عوامل تداوم رکود در بازار مسکن

عوامل تداوم رکود در بازار مسکن
عوامل تداوم رکود در بازار مسکن

عوامل تداوم رکود در بازار مسکن

به گزارش آهن پرایس دراخبار بازار مسکن، ارزش افزوده منفی بخش مسکن در اقتصاد کشور با وجود سهم بالایی که در اقتصاد دارد ایجاب کرده است تا پرداختن به این بخش اهمیتی بیش از پیش پیدا کند.

رکود بخش مسکن طی سال‌های گذشته باعث شده است تا این بخش چه به لحاظ تعداد معاملات و چه به لحاظ قیمت معاملاتی وضعیتی رو به کاهش را تجربه کند که در ماه های اخیر شاهد رکود کامل در این بازار بوده ایم.که تداوم این روند قطعا اقتصاد بازار مسکن و به تبعه آن وضعیت اقتصادی کشور را وخیم تر می کند و چه بسا با هزاران پیشنهاد و طرح مدیریتی و کارشناسانه تنوان وضعیت  بحرانی ایجاد شده را اصلاح و به روند عادی خود لرگرداند.

. تعداد واحدهای عرضه شده در سال گذشته نسبت به نیاز سالانه مسکن در کشور که در حدود ۷۰۰ هزار واحد است، رقم بسیار پایینی است و یکی از دلایل افزایش قیمت از نیمه این سال نیز همین کاهش عرضه بوده است. به عبارتی دیگر از سال ۹۲ تا ۹۶ رکود در این بازارها حاکم بوده است و همگان به انتظار خروج از آن بوده اند اما به طور غیر منتظره ای در سال ۹۷ به یک باره این رکود عمیق‌تر شد و حجم معاملات در آذر ماه سال جاری نسبت به زمان مشابه در سال گذشته با 62درصد کاهش مواجه گشت. عمق رکود معاملات در سال ۹۷ عمیق‌تر ازسال ۹۶ بوده است و با وجود رکود تورمی، شاهد رشدقیمت مسکن نیز بوده ایم.

 عواملی چون :عدم توازن میان عرضه و تقاضا، کاهش ۵۰ درصدی تولید، عدم توجه وزارت راه و شهرسازی به برنامه مسکن اجتماعی، کاهش قدرت خرید وهمسان نشدن تسهیلات بانکی با رشد قیمت مسکن، می تواند سبب ثبات رکود دربازار مسکن شود. اما نباید از نرخ ارز که عامل اصلی افزایش قیمت مسکن و سایر نوسانات در بازار بوده است غافل ماند.

شما می توانید به منظور اطلاع از آخرین وضعیت بازار آهن، بازار فولاد و بازار مسکن به اتاق خبر سایت آهن پرایس مراجعه نمایید.

برای اطلاع از قیمت روز آهن آلات در کانال تلگرام آهن پرایس عضو شوید.


پرینت صفحه

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:
مسیریابی کانال تلگرام ۰۲۱-۵۴۱۰۳