راه کارهای دولت برای بهبود وضعیت مسکن

راه کارهای دولت برای بهبود وضعیت مسکن
راه کارهای دولت برای بهبود وضعیت مسکن

راه کارهای دولت برای بهبود وضعیت مسکن

بنا بر گزارش تحلیل گران آهن پرایس در خصوص وضعیت بازار مسکن، بازار معاملات اجاره مسکن امسال زودتر از سال‌ های قبل وارد دوره رکود ناشی از نزدیک‌ شدن به روز های پایانی تابستان شده است. در حالی‌که بازار معاملات خرید و فروش واحد های مسکونی نیز در تابستان امسال در شرایط رکودی به‌ سر می ‌برد، حجم معاملات اجاره در این بازار نیز به میزان قابل‌ توجهی کاهش یافت و با وجود آنکه تابستان فصل اوج نقل‌ و ‌انتقالات در بازار اجاره محسوب می‌ شود، تنها تعداد محدودی از مستاجران اقدام به جا به ‌جایی در این بازار در مقایسه با سال‌ های قبل کردند.

جهش قیمت مسکن و به‌ دنبال آن افزایش محسوس نرخ اجاره‌ بها دلیل اصلی این موضوع محسوب می ‌شود، ضمن آنکه تعداد قابل ‌توجهی از موجران نیز با مشاهده خارج ‌شدن نرخ‌ های جدید اجاره ‌بها از توان مالی مستاجران موافقت کردند با رقم‌ های پیشنهادی متعارف‌ تری اقدام به تمدید قرار داد سال گذشته با مستاجران خود کنند، بنا بر این در حالی که برخی موجران اقدام به تعیین نرخ‌ های اجاره‌ بهای بالا و خارج از توان مستاجران در بازار اجاره کردند برخی دیگر از موجران ترجیح دادند با ارقام متعارف، قرارداد های سال گذشته خود را تمدید کنند.

از این رو کارشناسان بازار مسکن برای بهبود وضعیت نا بسامان بازار اجاره و خرید و فروش مسکن، طرح دولت برای عرضه مسکن کم‌ درآمد ها با عنوان طرح اقدام ملی و دعوت از شهرداری‌ ها برای همکاری در اجرای این طرح از سوی دولت، دارای دو نیمه روشن و تاریک است. نیمه روشن طرح به موضوع عرضه مسکن اختصاص دارد. به ‌طوری‌که در قالب این طرح قرار است ۴۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته و به بازار عرضه شود. از مجموع این واحد ها، ساخت ۲۰۰ هزار واحد را وزارت راه و شهر سازی با مشارکت بخش خصوصی،۱۰۰ هزار واحد را بازآفرینی شهری و ۱۰۰ هزار واحد را بنیاد مسکن تقبل کرده است.اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: