وضعیت بازار مسکن

وضعیت بازار مسکن
وضعیت بازار مسکن

بنا بر گزارش تحلیل گران آهن پرایس در خصوص وضعیت بازار مسکن، مستاجران در بازار مسکن پایتخت که هر سال با معضل کمبود فایل‌ های رهن کامل مواجه و ناچار بودند درصد قابل توجهی از بهای اجاره را به‌ صورت اجاره ماهانه به موجر پرداخت کنند هم اکنون با انبوهی از فایل‌ های رهن کامل...

بنا بر گزارش تحلیل گران آهن پرایس در خصوص وضعیت بازار مسکن، مستاجران در بازار مسکن پایتخت که هر سال با معضل کمبود فایل‌ های رهن کامل مواجه و ناچار بودند درصد قابل توجهی از بهای اجاره را به‌ صورت اجاره ماهانه به موجر پرداخت کنند هم اکنون با انبوهی از فایل‌ های رهن کامل در مناطق مختلف شهر تهران روبه‌رو شده ‌اند و از این بابت مشکل و معضل همیشگی آنها در بازار اجاره، کمبود فایل رهن کامل، تا حد زیادی برطرف شده است.

از سوی دیگر تحقیقات میدانی نشان می‌ دهد اگر چه تعداد فایل ‌های رهن کامل عرضه شده به بازار اجاره مسکن تحت تاثیر تمایل موجران به سرمایه ‌گذاری در بازار سهام افزایش یافته است، اما همین عطش سرمایه‌ گذاری و کسب سود بالاتر موجب شده است بخش قابل توجهی از این موجران اقدام به تعیین پول پیش به مبالغی فراتر از ارزش واقعی رهن واحد مسکونی خود کنند.

همین موضوع گرانی در بازار اجاره به خصوص در زمان حاضر که فصل طلایی و اوج جابه جایی‌ها در بازار اجاره مسکن است را دامن زده است. بنا بر اظهارات کارشناسان بازار مسکن، قیمت مسکن در تهران در طول یک ماه گذشته ۱۰ درصد افزایش یافته است. افزایش ۱۹۳ درصدی سالیانه معاملات با این که می‌تواند نشان دهنده عمق رکود در تیرماه ۹۸ باشد این پیام واضح را می‌دهد که بازار مسکن هم اکنون در وضعیت نرمال قرار دارد، چرا که در سال ‌های گذشته معمولاً متوسطه معاملات در محدوده ۱۵ هزار فقره بود.

کارشناسان معتقدند بخش مهمی از رونق بازار می‌تواند ناشی از ورود سرمایه ‌ها از بورس به بازار مسکن مربوط باشد. البته انتظارات تورمی، رشد نرخ ارز، افزایش نرخ مصالح ساختمانی، اخبار مربوط به دریافت مالیات از خانه‌ های خالی در تابستان جاری و الزام به دریافت کد رهگیری نیز در افزایش معاملات مسکن شهر تهران بی‌تاثیر نبوده است.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.