فرصت طلایی برای خرید میلگرد!

فرصت طلایی برای خرید میلگرد!

بازار مقاطع طویل فولادی در حال حاضر با نوسانات قیمتی در میانه کانال 15 ماهه خود روبه‌رو است. برخی کارشناسان معتقدند که قیمت فعلی فرصتی برای خرید است، درحالی که برخی دیگر نگران کاهش بیشتر قیمت هستند...

آهن پرایس: در ادامه روند نزولی هفته گذشته، پایان هفته دلار در تابلوی کارگزاری‌ها به کانال 58 تومان وارد شد. این موضوع سیگنالی از ادامه افت قیمت دلار و به تبع آن کاهش قیمت آهن آلات در بازار ایران است.

با وجود ورود دلار به کانال 58، برخی تحلیلگران معتقدند که سطح حمایتی بعدی این ارز در حدود 56 تومان خواهد بود؛ عبور از این سطح چالشی جدید برای دلار خواهد بود و می‌تواند به معنای تداوم روند نزولی آن باشد اما به عقیده برخی تحلیلگران عبور از سطح 58 برای دلار دشوارتر خواهد بود.

بازار فولاد در حال حاضر در میانه کانال قیمتی 15 ماهه؛ حدود 20 هزار تومان با احتساب مالیات، به میلگرد حدود 24 هزار و 600 تومان می رسد. جو حاکم بر بازارها منفی است و این موضوع می تواند عاملی برای کاهش قیمت روز میلگرد باشد از طرفی دیگر افزایش نرخ فولاد صادراتی  محرکی برای افزایش قیمت این محصول در بازار داخلی است.

نرخ دلار یکی از عوامل مهم در تعیین قیمت میلگرد امروز است. با توجه به کاهش نرخ دلار در بازار آزاد، انتظار می رود کاهش قیمت این محصول نیز تداوم یابد اما با در نظر گرفتن افزایش هزینه‌های تولید فولاد، از جمله حقوق و دستمزد و کرایه حمل عاملی برای افزایش قیمت میلگرد باشد.

فرصت طلایی برای خریداران

با وجود نگرانی‌ها در مورد کاهش قیمت، برخی کارشناسان معتقدند که قیمت فعلی میلگرد (در میانه کانال قیمتی 15 ماهه) فرصتی طلایی برای مصرف کنندگان داخلی است؛ به عبارت دیگر آنها معتقدند که قیمت میلگرد در حال حاضر در سطح مناسبی قرار دارد و احتمال کاهش بیشتر آن وجود ندارد.

کف قیمت میلگرد در بازار داخلی 22 هزار و 275 تومان (بدون احتساب مالیات) برآورد می شود و کاهش قیمت میلگرد زیر 24 هزار و 500 تومان (با احتساب مالیات) می تواند به ضرر تولیدکنندگان داخلی، به‌ویژه بخش خصوصی، باشد؛ همچنین می تواند به کاهش درآمد شرکت های بزرگ فولادی در بازار داخلی منجر شود و به طور کلی اثرات منفی بر بازار سهام فولادی‌ها در بورس اوراق بهادار داشته باشد.

با وجود کاهش نرخ دلار در بازار آزاد، هنوز فاصله قابل توجهی با نرخ دلار 44-42 هزار تومانی که دولت برای ارز حاصل از صادرات فولاد تعیین کرده است، وجود دارد که این موضوع می تواند به نوعی صادرات فولاد را نیز مختل کند.

بورس کالای ایران امروز میزبان عرضه 16 محصول فولادی است که در برخی از آنها کاهش قیمت مشاهده می‌شود. قیمت پایه شمش بلوم در این عرضه 225 هزار و 125 ریال تعیین شده که 3.2 درصد کمتر از قیمت پایه هفته گذشته است.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: ریزش 2000 تومانی قیمت ورق و پروفیل

پایه قیمت میلگرد ساده صنعتی 1.4 درصد و میلگرد آلیاژی 1.4 درصد کاهش یافته است، قیمت پایه ورق سرد خودرو و لوازم خانگی 7.8 درصد کاهش یافته است اما حجم عرضه ورق گالوانیزه خودرو 68 درصد افزایش یافته است، در حالی که قیمت پایه آن ثابت مانده است همچنین قیمت پایه آهن اسفنجی 1.4 درصد کاهش یافته است. گفتنی است قیمت تیرآهن نیز 5.2 درصد کاهش یافته است.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 3 از 5 - 2 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری مجموعه به پایان رسیده است لطفا اطلاعات خود را برای دریافت مشاوره اختصاصی وارد نمایید.

درخواست مشاوره تلفنی