خانه های کوچک متراژ

خانه های کوچک متراژ
خانه های کوچک متراژ

خانه های کوچک متراژ

بنا بر اظهارات تحلیل گران آهن پرایس در خصوص وضعیت بازار مسکن، تولید خانه ‌های کوچک متراژ برای خانوار های تک نفره یا کم‌ بضاعت سال ‌هاست که در بسیاری از شهر های جهان از جمله لندن، پاریس، تورنتو، هنگ کنگ و نیویورک انجام می‌شود.

اما با وجود کوچک شدن بعد خانوار در ایران، تامین تقاضای واقعی مسکن در کلان شهرها نادیده گرفته شده است.

کارشناسان بازار مسکن معتقد هستند، که اگر نیاز بازار مسکن در بخش کوچک متراژ پاسخ داده نشود به شکل حاشیه‌ نشینی خود را نشان خواهد داد. خانه‌ های ۵۰ تا ۶۰ متر مربع بیشترین تقاضا را در تهران دارد. رتبه‌ های بعدی به ترتیب از آن واحد های ۶۰ تا ۷۰ متر، ۷۰ تا ۸۰ متر و ۴۰ تا ۵۰ متر است. خانه‌ های کمتر از ۴۰ متر نیز با وجود محدودیت قوانین و مقررات برای احداث آنها ۳.۸ درصد نیاز بازار را شامل می‌ شود.

بررسی ‌ها ازعلت اقبال شهروندان به واحد های کوچک نشان می‌ دهد در عین حال که کیفیت برای متقاضیان مهم است، محدودیت نقدینگی مانع دستیابی آنها به واحد های بزرگ متراژ می‌شود افرادی که توانایی تامین هزینه خانه‌ های کوچک متراژ را  ندارند مجبور به مهاجرت می ‌شوند. کارشناس اقتصاد مسکن اظهار دارد،  نباید اقشار پایین را از زندگی در کلان شهر ها محروم کرد و تولید آپارتمان و سوئیت‌ های کوچک برای این قشر در تهران نادیده گرفته شود.

انحراف برداشت از عدم تناسب قیمت هر متر مربع خانه‌ های کوچک با بزرگ متراژ ها و هم‌ چنین انتظار از خانه آرمانی باعث شده تا سیاست‌ گذاران شهری در قوانین خود مانع از تولید آپارتمان ‌های کمتر از ۴۰ متر مربع شوند. معمولا قیمت هر متر مربع مسکن کوچک متراژ، بیشتر از قیمت واحد های بزرگ است. علت این موضوع به فشار تقاضا در شرایط کمبود عرضه مربوط می‌شود

.اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: