بازار آهن در روزهای پایان سال

بازار آهن در روزهای پایان سال

در هفته سوم اسفند بازار روند اصلاح در پیش گرفت و کف معقول و منطقی محصولات با توجه به نرخ شمش و آهن اسفنجی عرضه شده در بورس تا حدودی مشخص شد، به عبارتی کف قیمت 24 هزار تومان اعلام می‌شود که برای میلگرد نرخ معقولی به نظر می‌رسد...

آهن پرایس: ادامه روند نزولی قیمت آهن آلات در کلیه‌های زیرمجموعه‌های بازار آهن داخلی روز گذشته نیز مشهود بود و تا حدودی محدوده کف قیمت آهن الات مشخص شد؛ در این بین شمار زیادی از کارخانه‌ها نیز قیمت‌ها را ثابت نگه داشتند.

در بازار ارز نیز روند عقب‌نشینی قیمت دلار همچنان ادامه داشت و شاهد بازگشت دلار به کانال زیر 50 هزار تومان بودیم، به طوری که هر دلار در بازار آزاد روز گذشته روی 49 هزار و 100 تومان مبادله شد.

بررسی نوسانات بازار آهن

روز گذشته کاهش قیمت میلگرد آجدار در اغلب شرکت‌ها بین 500 الی 1000 تومان اعلام شد طوری که کف قیمت میلگرد در کانال 25 هزار تومان اعلام شد که با توجه به نرخ شمش و آهن اسفنجی و نرخ نهایی این محصول، قیمت معقولی به نظر می‌رسد.

ریزش قیمت تیرآهن شاخه‌ای روز گذشته نیز ادامه داشت و هر شاخه تیراهن بین 100 الی 500 هزار تومان کاهش داشت اگرچه چند کارخانه نیز ثبات قیمت داشتند اما به طور کلی کاهش 20 درصدی را در نرخ این محصول شاهد بودیم. قیمت تیرآهن 16 همچنان بالاتر از قیمت تیر 18 اعلام می‌شود و هر شاخه 7 میلیون تومان است که معادل ریالی آن حدود 36 هزار تومان در هر کیلو برآورد شد.

قیمت روز قوطی پروفیل نیز در مسیر اصلاح قیمت قرار داشت و بین 1000 الی 2000 تومان ریزش داشت به عنوان نمونه قیمت روز قوطی 2 میلیمتر بین 38 الی 39 هزار تومان شنیده می‌شود. قیمت لوله داربستی، صنعتی، مبلی و انواع مختلف لوله‌ها نیز کاهش قیمت چشمگیری داشتند که حدود هزار الی 2 هزار تومان اعلام شد.

 انواع ورق گرم و ورق سرد هم کماکان در فاز اصلاح قرار داشتند به طوری که قیمت ورق سیاه در اغلب شرکت‌ها 200 الی 1000 تومان کاهش داشت؛ قیمت ورق گالوانیزه، قیمت ورق رنگی و روغنی هم عمدتا بین 1000 الی 2000 تومان کاهش قیمت داشتند. قیمت روز نبشی و ناودانی ایرانی و اروپایی تقریبا در اکثر مبادی فروش ثابت بود و چند کارخانه هم بین 500 الی 700 تومان هم کاهش قیمت داشتند.

در روزهای باقیمانده از سال شاهد تلاش بازارساز برای اصلاح و تثبیت قیمت اهن الات در کانال‌های پایین‌تر هستیم. پس از جهش‌های متوالی و پرشتابی که در چند هفته گذشته در قیمت آهن الات مشاهده شد، در هفته سوم اسفند بازار روند اصلاح در پیش گرفت و کف معقول و منطقی محصولات با توجه به نرخ شمش و آهن اسفنجی عرضه شده در بورس مشخص شد. به عبارتی کف قیمت 24 هزار تومانی برای میلگرد نرخ معقولی به نظر می‌رسد اگرچه امیدواریم این روند اصلاحی کماکان به طور متعادل ادامه‌دار باشد و نرخ مقاطع فولادی به بازه‌های قیمتی در ماه‌های پایانی تابستان باز گردد که این امر منوط به برنامه‌ریزی بلندمدت و کارشناسی است.

به دلیل تعطیلی روز چهارشنبه هم مقاطع فولادی امروز در بورس کالا عرضه شد و شروع معاملات به تأخیر افتاد. حجم عرضه‌های امروز شمش افزایش قابل توجهی داشته و خرید LC نیز حذف شده است که این امر ممکن است به انجام معاملات در قیمت‌های پایین و همچنین حذف رقابت‌های ناسالم شود که نتیجه آن ثبات نسبی و کاهش جزئی قیمت پایه در عرضه هفته آینده خواهد بود.

