شرایط جدید در بازار مسکن

شرایط جدید در بازار مسکن
شرایط جدید در بازار مسکن

شرایط جدید در بازار مسکن

بنا بر گزارش تحلیل گران آهن پرایس در خصوص وضعیت بازار مسکن، در شرایط فعلی که بازار مسکن در رکود سنگینی قرار دارد نمی ‌توان انتظار داشت دست‌ کم در کوتاه مدت و میان مدت قیمت اوراق با جهش همراه شود، اما در صورتی که در وضعیت اقتصادی و درآمدی خانوارها بهبود چشمگیری رخ دهد یا تغییراتی اساسی به منظور استطاعت ‌پذیری وام مسکن صورت گیرد می‌توان انتظار داشت روند تحولات قیمتی اوراق با سرعت بیشتری پیش‌ رود که این سناریو نیز تقریبا بعید به نظر می ‌رسد.

بررسی ‌ها از تغییرات قیمت و حجم معاملات در بازار اوراق وام مسکن به‌ عنوان بازار بالا دست معاملات واحد های مسکونی نشان می ‌دهد حجم معاملات خرید و فروش اوراق در حالی که با خیز قابل ‌توجه همراه شده است که در عین حال این خیز افزایشی، اثر محسوس و آن چنانی بر روی قیمت اوراق نداشته است.

در روزهای اخیر حجم خرید و فروش روزانه اوراق امتیاز وام مسکن تحت تاثیر تصویب و ابلاغ افزایش ۷۵ درصدی سقف وام خرید واحد های مسکونی نسبت به میانگین حجم معاملات در روز های قبل از تصویب افزایش سقف وام به ‌طور متوسط به دو برابر افزایش یافت..
در واقع به رغم افزایش دو برابری میانگین حجم خرید و فروش اوراق در روز های کاری بعد از تصویب افزایش سقف وام مسکن قیمت اوراق تنها از کف قیمتی روزهای قبل اندکی بالاتر رفته و نوسان افزایشی محسوسی را تجربه نکرد.

بعد از تصویب سقف ‌های جدید وام مسکن حجم معاملات اوراق وام رو به افزایش رفت، این میزان افزایش درست یک روز پس از ابلاغ رسمی افزایش سقف وام به شعب بانک‌ های پرداخت‌ کننده وام مسکن خود را به شکل خیز معاملاتی در بازار خرید و فروش اوراق نشان داد. به‌طوری‌که در یک هفته کاری گذشته میزان معاملات روزانه اوراق به‌ طور متوسط دو برابر نسبت به قبل افزایش یافته است.اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: