چشم انداز بازار مسکن

چشم انداز بازار مسکن
چشم انداز بازار مسکن

چشم انداز بازار مسکن

بنا بر گزارش تحلیل گران آهن پرایس در خصوص وضعیت بازار مسکن، کاهش ماهیانه قیمت در مناطق میانی، افت ۷۸ درصدی معاملات و افزایش ۲۵ درصدی ساخت و ساز، چشم‌ انداز امیدوارکننده ‌ای را پیش روی بازار مسکن پایتخت قرار داده است.
پس از آن‌ که قیمت‌ ها در بازار های ارز و سکه به ثبات رسید و قیمت مسکن از اواسط تیر ماه روند نزولی به خود گرفت، سطح انتظارات نیز در بخش عرضه و تقاضا بر عکس شد. بررسی ‌های میدانی از دفاتر مشاور املاک نشان می‌ دهد ورود املاک کلید نخورده به بازار ملک آغاز شده و شاهد ثبت رکورد های کاهشی قیمت در این بخش هستیم.
از این رو کارشناسان بازار مسکن اظهار دارند که ، واکنش بازار مسکن به هر نوع متغیر طی یک سال گذشته خنثی بود، به طوری که افت شدید معاملات مسکن و کاهش قیمت ارز تاثیری در شیب افزایشی قیمت مسکن ایجاد نکرد. طی یک سال گذشته شاهد آن بودیم که بعد  از آن‌که دلار قله‌ی ۲۰ هزار تومان را لمس کرد روند قیمت این ارز همواره نزولی بوده و هم‌ اکنون به کانال ۱۱ هزار تومان رسیده اما قیمت مسکن در مسیر صعود قرار گرفته بود.

بنا بر اظهارات کارشناسان اقتصادی بازار مسکن، در پس هر رکود تهدیدی با عنوان انباشت تقاضای  مطلق نهفته که معمولا دولت ‌ها از آن غفلت می‌ کنند.دولت‌ ها یا شرایط بخش مسکن را درک نمی ‌کنند یا ترجیح می ‌دهند صورت مساله مسکن را کوچک کنند. زمانی که در بخش مسکن با رکود مواجه می ‌شویم یک سیاست را دنبال می‌ کنند و وقتی به رونق می ‌رسیم مباحث دیگری را مد نظر قرار می‌ دهند. آرشیو رسانه‌ ها را که طی چند سال اخیر دنبال کنیم متوجه نگاه سطحی به حوزه مسکن می ‌شویم، عمده مباحث درخصوص مافیای مسکن، سوداگری، حباب مسکن، جشن سر به سری مسکن و غیره است. این سناریو ها سال‌ هاست که دنبال می‌ شود اما راهبردی برای این حوزه نداشته ‌ایم.اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: