تداوم ریزش معاملات مسکن

تداوم ریزش معاملات مسکن
تداوم ریزش معاملات مسکن

آهن پرایس : بیست روز اول زمستان در بازار ملک به‌ یخبندان برای معاملات مسکن در تهران تبدیل شد. داده‌های ثبت ‌شده از فروش آپارتمان در سامانه رهگیری نشان می‌دهد طی سه هفته اول دی‌ ماه، حجم معاملات بیش از ۶۰ درصد نسبت به مدت‌زمان مشابه در...

آهن پرایس : بیست روز اول زمستان در بازار ملک به‌ یخبندان برای معاملات مسکن در تهران تبدیل شد. داده‌های ثبت ‌شده از فروش آپارتمان در سامانه رهگیری نشان می‌دهد طی سه هفته اول دی‌ ماه، حجم معاملات بیش از ۶۰ درصد نسبت به مدت‌زمان مشابه در آذر افت کرده است.

این ابرسقوط معاملاتی با کاهش ۵/ ۳ درصدی قیمت میانگین شهر همراه شد. البته میانه قیمت، سطح دیگری را اعلام می‌کند. بررسی‌ها درباره ادامه ریزش در بازار مسکن از فعال شدن ۹ حباب‌شکن جدید حکایت دارد که مهم ‌ترین آنها، پمپاژ فایل و تغییرات نرخ دلار است. یخبندان معاملات ملک، دومینوی ریزش قیمت‌ها را در بازار مسکن پایتخت رقم زد.

استخراج داده‌های اولیه سامانه رهگیری در ۲۰ روز نخست فصل زمستان ۹۹ نشان می‌دهد در دو سوم ماه نخست فصل زمستان، فقط ۴۶۵ فقره معامله خرید و فروش در مناطق ۲۲گانه پایتخت ثبت شده است. هرچند به‌ طور معمول عمده فعالان و واسطه‌های ملکی در روزهای پایانی آخرین هفته هر ماه، معاملات منعقد شده را در سامانه رهگیری ثبت می‌کنند و از این رو این احتمال وجود دارد که حجم معاملات انجام و منعقد شده بیش از رقم استخراج شده باشد؛ اما اگر فرض کنیم مجموع معاملات خرید و فروش انجام شده در ۲۰ روز نخست زمستان، همین ۴۶۵ فقره است، ثبت این تعداد معامله در این بازه زمانی به معنی آن است که حجم معاملات نسبت به ۲۰ روز ابتدایی ماه گذشته(آذر۹۹) معادل ۶۴ درصد افت پیدا کرده است.

به این ترتیب به نظر می‌رسد اگر این اتفاق افتاده باشد و روند معاملات در ادامه ماه جاری با همین شیب ادامه پیدا کند، به این ترتیب در پایان ۳۰ روز دی ماه، یک رخداد جدید در بازار معاملات مسکن پایتخت رقم خواهد خورد، یعنی ابرسقوط معاملات در ابررکود معاملاتی در نخستین ماه از فصل زمستان امسال شکل می‌گیرد.

بررسی روند حجم معاملات منعقد و ثبت شده آپارتمان‌های مسکونی از ابتدای سال جاری تاکنون نشان می‌دهد به استثنای فروردین ماه که معمولا هر ساله بازار مسکن به حالت شبه تعطیل در می‌آید، پس از آبان و آذر ماه که حجم معاملات مسکن ماهانه به ترتیب معادل ۴۹ و ۴۲ درصد افت کرد، افت ماهانه معاملات در دی ‌ماه بیشترین میزان ریزش را در سال جاری داشته است. این وضعیت نشان ‌دهنده بروز یخبندان معاملاتی در بازار مسکن است که در پی عقب ‌نشینی و نه خریداران مسکن به ورود به بازار و انجام معامله صورت گرفته است.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری مجموعه به پایان رسیده است لطفا اطلاعات خود را برای دریافت مشاوره اختصاصی وارد نمایید.

درخواست مشاوره تلفنی