عدم عرضه کافی مسکن

عدم عرضه کافی مسکن
عدم عرضه کافی مسکن

عدم عرضه کافی مسکن

به گزارش آهن پرایس در اخبار بازار مسکن، در حال حاضر نزدیک به ۲/۶ میلیون خانه خالی در کشور وجود دارد، لذا وارد نشدن این خانه‌ ها به بازار مسکن به شدت موجب افزایش قیمت ملک و اجاره‌ بها شده است. بیش از ۲۵ میلیون خانوار در کشور وجود دارد و تقریبا همین مقدار مسکن نیز در کشور تولید شده است اما چند مشکل در بخش تأمین مسکن جامعه مطرح است، تقریبا ۲/۶ میلیون خانه از خانه‌ های ساخته شده خالی مانده است، چرا که افزایش قیمت مسکن به دلیل سیاست ‌های غلط در این حوزه موجب شده مالکان به این خانه‌ ها به عنوان کالای سرمایه‌ ای برای بهره‌ مندی از افزایش قیمت نگاه کنند.

مسئله مهم دیگر بافت‌ های فرسوده و خانه‌ های قدیمی‌ ساز است. آمارهای مختلفی درباره بافت‌ های فرسوده در دست است که تا ۸ میلیون نیز اعلام شده است. مسئولین شکاف بزرگی بین عرضه و تقاضای مسکن ایجاد کرده اند، شکافی که راه را برای دلال‌ بازی و سرمایه‌ای کردن هر چه بیشتر مسکن هموار کرد.
کمبود عرضه به نسبت تقاضا باعث افزایش رشد قیمت مسکن و به تبع آن افزایش رشد اجار ه‌بها شد، چرا که در در بلند مدت باید منجر به تولید مسکن ارزان قیمت مورد نیاز جامعه شود، بی‌شک عمده خانوارهایی که توانایی خرید یا پرداخت اجاره‌بها با تعرفه‌های نجومی و سرسام‌ آور مسکن کنونی را ندارند باید با سیاست‌ گذاری ‌های دولت از طریق فروش خانه ‌های ارزان قیمت صاحب خانه می‌ شدند، لذا سیاست اصلی دولت در راستای تولید خانه ارزان قیمت ناقص ماند و هیچ ‌گاه در این دولت محقق نشد. 

 تئوری مسکن مهر قیمت زمین حذف شد و با حذف شدن قیمت زمین ۵۰ درصد قیمت تمام شده مسکن کاهش یافت. با این تمهیدات مردم امکان خرید خانه ارزان قیمت را یافتند. این موضوع علاوه بر خانه‌دار کردن مردم به کاهش قیمت مسکن منجر شد. اما این طرح اشکالاتی داشت که متاسفانه دولت به جای رفع اشکال، به طور کامل این مدل را کنار گذاشت و مدل دیگری هم جایگزین نکرد.

در کوتاه مدت مسئله عرضه ۲/۶ میلیون خانه خالی به بازار می‌تواند مورد توجه قرار بگیرد و اثر قابل توجهی روی کاهش اجاره مسکن برجای بگذارد. با توجه به اینکه حدود ۸ میلیون خانوار مستاجر در کشور وجود دارد، اگر از ۲/۶ میلیون واحد خالی ۱/۵ میلیون آن وارد بازار اجاره شود، موجب شکستن اجاره و کاهش رشد قیمت مسکن می‌شود.اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: