موج جدید انصراف از دریافت وام مسکن

موج جدید انصراف از دریافت وام مسکن
موج جدید انصراف از دریافت وام مسکن

موج جدید انصراف از دریافت وام مسکن

به گزارش آهن پرایس در اخبار بازار مسکن، انتظار تغییر رفتار در تقاضای مصرفی از آغاز سال جاری دور از انتظار نبود به خصوص در شش ماهه دوم که رشد افسار گریخته قیمت ها سبب کاهش چشمگیر حجم معاملات ملکی شده بود.

با وجود افزایش سقف وام خرید مسکن به میزان 160میلیون تومان هم چنان شاهد عدم وجود قدرت خرید در بازار مسکن می باشیم چرا که این میزان وام کمتر از 20درصد بهای مسکن را پوشش می دهد.

اتفاقاتی از این طیف با شدت کمتر در سال های گذشته سبب شده بود تا دولت به اجرای طرح صندوق پس انداز یکم اقدام کند تا بتواند گام بزرگی برای کمک به خانه اولی ها بردارد.

بدین ترتیب متقاضیان با با سپرده‌گذاری دراین صندوق می‌توانند پس از یکسال به ازای هر زوج 80 میلیون تومان و در مجموع 160 میلیون تومان با نرخ سود 8 درصد دریافت کنند. نرخ سود پایین این نوع تسهیلات و مبلغ قابل توجه آن باعث شد تا در سال‌های ابتدایی راه‌اندازی این صندوق استقبال زیادی از این سازوکار برای خانه دار شدن شود.

اما گرانی های غیر منطقی کنونی سبب گشته است که حتی با افزایش مبلغ تسهیلات پرداختی جمع کثیری از سپرده گذاران در این صندوق انصراف خود را به بانک عامل اعلام بدارند چرا که   طبق تازه‌ترین آمار اعلامی بانک مرکزی در دی ماه سال جاری متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران به 9 میلیون و 800 هزارتومان رسیده است که براین اساس برای خرید یک واحد 75 متری باید 735 میلیون تومان پرداخت کرد که، وام خرید مسکن تنها 160 میلیون تومان، که چیزی کمتراز 22 درصد بهای اعلامی را پوشش می دهد و خریداران باید 78 درصد مابقی را از آورده خود تأمین کنند. که این قیمت برای واحد های نوساز به مراتب بالاتر می باشد.

 با نگاهی به روند منابع این صندوق در کنار 34 هزار سپرده‌گذاری که در 10 ماهه امسال از دریافت این تسهیلات انصراف داده‌اند حاکی از تأثیر منفی رشد بیش از حد قیمت‌ها در بازار مسکن است.

 شما می توانید به منظور اطلاع از آخرین پیش بینی وضیعت بازار آهن، تحلیل بازار آهن و خرید آهن آلات به سایت آهن پرایس مراجعه نمایید.

برای اطلاع از قیمت روز آهن آلات در کانال تلگرام آهن پرایس عضو شوید.

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:
مسیریابی کانال تلگرام ۰۲۱-۵۴۱۰۳