عوامل درونی بازار مسکن

عوامل درونی بازار مسکن
عوامل درونی بازار مسکن

عوامل درونی بازار مسکن

بنا بر گزارش تحلیل گران آهن پرایس در خصوص وضعیت اخبار بازار مسکن، یکی از مهمترین عوامل درونی بازار مسکن که باعث محدود شدن رشد قیمت مسکن در سال جاری حداکثر به میزان تورم و حتی کمتر از آن می ‌شود، وضعیت مالی و توان خرید سمت تقاضای مسکن است.  با توجه به این‌که هم اکنون سمت تقاضای مصرفی مسکن و به خصوص خانه اولی‌ها با توان مالی تضعیف شده در بازار مواجه ‌اند، انتظار می‌ رود در سال جاری هم مانند سال های گذشته این افراد در خرید مسکن چندان موفق نباشند. 

در واقع تضعیف قدرت خرید سمت تقاضای مصرفی به دلیل رشد قابل توجه قیمت مسکن طی دو سال گذشته در سال ۹۹ نیز بر حجم تقاضای مسکن اثر گذار خواهد بود. این موضوع حتی می‌تواند سایر تقاضا‌های موجود در بازار مسکن به خصوص تقاضای سفته بازی را تحت تأثیر قرار بدهد و از میزان آن نیز بکاهد.

از سوی دیگر نیاز به واحد‌های مسکونی کوچک متراژ و ارزان قیمت برای پاسخ به تقاضای آن دسته از گروه‌ های مصرفی که هم چنان قادر به تأمین هزینه خرید واحد‌ های مسکونی حداقلی هستند افزایش خواهد یافت و از این رو بهتر است سرمایه گذاران ساختمانی در سال ۹۹ توان فنی و مالی خود را در این زمینه به کار بگیرند؛ چرا که تقاضا برای خرید واحد‌های مسکونی کوچک متراژ و ارزان قیمت هم چنان رو به افزایش است.

هم چنین  می توان از تحولات نرخ ارز، افزایش نقدینگی، کاستی‌های تولید، تحریم، شیوع بیماری کرونا و … به عنوان دیگر عوامل تأثیرگذار بر روند تغییرات بازار مسکن ۹۹ نام برد و متذکر شد در چنین شرایطی انتظار می ‌رود میزان افزایش قیمت مسکن در سال ۹۹ کمتر از تورم عمومی باشد. این در حالی است که در سال گذشته میانگین قیمت مسکن در شهر تهران بیش از ۵۰ درصد رشد کرد.اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: