ناتوانی قشر ضعیف در تامین مسکن

ناتوانی قشر ضعیف در تامین مسکن
ناتوانی قشر ضعیف در تامین مسکن

ناتوانی قشر ضعیف در تامین مسکن

به گزارش آهن پرایس در اخبار بازارمسکن، می توان پنج راه حل برای بهبود بازار مسکن اشاره داشت که عبارتند از: افزایش سقف تسهیلات به 200 میلیون تومان، هم‌افزایی دولت و بخش خصوصی در جهت تقویت انبوه‌سازی، فساد زدایی، اجرای قوانین موثر و کوشش برای اجرای بازآفرینی پایدار در کشور.

بخش مسکن در اواخر سال 96 در حالت خروج از رکود به سر می برد که جو روانی حاصل از بی ثباتی بازار ارز  دوباره آن را وارد رکود تورمی کرده است.که همین امرسبب شد که معاملات ملکی در کلان شهرها به شدت کاسته شود.و بر خلاف طرح جامع مسکن، که سالیانه باید یک میلیون واحد مسکونی احداث شود ، تولید سالانه به مقدار 320هزار واحد رسیده است برای همین مقدار هم تقاضا در بازار موجود نمی باشد.

کسادی در این بازار بسیار جای تأسف دارد چرا که بخش مسکن، مولد اشتغال به صورت مستقیم و هم به صورت غیر مستقیم می باشد و اهمیت بالای آن در این است که در گروه نیازهای اصلی خانوار ها قرار دارد وبیش از 30 درصد از هزینه های سبد خانواده های ایرانی را در بر می گیرد.

به علت اهمیت بالای بازار مسکن و ارتباط مستقیم با اشتغال جامعه مورد توجه  ویژه ی وزیر جدید وزارت راه و شهرسازی نیز قرار گرفته است به طوری که اولویت خود را اتمام مسکن مهر، ایجاد تحول ساختاری در حوزه مسکن، پیشگیری از حاشیه ‌نشینی، بها دادن به تولیدکنندگان و حذف سوداگران عنوان کرده است.

با وجود 2.5 میلیون مسکن خالی در ایران که عموما در اختیار اقشار مرفه جامعه قرار دارد، باید شرایط برای تولید مسکن متناسب با نیاز اقشار متوسط و پایین نیز فراهم شود که در این صورت نیازی به دخالت مستقیم دولت در این بازار نیست و وزارت راه و شهرسازی، تنها می‌تواند با سیاست‌گذاری به حل این مشکل بپردازد.

 دبیر کانون انبوه سازان با ارائه پنج راهکاربرای کمک به بخش مسکن طی نامه ای به وزیر راه و شهرسازی اذعان داشت: جایگاه بخش خصوصی در تصمیمات وسیاست‌گذاری‌های کلان حوزه‌ی مسکن، روشن نیست و دولت برای ایجاد رونق در بخش مسکن بهتر است که با بخش خصوصی مشورت کند.

شما می توانید به منظور اطلاع از آخرین وضعیت بازار آهن، بازار فولاد و بازار مسکن به اتاق خبر سایت آهن پرایس مراجعه نمایید.

برای اطلاع از قیمت روز آهن آلات در کانال تلگرام آهن پرایس عضو شوید.

پرینت صفحه لیست قیمت ها در تلگرام کانال آهن خبر

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:
مسیریابی کانال تلگرام ۰۲۱-۵۴۱۰۳