بازار آهن در خوف و رجاء

بازار آهن در خوف و رجاء

گزارش‌ها و آمار موجود از بازار آهن حاکی از اصلاح قیمت روز آهن‌آلات در دومین روز هفته بود درحالی که بازار دلار نوسانات سینوسی داشت و در چند روز گذشته در کانال 31 و 32 هزار تومانی مدام در رفت و برگشت است...

آهن پرایس: براساس آمار موجود دومین روز هفته نیز شاهد اصلاح قیمت روزانه آهن آلات در اغلب مبادی فروش بودیم و بازار آهن در کنار ثبات محصولات فولادی، در برخی شرکت‌ها کاهش قابل توجهی را تجربه کرد.

 قیمت دلار نیز طی روز گذشته بین دو کانال 31 و 32 هزار تومانی در نوسان بود اما پایان روز در مرز کانال 31 هزار تومانی قرار گرفت و در بازار آزاد به قیمت 31 هزار و 830 تومان مبادله شد.

تحلیل روزانه نرخ آهن آلات

اصلاح قیمت‌ها که در دو روز گذشته در بازار اهن و فولاد مشاهده شد در شرایطی است که بخش تقاضا تحرک و رونق چندانی ندارد؛ به عنوان نمونه قیمت روز میلگرد آجدار درحالی در بسیاری از مبادی فروش ثابت بود که کلیت بازار نشان از کاهش و اصلاح نرخ این محصول داشت، به طوری که قیمت‌ها از 100 الی 300 تومان ریزش داشتند به طوری که متوسط نرخ میلگرد با وزن استاندارد حدود 18 هزار و 400 تومان برآورد شده است.

قیمت روز نبشی و ناودانی نیز اگرچه در غالب شرکت‌ها ثبات داشت اما اصلاح جزئی در تعدادی از شرکت‌ها نیز مشهود بود، همچنین نرخ روز پروفیل و انواع لوله‌های صنعتی، گازی و... در برخی مبادی فروش اعلام نشد اما سایر شرکت‌ها از 300 الی 800 تومان قیمت‌ها را کاهش دادند.

نرخ روز تیرآهن نیز نوسانات متعددی داشت به طوری که در بخش کیلوفروشی غالبا ثابت بود و در بخش شاخه‌فروشی برخی شرکت‌ها کاهش 10 الی 20 هزار تومانی داشتند، همچنین قیمت ورق روغنی، رنگی و گالوانیزه با کاهش 100 الی 200 تومانی عرضه شدند اما قیمت روز ورق سیاه و انواع آن با ثبات قیمت همراه بودند.

با توجه به اینکه در پایان ماه قرار داریم بازار فضای اصلاح به خود گرفته و انتظار می‌رود امروز نیز همین روند ادامه داشته باشد، اما اوضاع اولین روز تابستان به حجم عرضه‌های بورس کالا، نقدی یا اعتباری بودن عرضه‌ها و همچنین حفظ نرخ دلار در کانال 32 هزار تومانی بستگی دارد.

همانطور که انتظار می‌رفت نرخ روز میلگرد اصلاح 3 درصدی داشت و فعلا این محصول در کانال 18 هزار تومانی قرار دارد اما برگشت کاهش 3 درصدی تحت تأثیر چند پارامتر است، ابتدا اینکه عرضه شمش در بورس روز سه‌شنبه به صورت نقدی است یا اعتباری و اینکه حجم آن نیز چقدر خواهد بود؛ عامل دوم اینکه نرخ دلار چقدر اصلاح خواهد شد و مورد سوم نیز به این بستگی دارد که آیا فاصله 11 درصدی شمش و میلگرد در هفته جاری اعمال خواهد شد یا در هفته آتی.

بنابراین با احتساب میانگین 15 هزار و 200 تومانی نرخ شمش، اگر فاصله 11 درصدی در هفته جاری اعمال شود کف قیمتی میلگرد حدود 16 هزار و 800 تومان و میلگرد بورسی نیز بیش از 18 هزار و 300 تومان خواهد شد که با این شرایط به نظر می‌رسد با استقبال چندانی مواجه نشود که نتیجه آن رکود و سکون در بازار است.

 تا زمانی که کمبود محصول در بازار احساس نشود بازار در همین فاز می‌ماند، اما اگر کف نرخ میلگرد و تیراهن با قیمت‌های هفته گذشته یکسان باشد شاهد رونق و تحرک معاملات در این بازار خواهیم بود.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کیند: اصلاح نرخ آهن در بازار نخر

اما میزان معاملاتی که در عرضه شمش رقم می‌خورد احتمال دارد به خرید میلگردهای بورسی در قیمت‌های بالا منجر شود اما با این حساب باید منتظر باشیم تا اوضاع عرضه‌ها و حجم معاملات را در روزهای آتی ببینیم.

گفتنی است امروز نیز برای دومین هفته متوالی عرضه ورق مبارکه در بورس کالا انجام نشد و از آنجایی که تقاضا برای این محصول زیاد است احتمال دارد این روند موجب رشد مثبت قیمت ورق شود که به این ترتیب نرخ پروفیل‌ها نیز افزایشی خواهد بود.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 4 از 5 - 5 رای

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: