افت چشمگیر نرخ معاملات مسکن

افت چشمگیر نرخ معاملات مسکن
افت چشمگیر نرخ معاملات مسکن

افت چشمگیر نرخ معاملات مسکن

به تحلیل کارشناسان آهن پرایس، بازار مسکن در مهرماه امسال بر خلاف سال گذشته روند متفاوتی را سپری کرد. اصولا با ورود به فصل پاییز تقاضا برای مسکن کاهش می یابد ولی مهر امسال به دلیل کاهش قیمت مسکن، تقاضا روند صعودی را طی کرد. لازم به ذکر است که این افزایش قیمت، بازار مسکن را هنوز هم از حالت کسادی خارج نکرده است اما با توجه به گزارشات کارشناسان و نتایج به دست آمده توسط آنها میتوان به این نتیجه رسید که معاملات در مهر ماه 98 نسبت به شهریور همین سال رشد 26 درصدی داشته است اما هنوز هم نرخ معاملات منفی 69 درصد می باشد که امید می رود این روند بهبود یابد.

با توجه به آمار اتحادیه مشاوران املاک تهران نرخ خرید و فروش مسکن در 16روز ابتدای مهر ماه 16 هزار و 400 قرارداد بوده است که نسبت به مهر سال 97 افت 55 درصدی داشته و نرخ اجاره مسکن نسبت به سال قبل تغییر محسوسی نداشته است. با توجه به این آمار می توان به این نتیجه رسید که بازار مسکن حال مساعدی ندارد و برای بهبود شرایط نیازمند برنامه ریزی و تدبیر مسئولان مربوطه خواهد بود.

از سوی دیگر بازار مسکن در پایتخت روزهای متفاوتی را سپری میکند. نرخ معاملات خرید و فروش مسکن در مهر ماه امسال نسبت به ماه گذشته 29 درصد افزایش یافته و نسبت به مهر ماه سال گذشته 69 درصد کاهش یافته است و همچنین نرخ اجاره نامه ها نسبت مهر پارسال 7 درصد کاهش یافته است اما نکتهء حائز اهمیت این است که همواره با ورود به مهر ماه شاهد کاهش 20 تا 50 درصدی قرار داد ها می بودیم ولی امسال با رشد این نرخ مواجه شده ایم .

اندک افزایش تقاضا در بازار مسکن را میتوان ناشی از افت قیمت ها، ثبات نرخ ارز و افزایش اطمینان به شرایط عمومی اقتصاد دانست. عده ای از متقاضیان با توجه به این نکته که کاهش قیمت در زمان رکود کمتر از افزایش قیمت در زمان رونق است اقدام به خرید کردند، همچنین در پایتخت میزان ساخت و ساز 2 برابر معاملات است که این امر هم تهدیدی برای افزایش قیمت برای متقاضیان به شمار میرود. با وجود تمامی این مطالب نکته قابل توجه این است که میزان نرخ معاملات حتی از ماه های نیمه تعطیل فروردین هم کمتر شده است که این نتایج کمی قابل تفکر و پیگیری است.اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: