کاهش مصرف آهن آلات

کاهش مصرف آهن آلات

بازار آهن و فولاد در ماه مهر با رکود کم سابقه‌ای همراه است و جز نوسان محدودی که در پی بروز تنش نظامی بین حماس و اسرائیل مشاهده شد و بازار را دچار التهاب کرد، در یک ماه گذشته مصرف آهن آلات به طور چشمگیری کاهش یافته است...

آهن پرایس: هفته گذشته یکی از رکودی‌ترین هفته‌های بازار آهن و فولاد در مهرماه بود، به این صورت که در اغلب مبادی فروش قیمت روز آهن آلات ثابت اعلام شد و در برخی کارخانه‌ها هم شاهد اصلاح و کاهش قیمت روز آهن بودیم.

قیمت دلار که پایان هفته گذشته مجددا از کانال 51 هزار تومان فراتر رفت و روند افزایشی داشت، روز جمعه به کانال 50 هزار تومانی بازگشت و قیمت هر دلار 50 هزار و 850 تومان اعلام شد.

 

خلاصه این مقاله را میتوانید در پادکست زیر گوش دهید :

بازار آهن در هفته ‌ای که گذشت

روز پنجشنبه بازار میلگرد رکودی همچنان روند نزولی داشت و کف قیمت میلگرد در مرز 23 هزار تومان گزارش شد؛ طبق برخی شنیده‌ها حتی در شماری از کارخانه‌ها حمایت 23 هزار تومانی میلگرد شکسته شده و قیمت‌های پایین‌تری پیشنهاد می‌شود. قیمت میلگرد 18 اصفهان روز پنجشنبه 25 هزار و 200 تومان اعلام شد؛ قیمت میلگرد نیشابور 23 هزار و 710 تومان و قیمت میلگرد آناهیتا گیلان 24 هزار و 700 تومان گزارش شد.

قیمت روز میلگرد آجدار

قیمت میلگرد ابرکوه

قیمت میلگرد امیرکبیر

قیمت میلگرد فولاد زاگرس

قیمت میلگرد میانه

23.200

23.800

23.400

23.500

قیمت روز تیرآهن هم که هفته گذشته به طور جسته و گریخته در برخی از مبادی فروش کاهشی بود؛ روز پنجشنبه نیز در برخی مبادی فروش ثابت اعلام شد اما قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان با افزایش 50 تا 100 هزار تومان همراه بود و قیمت تیرآهن 14 کرمانشاه نیز 20 هزار تومان افزایش داشت.

قیمت پروفیل آهنی، قیمت پروفیل مبلی، قیمت پروفیل صنعتی و انواع قوطی پروفیل‌ها نیز از اواسط هفته گذشته بین 500 تا 700 تومان اصلاح شد اگرچه با افزایش افسارگسیخته‌ای که در قیمت ورق گرم نازک و قیمت پروفیل مشاهده کردیم، این محصولات همچنان ظرفیت کاهش قیمت دارند. اما قیمت انواع پروفیل روز پنجشنبه در اکثر شرکت‌ها با ثبات نسبی همراه بودند.

قیمت لوله داربستی، قیمت لوله مبلی، قیمت لوله مانیسمان و انواع لوله‌ها هم در غالب مبادی فروش ثابت اعلام شدند. قیمت نبشی، قیمت ناودانی و قیمت سپری هم در کلیه مبادی فروش ثابت گزارش شدند.

قیمت ورق سیاه و انواع ورق گرم روز پنجشنبه بدون تغییر بودند؛ قیمت ورق روغنی، قیمت ورق گالوانیزه و قیمت ورق شیروانی رنگی هم در کلیه مبادی فروش ثابت اعلام شدند.

همانطور که از میزان معاملات و نوسانات نرخ آهن آلات برمی‌آید بازار آهن داخلی در رکود کم سابقه‌ای به سر می‌رد که به عقیده کارشناسان از کمبود نقدینگی و رکود ساخت و سازها نشأت می‌گیرد؛ مضاف بر این بازارهای فولاد جهانی هم در حال حاضر ضعیف و با روند نزولی همراه است که همه این موارد بازار بی رونق فعلی آهن و فولاد داخلی را رقم زده است.

گزارش‌ها از بورس کالای امروز حاکی است حدود 150 هزار تن آهن اسفنجی عرضه می‌شود که مطابق ابلاغیه بورس کالا با پیش پرداخت 25 درصدی همراه است. بر همین اساس می‌توان گفت این جریان به نوعی سیگنالی برای کاهش قیمت اهن الات به ویژه قیمت تیرآهن اصفهان است که به کاهش فاصله قیمت تیرآهن با کف قیمت میلگرد بازار منجر خواهد شد.

گفتنی است معاملات آهن اسفنجی امروز با محدودیت خرید و افزایش پیش پرداخت به 25 درصد همراه است.

گزارش‌ها حاکی است علی اصغر حاجی حیدری معاون فلزی دفتر صنایع معدنی وزیر صنعت از الزام فولادی‌ها برای عرضه کل محصولات خود به ویژه آهن اسفنجی در بورس کالا، خبر داد.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: کاهش تقاضای آهن در بورس و بازار

وی اظهار کرد: چنانچه شرکت‌های فولادی کل محصولات خود را در بورس عرضه نکند یا خارج از بورس کالا معامله کنند، نظارت بر آنها بر عهده سازمان حمایت خواهد بود. بر همین مبنا دستور بر این است که کلیه محصولات به ویژه آهن اسفنجی به طور کامل و 100 درصدی در بورس کالا عرضه شوند.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری مجموعه به پایان رسیده است لطفا اطلاعات خود را برای دریافت مشاوره اختصاصی وارد نمایید.

درخواست مشاوره تلفنی