قیمت امروز آهن آلات

قیمت اهن امروز هم حاکی از ریزش پرشتاب نرخ برخی محصولات است به طوری که شاهد کاهش 500 هزار تومانی هرشاخه تیرآهن در اغلب بنگاه‌ها بودیم. قیمت امروز میلگرد هم با کاهش قابل توجهی که داشت کف قیمت 25 هزار تومانی را از دست داد و وارد کانال 24 هزار تومانی شد؛ همچنین قیمت امروز قوطی پروفیل هم عمدتا ثابت اعلام شد و ظاهرا کف نرخ این محصول هم وارد کانال 37 هزار تومانی شده است.

آنجه در روزهای پایانی سال به وفور مشاهده می‌شود تلاش بازارساز برای کاهش بیشتر قیمت‌ها است که گواه آن ارائه چندین فرمول برای قیمتگذاری محصولات است.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: سیر ثابت قیمت‌ها در بازار آهن

فرمول‌هایی که برای قیمتگذاری محصولات زنجیره فولاد پیشنهاد شده شامل موارد زیر است:

 1. در الگوی اول پایه قیمت فولاد از معاملات آهن اسفنجی و با اعمال ضرایب 65 درصد و اجازه نوسان 3 درصد مثبت و منفی مشخص شده و ضرایب سایر محصولات زنجیره مطابق روال فعلی نسبت به فولاد مشخص شود.
 2. شمش فولاد براساس نرخ جهانی قیمتگذاری شود و نرخ سایر محصولات از ضریب مربوطه برآورد نرخ پایه می‌شود. البته در نظر گرفتن نرخ نیمایی 28500 تومانی و دلار 39 هزار تومانی اتاق مبادله ارزی که مد نظر بورس کالا است هنوز به تأیید نهایی نرسیده است.
 3. کشف قیمت برمبنای عرضه و تقاضا است به این صورت که با کاهش قیمت اهن اسفنجی بورس کالا برای مدتی به جای اعمال ضریب منفی و مثبت 3 درصد، ضریب 5 درصدی را اعمال می‌کند تا بازار به تدریج اصلاح شود و سایر محصولات هم بر همین اساس قیمتگذاری می‌شوند.

در هر صورت بورس کالا تصمیم‌گیرنده نهایی درباره نحوه قیمتگذاری محصولات است و باید منتظر تشخیص این سازمان برای قیمتگذاری‌ها باشیم، اما به طور کلی فضای حاکم بر بازار آهن در این ایام ثابت و آرام گزارش می‌شود و احتمالا تداوم تدریجی این روند تا پایان سال وجود دارد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (5)

 • مهدی
  مهدی1401/12/24 - 22:51 پاسخ

  تادیروزبهانه شون بالارفتن نرخ ارزبوداماحالاکه قیمت ارز اومده پایین قیمتارونیاوردندپایین که هیچ بالاتربردندمعلوم نیست به کدام سازمی رقصند

 • مجتبی
  مجتبی1401/12/22 - 09:13 پاسخ

  روز تعطیل ۱۰۰۰ توما ن۲۰۰۰آهن راگرون می کردند حالا که دلار بامخ اومده پایین حاضرنیستند بیارن پایین براچی ما که منابع از خودمونه باید به دلارپول آهن بدیم بعدهم تامی ره بالا می برن بالا ولی دلارمیاد پایین نمی یارن پایین

 • توفیق
  توفیق1401/12/16 - 23:41 پاسخ

  نمایندگان این کشور که وکلای مدافع حق وحقوق این ملت هستند چکاره هستند.که اهن ومیلگرد به این قیمت رسیده است وبعد میپرسند چرا امار ازدواج تز امار طلاق کمتره.چگونه خانه اجاره کنه با این هزینه.یا بخره.یا بسازه.البته پسر من حق داره با سی ودو سال سن زن نگیره.

 • ناشناس
  ناشناس 1401/12/16 - 19:40 پاسخ

  دلیل پایین آمدن قیمت‌ها نه بخاطر دلار نیمایی و نه نرخ ۳۹ هزار تومانی اتاق مبادله ارزی است بلکه بیشتر بخاطر سفر نماینده انرژی اتمی آقای گروسی است که احتمال مذاکرات برجامی را تقویت کرده است

  • مجتبی
   مجتبی1401/12/22 - 09:14

   چرت وپرت نگو

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: