نبود تعادل بین عرضه و تقاضای مسکن

نبود تعادل بین عرضه و تقاضای مسکن
نبود تعادل بین عرضه و تقاضای مسکن

نبود تعادل بین عرضه و تقاضای مسکن

بنا بر گزارش تحلیل گران آهن پرایس در خصوص وضعیت بازار مسکن، مطابق تازه ‌ترین اطلاعات وزارت راه و شهرسازی‌ با وجود کاهش ۴۵درصدی معاملات مسکن در بهار امسال قیمت هر متر مربع مسکن در تهران نسبت به پارسال ۱۰۸درصد رشد کرده است. با این حال، این رشد قیمت به‌ معنای افزایش معاملات نیست زیرا قدرت خرید مردم به‌ دلیل رشد بی‌ رویه قیمت مسکن به‌ شدت کاهش یافته و همین موضوع موجب شده در بهار امسال تعداد معاملات نسبت به بهار پارسال ۴۵درصد کاهش یابد.

بررسی‌ های مرکز پژوهش‌ های مجلس نشان می ‌دهد در ۵ سال گذشته، تولید مسکن با کاهش بسیار زیادی مواجه بوده به‌ گونه ‌ای که تولید مسکن هم ‌اکنون به پایین ‌ترین حد خود در ۱۰سال گذشته رسیده و موجب شده شکاف بین تولید و عرضه مسکن متناسب با نیاز و تقاضای بازار نباشد. هم ‌اکنون عوامل زیادی در افزایش قیمت مسکن نقش دارند اما یکی از عوامل مهم تأثیرگذار بر بازار مسکن، نبود تعادل بین عرضه و تقاضای مسکن است. بر اساس سرشماری سال ‌۱۳۹۵ کل مسکن موجود در کشور ۲۵/۴ میلیون واحد است که از این تعداد ۲۲/۸ میلیون واحد مسکونی دارای سکنه و ۲/۶ میلیون واحد خالی است‌ که این مقدار مسکن مطابق با تقاضای رو به افزایش مسکن نیست.

نیاز به مسکن به متغیرهایی مانند تعداد ازدواج و خانوار تشکیل شده، واحد های نیازمند نوسازی در بافت فرسوده که هر سال به تعداد آنها افزوده می‌شود و انباشت تقاضا از سال ‌های قبل بستگی دارد. از این رو با وجود ۲/۶ میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه که ۱۰درصد از کل مسکن موجود در کشور را تشکیل می‌دهد نیز قابل تأمل بوده و به چاره ‌اندیشی نیاز دارد. تحلیل گران بازار سرمایه راه‌ حل برون‌ رفت از مشکل کنونی بخش مسکن را صندوق‌ های زمین و ساختمان می‌دانند که می‌توانند از طریق تامین منابع مالی مورد نیاز برای ساخت مسکن، تولید را افزایش دهند و زمینه ایجاد تعادل را در قیمت مسکن فراهم کنند.اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:
مسیریابی کانال تلگرام ۰۲۱-۵۴۱۰۳