وضعیت قیمت بازار مسکن

وضعیت قیمت بازار مسکن
وضعیت قیمت بازار مسکن

وضعیت قیمت بازار مسکن

به گزارش آهن پرایس در اخبار بازار مسکن، بعد از رشد افسار گسیخته قیمت مسکن طی یک سال گذشته، از ابتدای تیر ماه روند کاهشی قیمت‌ها آغاز شده، اما بر اساس اعلام کارشناسان این حباب قیمتی ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت مسکن است که در حال تخلیه شدن است، بنابراین تا زمانی که اقدامات اساسی و زیر بنایی در حوزه مسکن از جمله اخذ مالیات از خانه‌ های خالی و خروج سوداگران از بازار، صورت نپذیرد، بازار مسکن کاهش قیمتی که انتظار است را تجربه نخواهد کرد.
بر اساس آمار رسمی در ماه گذشته قیمت متوسط هر متر مربع آپارتمان در معاملات قطعی ۱۳ میلیون و ۱۸۰ هزار تومان بوده که نسبت به تیر ماه کاهش ۳ درصدی را نشان می‌دهد، حال در این راستا به اعتقاد کارشناسان این کاهش قیمت تا ۱۵ درصد ادامه پیدا خواهد کرد.
از سویی شواهد کاهشی شدن قیمت‌ها در بازار مسکن با کند شدن شتاب رشد قیمت‌ ها از ابتدای سال نمایان شد. بعد از کند شدن شتاب رشد قیمت مسکن، بر اساس آمارهای به عمل آمده، رشد قیمت مسکن منفی شده است موضوعی که از پاییز سال ۹۴ تاکنون بی‌سابقه است.
کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به اینکه حباب قیمتی انتظارات تورمی افزایش قیمت مسکن در حال تخلیه شدن است در اوج گرانی مسکن علاوه بر قیمتی که خانه گران شد، بر اساس انتظارات تورمی، یک رشد قیمتی نیز شکل گرفت که ناشی از همین موضوع بود، اما حال با متوقف شدن آهنگ رشد قیمت مسکن، حباب افزایش قیمت مسکن در حال تخلیه است.
این حباب بین ۱۰ تا ۱۵ درصد تخمین زده می‌ شود، بنا بر این کاهش قیمتی که طی دو ماه گذشته در بازار مسکن از آن حرف زده می ‌شود، بر همین اساس است، این در حالی است که نباید انتظار کاهش مداوم مسکن را داشت، به طور مثال قیمت‌ها به روال دو سال گذشته بر نخواهد گشت.اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: