عطش بازار نسبت به محصولات فولادی 

عطش بازار نسبت به محصولات فولادی 
عطش بازار نسبت به محصولات فولادی 

عطش بازار نسبت به محصولات فولادی 

به گزارش آهن پرایس در اخبار بازار فولاد، ابطال مکرر معاملات فولاد در بورس کالا، عطش بازار برای محصولاتی نظیر شمش فولاد و انواع ورق و هم چنین رشد قیمت ‌ها را به‌ دنبال داشت.  این در حالی است که وزارت صمت در راستای ساماندهی و کنترل قیمت‌ ها معاملات فولاد در بورس کالا را باطل کرده است. در همین راستا تولید کنندگان فولاد از فرمول‌ هایی که از سوی معاونت قبلی وزارت صنعت،‌معدن و تجارت برای قیمت ‌های پایه محصولات فولادی در نظر گرفته بود اظهار نارضایتی کردند و رشد قیمت‌ های بازار نسبت به نرخ پایه و باز بودن سقف رقابت در بورس کالا باعث شد تا سطح قیمت‌ های بورس کالا از نرخ‌ های جهانی بالاتر برود و در نهایت معاملات از سوی وزارت صمت باطل شدند.

از همین رو وزارت صمت جلسات مکرری با تولید‌ کنندگان فولاد برگزار کرد و در نهایت ستاد تنظیم بازار برای تعیین فرمولی که هم رضایت تولید کنندگان را به‌ دنبال داشته باشد و هم مصرف‌ کنندگان نهایی محصولات را با قیمت ‌های مناسب خریداری کنند، وارد عمل شد و قیمت پایه محصولات فولادی در بورس کالا تصویب شد. طبق این مصوبه قیمت پایه عرضه شمش فولادی در بورس کالا، معادل ۸۸ درصد قیمت فوب شمش صادراتی ایران در خلیج‌ فارس، بر مبنای محاسبه نرخ ارز نیمایی تعیین شد.
 
 هم چنین مقرر شد که سقف رقابت در معاملات شمش فولادی در بورس کالا، ۱۲ درصد باشد. پیش از این، قیمت پایه شمش فولادی، معادل ۸۳ درصد قیمت فوب شمش صادراتی ایران بود.در مورد قیمت میلگرد نیز در جلسه کارگروه تنظیم بازار تصمیم‌ گیری شد. بر این اساس، قیمت پایه عرضه میلگرد در بورس کالا، ۱۱ درصد بالاتر از میانگین قیمت هفتگی شمش فولادی تعیین می‌شود و سقف رقابت در معاملات میلگرد نیز ۱۰ درصد شد. در مورد قیمت‌ های پایه تیرآهن، نبشی و ناودانی نیز بر اساس ۱۴ درصد بالاتر از میانگین قیمت هفتگی شمش در بورس کالا و با سقف رقابت ۱۰ درصدی تعیین شد.اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (1)

  • اسماعیل
    اسماعیل1399/02/31 - 10:25 پاسخ

    فعلا خروجی این همه زحمات ستاد تنظیم بازار و وزارت صمت افزایش لاک پشتی قیمت ها برای مصرف کننده نهایی و ایجاد فشار مضاعف بر آنها می باشد. فقط خدا باید به داد مصرف کننده برسه برای سازنده ها که فرقی نمی کنه گران می خرن خونه رو گرون می فروشن.کارخانه ها می دونن که اگه کیلوی 20هزار کنن با فروش دارن.هیچ کس به فکر مردم نیستن

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: