شرایط تسهیلات خرید مسکن

شرایط تسهیلات خرید مسکن
شرایط تسهیلات خرید مسکن

شرایط تسهیلات خرید مسکن

به گزارش آهن پرایس در اخبار بازار مسکن، رشد حدود ۲۰۰ درصدی قیمت مسکن، توان خرید متقاضیان را به شدت کاهش داده و به همین دلیل برخی کارشناسان افزایش سقف تسهیلات ۱۶۰ میلیون تومانی را پیشنهادی برای رونق ‌دهی به بازار مسکن می ‌دانند.  با این حال هنوز رقم وام افزایش نیافته اما بانک مسکن از ۱۵ مهرماه سال گذشته محدودیت شرط سنی آپارتمان‌ ها برای دریافت تسهیلات از طریق اوراق که تا پیش از آن ۲۰ سال بود به ۲۵ سال افزایش داد. 
اخیرا نیز بنا بر اعلام مسئولان بانک مسکن در مصوبه ای امکان استفاده از همه تسهیلات خرید مسکن برای خرید خانه ‌های با سن بنای حداکثر ۲۵ سال ساخت، مجاز و بلا مانع اعلام شد.شرط سنی آپارتمان‌ ها برای دریافت اوراق تسهیلات مسکن در شرایطی منجر به محدودیت خریداران شده بود که طی پنج سال گذشته خریداران در تهران به تدریج به واحد های قدیمی‌ تر رو آورده‌ اند. فروش آپارتمان‌ های با عمر شش سال به بالا طی پنج سال گذشته از ۴۵ درصد به ۶۰ درصد افزایش یافته است. 
مهرماه سال ۱۳۹۳ آپارتمان‌های با عمر بنای شش سال به بالا ۴۴.۷ درصد از کل معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده بودند. این رقم در مهر سال ۱۳۹۴ به ۴۴.۹ درصد رسید. مهرماه ۱۳۹۵ آپارتمان‌های مذکور ۴۸.۳ درصد از کل معاملات را در بر گرفتند
از این رو خانه اولی ها کماکان به روال گذشته است و حداکثر سن بنای مجاز برای آپارتمان‌ ها و خانه هایی که با تسهیلات صندوق یکم مورد معامله خرید مسکن قرار می گیرد ۱۵ سال است. 
میزان استقبال متقاضیان خرید مسکن از اجازه استفاده از تسهیلات اوراق مسکن برای خرید خانه های ۲۰ تا ۲۵ سال ساخت نیز می باشد. تحقیقات به عمل آمده مدیران شعب بانک مسکن در سراسر کشور حکایت از افزایش تقاضای استفاده از این تسهیلات برای خرید واحد های مسکونی دارای سن بنای بالا دارد. این موضوع باعث رونق گرفتن معاملات خرید مسکن البته برای گروه ¬های مصرفی خواهد شد.اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: