قیمت‌ آهن و دلار ترمز برید

قیمت‌ آهن و دلار ترمز برید

در یک هفته اخیر شاهد افزایش 2 تا 3 هزار تومانی قیمت آلات بودیم که علت اصلی آن جهش چشمگیر قیمت دلار گزارش شد، البته کاهش عرضه‌های آهن اسفنجی و معاملات شمش و عرضه2های اعتباری بورس کالا به این نوسانات دامن زد...

آهن پرایس: روز گذشته قیمت آهن آلات همسو با نوسانات جهشی نرخ دلار، افسار برید و شاهد افزایش هیجانی قیمت روز آهن در غالب زیرمجموعه‌های بازار آهن بودیم؛ اما در عین حال تقاضا از معمولی‌ترین حد خود نیز پایین‌تر گزارش ‌شد.

روز گذشته دلار باز هم رکورد زد و با وارد شدن به کانال 58 هزار تومان رکورد جدیدی بر جای گذاشت. دیروز بعد از ظهر قیمت دلار در بازار آزاد به 58 هزار و 200 تومان رسید؛ یعنی دلار در حدود یک ماه بیش از ده درصد افزایش داشت و به عبارتی پول ملی ده درصد دیگر ارزش خود را از دست دا؛د به طور کلی در یک ماه اخیر 15.4 درصد سقوط کرد. قیمت دلار در 9 دی ماه حدود 50 هزار و 430 تومان بود اما روز گذشته 58 هزار و 300 تومان اعلام شد.

افزایش 3000 تومانی قیمت آهن

گزارش‌ها از اوضاع نوسانات بازار آهن حاکی است که قیمت روز تیرآهن در برخی سایزها ثبات داشت اما قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان در برخی سایزها افزایش قیمت 50 تا 100 تومانی داشت.

کف قیمت روز میلگرد 24.500 تومان گزارش شد و غالب شرکت‌ها با افزایش 100 تا 600 تومانی همراه بودند. گفتنی است قیمت میلگرد در دو هفته اخیر بین 2000 تا 2500 تومان در هر کیلو افزایش داشته است.

به عنوان نمونه قیمت میلگرد میانه در هر کیلو 25.300 تومان اعلام شد قیمت میلگرد 14 ذوب آهن اصفهان نیز 25.400 اعلام شد.

آخرین قیمت میلگرد آجدار

قیمت میلگرد امیرکبیر

قیمت میلگرد نیشابور

قیمت میلگرد ابرکوه

قیمت میلگرد فایکو

25.200

24.910

24.300

24.800

قیمت ورق سیاه در برخی کارخانه‌ها با افزایش 100 تا 200 تومانی همراه بود و چند کارخانه هم ثبات قیمت داشتند؛ همچنین قیمت ورق گالوانیزه، قیمت ورق روغنی و روق رنگی هم با افزایش 200 تومانی عرضه شدند.

قیمت قوطی پروفیل، قیمت پروفیل در و پنجره، پروفیل سبک و انواع پروفیل‌ها تا 1000 تومان نیز افزایش داشتند. قیمت پروفیل 2 میل در محدوده 40.500 تا 41.000 تومان برآورد شد. قیمت لوله مانیسمان، قیمت لوله گازی، قیمت لوله داربستی و انواع لوله‌های نیز با افزایش 200 تا 700 تومانی همراه بودند.

قیمت روز نبشی، قیمت ناودانی ایرانی و قیمت سپری هم با افزایش 300 تا 500 تومانی همراه بود به طوری که بیشترین نوسان افزایشی به قیمت نشبی و ناودانی اختصاص داشت و هر کیلو نبشی حدود 27.000 تا 28.500 تومان اعلام شد.

با توجه به نوسانات بازارهای مالی و کالایی که این روزها به تأثیر از سونامی قیمت دلار دچار التهابات افزایشی شده‌اند بازار آهن و فولاد داخلی را نیز که طی 8 ماه گذشته در رکود و سکون عمیقی به سر می‌برد با خود همراه کرده است به طوری که در کمتر از یک هفته شاهد افزایش قیمت 2 تا 3 هزار تومانی در قیمت روز میلگرد و سایر آهن آلات هستیم.

علاوه‌بر این کاهش حجم عرضه‌های آهن اسفنجی و شمش در بورس کالا و همچنین عرضه‌های اعتباری 90 روزه در کنار نوسانات بازار ارز، آشفتگی و نابسامانی در بازار آهن داخلی را تشدید کرده است.

این در حالی است که مؤلفه‌های بنیادین اثرگذار مانند عوامل اقتصادی تغییر چندانی در این ایام نداشته است و تنش‌های سیاسی و نظامی منطقه که به هجوم سرمایه‌ها به بازار ارز شده و جهش نرخ ارز را رقم زده است و خبردرمانی مسئولان و تلاش‌های بازارساز نیز تأثیری در کنترل قیمت دلار نداشته است.

در نهایت اصلاح نرخ دلار و عقب‌نشینی به کانال‌های پایین‌تر بدیهی است و نرخ تعادلی قیمت دلار، قیمت آهن و فولاد در بازار داخلی را تعیین خواهد کرد. افزایش قیمت دلار تأثیری در رونق تقاضا نداشت و احتمال دارد با ثبات قیمت‌ها و ثبات روی قیمت‌های تعادلی تا حدودی تقاضا بهبود بیابد.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: ردیابی دلاری بازار آهن

گزارش‌ها از معاملات بورس کالای روز گذشته حاکی از معاملات 98 درصدی شمش بورس کالا است. به این صورت که از 165 هزار و 100 تن شمش حدود 98 درصد آن معامله شد و قیمت هر کیلو از آن به 20 هزار و 434 تومان رسید که بیانگر افزایش 4.9 درصدی نرخ شمش است.

گفتنی است حجم عرضه شمش در بورس کالای دیروز نسبت به آخرین عرضه افزایش 54 درصد افزایش داشت.

 

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری مجموعه به پایان رسیده است لطفا اطلاعات خود را برای دریافت مشاوره اختصاصی وارد نمایید.

درخواست مشاوره تلفنی