گراني دلار غول مسکن را بيدار مي کند

گراني دلار غول مسکن را بيدار مي کند

گراني دلار غول مسکن را بيدار مي کند

رئيس انجمن صنفي کارفرمايي انبوه‌سازان مسکن و ساختمان استان تهران با بيان اينکه افزايش نرخ ارز و دلار موجب بالا رفتن قيمت تمام شده مسکن مي شود و اين يک خطر براي افزايش قيمت مسکن در آينده است گفت:مشکل انبوه سازان در ساخت و ساز نبود نقدينگي است که به دليل فروش نرفتن واحدهاي مسکوني ساخته شده به وجود آمده است. حسن محتشم با اشاره به نوسانات نرخ ارز در يک ماه اخير و تاثير آن بر بخش مسکن گفت:قطعا افزايش نرخ دلار به خودي خود بر ساير کالاها و مصالح ساختماني مرتبط با ساخت و ساز مسکن تاثيرگذار خواهد بود بنابراين دولت و وزارت راه و شهرسازي بايد توجه کنند که حال به دليل رکود حاکم بر بازار مسکن بايد از انبوه سازان حمايت بيشتري شود تا ساخت و ساز بيش از اين در رکود باقي نماند.

وي افزود:ادامه رکود ساخت و ساز موجب خواهد شد تا گپ بزرگي ميان عرضه و تقاضا بوجود بيايد در نتيجه کمبود عرضه در آينده بسيار خطرناک خواهد بود.

محتشم با تاکيد بر اينکه براي پاسخ به تقاضا بايد سالانه يک ميليون واحد مسکوني احداث شود اظهار داشت:متاسفانه در حال حاضر 400 هزار واحد مسکوني در بهترين شرايط احداث مي شود بنابراين وقتي کمبود عرضه باشد و واحدهاي ساخته شده هم به فروش نرود دارندگان مسکن واحدهاي مسکوني خود را به دليل عدم فروش وارد بازار اجاره مي کنند و چون متقاضيان قدرت خريد ندارند ناچار به اجاره نشيني مي شوند و همين افزايش تقاضا براي اجاره موجب بالا رفتن نرخ اجاره بها بيش از حد معمول مي شود.

رئيس انجمن صنفي کارفرمايي انبوه‌سازان مسکن و ساختمان استان تهران با تاکيد بر اينکه مشکل بخش مسکن با نوسانات نرخ دلار رفع نخواهد شد و سازنده ها به اين نوسانات توجهي ندارند گفت: مشکل کنوني ساخت و ساز و توليد مسکن، نبود نقدينگي است.

وي درخصوص اينکه آيا رشد نرخ دلار مي‌تواند موجب تشويق سازنده‌ها براي بازگشت به عرصه ساخت و ساز شود، گفت: انبوه‌سازاني که آلوده به ساخت و ساز هستند و به اين کار عشق مي‌ورزند به اين مسائل نوسانات نرخ ارز توجهي ندارند بنابراين بايد به اين نکته توجه کرد که انبوه‌سازان واقعي که به تدريج از صحنه ساخت و ساز کنار رفته‌اند به يکباره نيز تصميم به بازگشت نمي‌گيرند.

رئيس انجمن صنفي انبوه‌سازان مسکن و ساختمان استان تهران با تاکيد بر اينکه رکود در اقتصاد کلان نيز يکي ديگر از دلايل اصلي رکود بخش مسکن است خاطرنشان کرد: تا زماني که اقتصاد کلان رونق نگيرد بخش مسکن نيز از رکود خارج نخواهد شد و به روال عادي بازنخواهد گشت.

وي افزود: قطعا تا زماني که دولت بر روي تورم تک رقمي تاکيد دارد و گردش پول و نقدينگي شرايط مناسبي نداشته باشد وضعيت اقتصاد و بخش مسکن بر همين منوال خواهد ماند.

پرینت صفحه

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:
مسیریابی کانال تلگرام ۰۲۱-۵۴۱۰۳