طرح کنترل تنظیم بازار مسکن

طرح کنترل تنظیم بازار مسکن
طرح کنترل تنظیم بازار مسکن

بنا بر گزارش تحلیل گران آهن پرایس در خصوص وضعیت بازار مسکن، در سراسر کشور افرادی به عنوان دلال و سوداگر موجب بحران در مسکن و زمین شده اند که با قیمت سازی غیر واقعی در فضای حقیقی و مجازی موجب این گرانی هستند.لازم است همان طور که دستگاه قضا با جدیت به موضوع...

بنا بر گزارش تحلیل گران آهن پرایس در خصوص وضعیت بازار مسکن، در سراسر کشور افرادی به عنوان دلال و سوداگر موجب بحران در مسکن و زمین شده اند که با قیمت سازی غیر واقعی در فضای حقیقی و مجازی موجب این گرانی هستند.لازم است همان طور که دستگاه قضا با جدیت به موضوع ورود پیدا کرده است، این حرکت استمرار داشته باشد و با واسطه گران برخورد شود.

از این رو بنا بر اظهارات کارشناسان بازار مسکن، بنگاه‌ های املاک زیادی در کشور وجود دارد که کارشان را به درستی انجام می‌ دهند، اما مشاوران املاکی هم هستند که انصاف را رعایت نمی‌ کنند و خلاف قانون عمل می‌ کنند.تعداد زیادی از مشاوران املاک کشور فاقد مجوز قانونی هستند و بر اساس گزارشها، دلالان در برخی از بنگاه‌ های این مشاوران فعال هستند که لازم است مجامع امور صنفی و وزارت صمت بر فعالیت آن ‌ها نظارت کند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی درباره ورود دستگاه‌ های قضایی به موضوع مسکن نیز اظهار داشت: باید در هر قرارداد خرید و فروش در سامانه رهگیری ثبت نام شود که متاسفانه این سامانه فعال نیست و دستگاه‌ های نظارتی امکان رصد قیمت ‌های خرید و فروش را ندارند.ستاد ملی کرونا برای اجاره بها مبنایی را قرار داد که بر اساس آن تهران 25 درصد، کلانشهرها 20 درصد و شهرهای دیگر 15 درصد که هر قرارداد اجاره‌ ای که بیشتر از این ثبت شود باید دستگاه‌ های نظارتی برخورد کنند و در حال حاضر این قانون را برای خرید و فروش واحد مسکونی نداریم و مبنایی برای قیمت گذاری وجود ندارد.
درشرایط عادی، بازار بر اساس عرضه و تقاضا قیمت مسکن را کنترل می‌کند. باید مبنایی برای قیمت گذاری مسکن در کشور وجود داشته باشد و در حال حاضر یک قیمت پایه برای محاسبه عوارض شهرداری‌ ها وجود دارد که در سراسر کشور با یک ضریب به این قیمت پایه، می‌توانیم قیمتی را برای مسکن شهرها در مناطق کشور مشخص کنیم و دستگاه‌های نظارتی هم بر اساس این شاخص نظارت کنند، تا بنگاه‌ های معاملاتی اجازه خرید و فروش بیشتر از این قیمت‌ ها را نداشته باشند.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.