میلگرد را چند بخریم؟

میلگرد را چند بخریم؟

با توجه به مقایسه قیمت میلگرد بازار و بورس کالا و محاسبه نرخ شمش بورسی می‌توان گفت قیمت میلگرد بورسی امروز دارای حباب است؛ زیرا قیمت شمش اعتباری روز دوشنبه اساس تعیین قیمت میلگرد در نظر گرفته شده است...

آهن پرایس: افزایش قیمت آهن آلات که از ابتدای هفته آغاز شد روز سه‌شنبه در غالب زیرمجموعه‌های بازار آهن داخلی آرام گرفت و قیمت آهن در اکثر بخش‌ها ثابت اعلام شد، در این میان اصلاح جزئی قیمت هم در برخی حوزه‌ها مشاهده شد.

قیمت دلار نیز که تا نیمه‌های کانال 52 هزار تومانی عقب نشینی کرده بود روز گذشته مجددا به کانال قیمتی 53 هزار تومان بازگشت و در پایان روز هم هر دلار بازار آزاد حدود 53 هزار و 200 تومان اعلام شد.

قیمت روز میلگرد که در بروز نوسان‌ها معمولا پیشقدم است روز گذشته در عمده مبادی فروش ثابت اعلام شد و چند کارخانه هم به اصلاح قیمت 100 تا 200 تومانی پرداختند. کف قیمت میلگرد روز گذشته در محدوده 22.400 تا 22.600 تومان ثبت شد و بالاترین قیمت میلگرد استاندارد هم که به میلگرد راد همدان تعلق داشت حدود 24.695 تومان اعلام شد.

آخرین قیمت میلگرد

قیمت میلگرد فایکو

قیمت میلگرد امیرکبیر

قیمت میلگرد نیشابور

قیمت میلگرد میانه

22.900

23.400

23.210

23.000

قیمت روز تیرآهن نیز در عمده مبادی فروش ثبات داشت اما قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان در سایزهای سنگین همچنان حدود 10 تا 100 هزار تومان افزایش داشت. قیمت روز نبشی، قیمت ناودانی ایرانی و ناودانی اروپایی هم در کلیه مبادی فروش ثابت اعلام شد.

قیمت روز ورق سیاه، قیمت ورق اسیدشویی و انواع ورق گرم در کارخانه‌های گیلان و اکسین بین 100 تا 500 تومان افزایش داشت اما قیمت ورق آهن مبارکه 200 تومان اصلاح شد؛ همچنین قیمت ورق رنگی شیروانی، قیمت ورق گالوانیزه و انواع ورق سرد با کاهش 300 تومانی همراه بودند.

در بازار پروفیل ثبات نسبی حاکم بود به طوری که قیمت قوطی پروفیل، قیمت پروفیل مبلی و قیمت پروفیل صنعتی در اکثر مبادی فروش ثبات داشت اما قیمت پروفیل اصفهان و پروفیل صدرا با کاهش 500 تا هزار تومانی همراه بودند؛ همچنین قیمت لوله مانیسمان، قیمت لوله داربستی و انواع لوله‌ها نیز در کلیه شرکت‌ها ثابت اعلام شد.

اگرچه در ماه‌های اخیر تقاضای آهن و فولاد بسیار ضعیف بود اما با توجه به نوساناتی که در چند روز اخیر مشاهده شد متقاضیانی که قصد خرید آهن و میلگرد داشتند دچار تردید شدند و این پرسش ایجاد شد که آیا الان زمان مناسبی برای خرید میلگرد به شمار می‌رود یا خیر، نوسانات افزایشی ادامه دار خواهد بود یا افزایش قیمت‌ها روانی و موقتی است.

در پاسخ به این پروسش‌ها باید گفت ابتدا باید تمامی مؤلفه‌های بنیادینی که در قیمت آهن و میلگرد اثرگذار هستند را مدنظر قرار داد؛ عواملی مانند قیمت دلار، قیمت صادراتی شمش فوب، عوارض 2 درصدی شمش صادراتی اصلی‌ترین پارامترهای تعیین کننده قیمت میلگرد و آهن هستند؛ در این میان معاملات شمش در بورس کالا قابل استنادترین قیمت برای تعیین قیمت میلگرد و مقاطع پایین دست در کشور به شمار می‌رود.

بر همین اساس می‌توان گفت با محاسبه قیمت شمش بورسی کف قیمت میلگرد در بازار در هر کیلو 22.400 تومان هم موجود است.

در برخی مواقع که شاهد تفاوت قیمت میلگرد در کارخانه‌های مختلف هستیم علت آن را می‌توان به مواردی مانند سبک بودن وزن میلگرد، بار آماده تحویل، محدودیت سایز یا تکمیل بودن سبد فروشنده نسبت داد اما ملاک برای ارزان یا گران بودن قیمت میلگرد، ارزندگی فولاد در بازارهای صاداتی است.

با محاسبه قیمت شمش فولادی بورس کالا، قیمت میلگرد 22.400 هزار تومان خواهد بود که با در نظر گرفتن قیمت میلگرد در بازار، دامنه قیمت میلگرد داخلی با توجه به مولفه‌ها و محدودیت‌ها بین 22 تا 23 هزار تومان خواهد بود و خرید این محصول در این محدوده قیمتی به‌صرفه و بدون حباب خواهد بود.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: احیای نبض بازار آهن

بررسی و مقایسه قیمت میلگرد در بازار و بورس کالا و محاسبه نرخ شمش بورسی، بیانگر حباب قیمت میلگرد بورسی است و قیمت میلگرد بورسی امروز براساس قیمت شمش اعتباری روز دوشنبه تعیین شده و چندان واقعی نیست. کف قیمت میلگرد در بورس کالا 23 هزار تومان است که به تأثیر از معاملات شمش در بورس دوشنبه حباب دارد.

گفتنی است از آنجایی که معاملات نقدی باید اساس تعیین روند نوسانات قیمت آهن آلات مدنظر قرار بگیرد، میلگردهای عرضه شده در بورس امروز که بالاتر از قیمت بازار هستند احتمالا تقاضای چندانی نداشته باشند و بیشترین تقاضا به محصولات اعتباری یا برخی برندها اختصاص بیابد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.