روش های برشکاری آهن آلات

10 روش برشکاری آهن آلات

واضح است که  جهت استفاده از یک رول ورق فولادی باید روی آن عملیاتی مانند برش کاری انجام داد. برش کاری یکی از مهمترین فعالیت هایی ست که روی انواع آهن الات انجام می گیرد. امروزه روش های بسیار متنوعی برای برش فلزات به کار گرفته می شود از روش های سنتی و ابتدایی مانند برش با اره های دستی گرفته تا روش های پیشرفته مانند برش لیزر.

با استفاده از قیچی ورق بر می توان ورق های فلزی را با کمترین ضایعات برش داد.

عملیات مختلفی بر روی فلزات صورت می گیرد تا فلزات، در شکل و شمایل دلخواه به کار گرفته شوند. عملیاتی از قبیل برشکاری وجوشکاری عمده ترین فعالیت هایی هستند که بر روی فلزات انجام می شود.

انواع روش های برشکاری آهن

 • برشکاری سرد
 • برشکاری گرم

به طور کلی برشکاری فلزات در شرایطی که دمای فلز در حالت تعادل با دمای محیط باشد را برش کاری سرد می گویند. بدیهی است در برشکاری سرد تجهیزاتی نظیر اره ، گیوتین و قیچی کاربرد دارند.

مزایای برشکاری سرد

 • حفظ خواص فلز
 • انعطاف برشکاری به لحاظ شکل و طول
 • پرتی کم
 • سرعت بالای برشکاری
 • عدم تولید گازهای سمی و آلاینده


معایب برشکاری سرد

 • هزینه متریال مصرفی بالا
 • محدودیت مکانی ابزار برشکاری


مزایای برشکاری گرم

 • سرعت برشکاری در حجم زیاد
 • کاهش میزان ضایعات
 • مکانیزه کردن عملیات برش


معایب برشکاری گرم

 • تغییر ساختاری در محل برش
 • تولید گاز و مواد سمی
 • ایمنی پایین


10 روش متفاوت برای برش انواع آهن آلات

 

قیچی Steel Plate cutting Scissor

اولین روش مرسوم در برش آهن آلات استفاده از قیچی برش ورق می باشد. بدیهی است بیشتر در ضخامت های پایین از این دستگاه استفاده می گردد. برش ورق گالوانیزه ، برش ورق روغنی و برش ورق رنگی معمولا با قیچی ها صورت می پذیرد. قیچی ها در انواع گوناگون نظیر طویل بر، زاویه بر، سوراخ بر و لوله بر یافت می شوند.

گیوتین Guillotine steel

گیوتین نوعی قیچی در ابعاد بسیار بزرگ است. تکیه گاه آن بر روی زمین و عموما با استفاده بر جریان الکتریسته و جکهای هیدرولیکی کار می کند. قدرت گیوتین بسیار بالاست ولی عموما برش های طولی و عرضی را با آن انجام می دهند. در کارگاه های تولیدات آهنی همواره یک دستگاه گیوتین مشاهده میگردد. ضخامت های متوسط را می توان با این دستگاه به خوبی برش داد.

CNCComputer numerically controlled

دستگاه سی ان سی برای برش انواع و اقسام محصولات فولادی کاربرد دارد. در دستگاه های سی ان سی روش های متفاوتی برای برش به کار گرفته می شود . از آن قبیل می توان پلاسما، لیزر و هوا برش را نام برد.

کاتر

کاتر بیشتر برای برش ورق گالوانیزه و ورق رنگی که ضخامت بسیار پایینی دارد مورد استفاده قرار می گیرد. عمده نیروی برشکاری با کاتر به دست برشکار بر می گردد. با کاتر می توان برشهای بسیار ظریفی بر روی ورق آهنی ضخامت پایین انجام داد. تولید تابلوهای راهنمایی رانندگی، داکت های فلزی و برشکاری ورق به صورت تزیینی از کاربردهای کاتر می باشد.


دستگاه برش میلگرد Rebar Scissor

این دستگاه نیز نوعی قیچی مخصوص به حساب می آید. در کارگاه های ساختمانی اغلب یک دستگاه برش میلگرد مشاهده میگردد. تولید خاموت و آرماتور، میلگردهای حرارتی، میلگرد بستر، میلگرد زیگزاگ و میلگرد مش از بیشترین کاربردهای دستگاه برش میلگرد می باشد.


سنگ فرز Grinding Machine

سنگ فرز از جمله سنتی ترین دستگاه های برش می باشد. این دستگاه برای برش لوله، میلگرد، تیرآهن، ورق و اغلب محصولات فولادی کاربرد دارد. از دستگاه سنگ فرز می توان برای صیقل دادن نیز بهره گرفت.


برش پلاسما Plasma cutting machine

دستگاه برش پلاسما در دو نوع دستی و اتوماتیک، یکی از مدرن ترین دستگاه های برش به حساب می آید. اغلب معایب برشکاری سرد و گرم در روش برشکاری پلاسما برطرف شده است. دقت این برش بالا، ضایعات کم، ایمنی نسبتا خوب، امکان حمل و نقل در نوع دستی آن بسیار عالی و در کل روش بسیار مناسبی برای برش انواع ورق آهن، برش لوله، سوراخ کاری و ... می باشد.


هوا برش Flame cutting equipment

هوابرش یکی دیگر از مرسوم ترین روش های برش کاری انواع آهن آلات به حساب می آید. این روش با استفاده از ایجاد شعله بر روی فلز و اکسید نمودن آن پیش از اینکه مذاب گردد برشکاری را انجام می دهد.

واترجت Water jet cutting machine

دستگاه برش واترجت نیز در زمره دستگاه های به روز مورد استفاده در برش می باشد. انرژی مورد نیاز در برش ورق از فشار آب خروجی از نازل های این دستگاه تامین می گردد. دستگاه برش واترجت با الهام از دستگاه برش لیزری ساخته شده است فقط به جای نیروی لیزر از نیروی فشار آب بهره می برد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 3 از 5 - 2 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)