اولیه می‌دانند که امکان عرضه ورق گرم در واحدهای تولیدی کوچک را نیز فراهم می‌کند...

آهن پرایس: قیمت آهن و فولاد روز گذشته در غالب مبادی فروش ثابت اعلام شد اما قیمت تیرآهن و قیمت ورق سیاه در برخی کارخانه‌ها افزایشی بود، در برخی محصولات کاهش قیمت هم مشاهده شد.

بازار ارز نیز تغییر چندانی نداشت و قیمت دلار در مرز 50 هزار تومان نوسانات جزئی داشت و در پایان روز هم هر دلار بازار آزاد حدود 50 هزار و 250 تومان معامله شد.

تحلیلی بر نوسانات بازار آهن

بازار میلگرد نسبتا آرام و بدون نوسان بود به طوری که قیمت میلگرد آجدار در غالب شرکت‌ها ثابت اعلام شد و چند کارخانه هم بین100 تا 300 تومان کاهش قیمت داشتند. قیمت میلگرد 16 ذوب آهن اصفهان با 100 تومان کاهش حدود 24.400 تومان اعلام شد؛ قیمت میلگرد امیرکبیر خزر ثابت بود و حدود 23.500 تومان اعلام شد. کف قیمت پیشنهادی میلگرد در بازار حدود 22 تا 22.700 تومان اعلام شد.

قیمت روز میلگرد آجدار

قیمت میلگرد میانه

قیمت میلگرد نیشابور

قیمت میلگرد ابرکوه

22.600

23.110

22.500

تیرآهن نیز در بیشتر شرکت‌ها ثابت اعلام شد اما قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان و قیمت تیرآهن فولاد یزد در برخی سایزها با افزایش 10 تا 100 هزار تومانی همراه بود. قیمت نبشی و قیمت ناودانی ایرانی و اروپایی در کلیه مبادی فروش ثابت اعلام می‌شود.

قیمت ورق سیاه در اکثر مبادی فروش افزایش 100 تا 700 تومانی داشت و تنها قیمت ورق گرم گیلان ثابت اعلام شد. قیمت ورق گالوانیزه، قیمت ورق روغنی، قیمت ورق شیروانی و انواع ورق سرد هم کاهش 200 تومانی داشت.

قیمت روز قوطی آهن، قیمت پروفیل مبلی، قیمت پروفیل صنعتی و سایر پروفیل‌ها در غالب شرکت‌ها بدون تغییر بود اما قیمت پروفیل صابری و قیمت پروفیل اصفهان بین 200 تا 500 تومان کاهش داشتند.

قیمت قوطی پروفیل ضخامت 2 میل مبارکه حدود 38.500 تا 39.000 تومان اعلام شد؛ همچنین قیمت لوله مبلی، قیمت لوله داربست، قیمت لوله اسپیرال نیز در در کلیه شرکت‌ها ثابت اعلام شد.

چگونگی اصلاح نرخ ورق آهنی

با توجه به افزایش قیمت ورق سیاه در روزهای اخیر، سید رسول خلیفه سلطانی دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد با اشاره به این موضوع، اظهار کرد: درصورتی‌که تولیدکنندگان به‌طور منظم ورق گرم تولیدی خود را در بورس کالا عرضه کنند اوضاع فعلی بازار ورق گرم تنظیم شده و سامان می‌یابد؛ اما برخی تولیدکنندگان مواد اولیه مورد نیاز خود را از بورس کالا تهیه می‌کنند اما محصولات خود را در بازار آزاد به فروش می‌رسانند.

وی در ادامه افزود: در چنین شرایطی شرکت‌های بزرگ کل بار بازار را به دوش کشیده و به طور مستمر محصولات خود را عرضه می‌کنند. کاهش تقاضای ورق گرم در بورس کالا راهکار حل این چالش نیست بلکه باید ظرفیت خاموش سایر تولیدی‌ها نیز فعال شود.

خلیفه سطلانی تصریح کرد: یکی از راهکارهای بهبود بازار ورق گرم اصلاح قیمت این محصول در بورس است تا علاوه‌بر مبارکه سایر تولیدکنندگان نیز بتوانند ورق سیاه را در بورس عرضه کنند. بر مبنای دستورالعمل شورای رقابت ورق گرم با قیمتی کمتر از اسلب خریداری می‌شود به همین دلیل اصلاح چنین وضعی در اولویت قرار دارد.

وی در پایان افزود: ضروری است دولت برای کنترل قیمت‌ مقاطع فولادی پایین دست و محصولات میانی، قیمت آهن آسفنجی و فاصله قیمتی این محصول با شمش فولادی را کنترل کند. افزایش قیمت مواد اولیه واحدهای تولیدی کوچک را زیان‌ده کرده و به تعطیلی و توقف تولید در آن منجر خواهد شد.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: زمستون امسال سردتره!

گزارش‌ها از بورس کالا حاکی است که امروز حدود 319 هزار و 553 تن مقطع فولادی عرضه می‌شود که از این میزان 277 هزار و 271 تن به میلگرد آجدار اختصاص دارد. قیمت میلگرد در هر کیلو حدود 20 هزار و 863 تومان در نظر گرفته شده است؛ همچنین 4 هزار و 288 تن نبشی، 26 هزار و 833 تن تیرآهن و حدود 7 هزار و 500 تن نیز ورق گرم عرضه می‌شود.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.