عوامل ایجاد رونق در بازار مسکن

عوامل ایجاد رونق در بازار مسکن
عوامل ایجاد رونق در بازار مسکن

یکی از کارشناسان بازار مسکن اخیرا اعلام کرده است که: بانک ها بمنظور ایجاد شرایط بهتری در بازار مسکن اقدام به اعطای تسهیلات و وام کردند. به همین جهت اقدام به کاهش نرخ سود سپرده ها کرده اند تا گامی باشد جهت راغب شدن مردم به سرمایه گذاری در ساخت مسکن. البته لازم به ذکر است که اگر عواملی مانند: ثابت بودن اقتصاد و تعادل در بازار سرمایه و پول در جامعه ایجاد شود می توان امید وار

یکی از کارشناسان بازار مسکن اخیرا اعلام کرده است که: بانک ها بمنظور ایجاد شرایط بهتری در بازار مسکن اقدام به اعطای تسهیلات و وام کردند. به همین جهت اقدام به کاهش نرخ سود سپرده ها کرده اند تا گامی باشد جهت راغب شدن مردم به سرمایه گذاری در ساخت مسکن. البته لازم به ذکر است که اگر عواملی مانند: ثابت بودن اقتصاد و تعادل در بازار سرمایه و پول در جامعه ایجاد شود می توان امید وار بود که این اقدام بانک ها در بازار مسکن تاثیر گذار خواهد بود.

وی همچنین افزود: در صورتی می توان به بهود در بازار مسکن امید وار بود که حجم معاملات خرید و فروش افزایش یابد و میزان تقاضا نیز بالا برود. زیرا اگر حجم خرید و فروش افزایش یابد، به تبع آن سرمایه‌گذاری برای تولید و ساخت مسکن هم بهبود می ‌یابد. طبق اظهارات وی رونق مسکن وابسته به دو عامل بهم پیوسته می باشد. اول آنکه حجم خرید و فروش زیاد شود و دوم آنکه سرمایه‌گذاری و ساخت و ساز افزایش یابد. . این کارشناس ارشد بخش مسکن می‌افزاید: کاهش نرخ سود بانکی در شرایط کنونی اقتصادی، سیاست مثبتی است که می‌تواند زمینه‌ساز رونق بخش مسکن باشد اگر تاثیر سایر عوامل بر بازار مسکن به کمترین میزان ممکن برسد.

رد اثر منفی کاهش سود بر مسکن

ولی‌الله سیف رییس کل بانک مرکزی: نرخ سود بانکی، در سطح متعادلی است و در بازار مسکن، اثر منفی نخواهد داشت. ضمن اینکه این نرخ به هیچ‌وجه منجر به بالا بردن اجاره‌بها نمی‌شود، به‌خصوص اینکه نرخ ۱۵درصدی برای سپرده‌ها، در سال گذشته از سوی شورای پول و اعتبار مصوب شده بود و تصمیم برای آن، مربوط به ۱۴ تا ۱۵ ماه قبل است که بسیاری از بانک‌ها نیز آن نرخ‌ها را اجرایی می‌کردند. گفتنی است، از تاریخ ۱۱ شهریورماه سود سپرده یک ساله ۱۵درصد است، نرخ سپرده کوتاه‌مدت نیز ۱۰درصد است و طبق موازین سود پرداختی علی‌الحساب خواهد بود.

برای اطلاع از قیمت روز آهن آلات در کانال تلگرام آهن پرایس عضو شوید.

 

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: