خرید میلگرد زیر قیمت

خرید میلگرد زیر قیمت

خرید میلگرد اعتباری از بورس کالا و فروش آن زیر قیمت بورس به زیان واحدهای فولادی خصوصی منجر شده است. از سوی دیگر کسری بودجه، کسری تجاری و افزایش فشارها برای مالیات‌ستانی، تضعیف فضای کسب و کار و تشدید رکود را رقم زده است...

آهن پرایس: روند کاهشی و ثبات قیمت روز آهن آلات در نخستین روز هفته در غالب زیرمجموعه‌های بازار آهن داخلی تداوم داشت اما از طرفی دیگر شاهد افزایش قیمت میلگرد آجدار در برخی کارخانه‌ها بودیم.

بازار ارز هم سیر نسبتا ثابتی داشت و قیمت دلار در همان کانال 50 هزار تومانی کنترل شده بود، در پایان روز هم هر دلار در بازار آزاد حدود 50 هزار و 550 تومان مبادله شد.

محمدرضا فرزین رئیس بانک مرکزی از ادامه روند کنترل قیمت دلار خبر داد و گفت سیاستی که برای کنترل قیمت دلار در نظر گرفته شده در بحث بودجه، نقدینگی و سیاست مالی دولت هم اعمال می‌شود.

وی معتقد است به دنبال این سیاست‌ها افزایش قیمت دلار، رشد نرخ تورم و رشد نقدینگی کنترل شده و حتی رو به کاهش است.

نگاهی به اوضاع بازار آهن

روز شنبه قیمت میلگرد در بیشتر کارخانه‌ها ثابت اعلام شد، شماری از مبادی فروش حدود 100 تا 200 تومان کاهش قیمت داشتند و تعدادی از شرکت‌ها نیز با افزایش 100 تا 200 تومانی همراه بودند.

به عنوان نمونه قیمت میلگرد 14 ذوب آهن اصفهان با 100 تومان افزایش حدود 23 هزار تومان اعلام شد اما قیمت میلگرد فولاد زاگرس 100 تومان کاهش داشت و هر کیلو از آن حدود21.600 تومان به فروش رسید.

آخرین قیمت میلگرد آجدار

قیمت میلگرد ابرکوه

قیمت میلگرد میانه

قیمت میلگرد فایکو

قیمت میلگرد نیشابور

21.100

21.800

22.200

22.610

آنطور که از گزارش‌ها برمی‌آید شرکت‌هایی که میلگرد آجدار را به صورت اعتباری خریداری کرده‌اند و نیازمند نقدینگی هستند، میلگرد خود را بدون توجه به قیمت آن در بورس کالا و به دلیل رکود شدید حاکم بر بازار، پایین‌تر از قیمت میلگرد آجدار در بورس کالا معامله می‌کنند که نتیجه این امر تحت فشار قرار گرفتن بخش خصوصی است.

آخرین قیمت میلگرد در بورس کالا 22.475 تومان برآورد شد اما این محصول در خارج از بورس حدود 21 هزار تومان و حتی کمتر، به فروش می‌رسد.

قیمت روز تیرآهن روز گذشته در اکثر کارخانه‌ها کاهش 10 تا 50 هزار تومانی داشت و تعدادی از کارخانه‌ها هم قیمت تیرآهن را ثابت اعلام کردند.

قیمت نبشی، قیمت ناودانی ایرانی و قیمت ناودانی اروپایی در غالب مبادی فروش ثابت اعلام شد اما چند کارخانه محصولات خود را با کاهش 200 تا 500 تومانی عرضه کردند.

قیمت روز ورق آهن گیلان و ورق سیاه اکسین ثابت اعلام شد اما قیمت ورق گرم مبارکه در برخی ضخامت‌ها حدود 500 تومان افزایش داشت. قیمت ورق گالوانیزه، قیمت ورق روغنی و نرخ ورق شیروانی تقریبا در کلیه مبادی فروش ثابت اعلام شد.

قیمت روز قوطی آهنی، قیمت پروفیل گالوانیزه، قیمت پروفیل سبک، قیمت پروفیل صنعتی و انواع پروفیل‌ها نیز با ثبات نسبی همراه بودند، همچنین قیمت انواع لوله‌های درزدار و بدون درز از جمله قیمت لوله مبلی، قیمت لوله گازی، قیمت لوله صنعتی نیز در همه شرکت‌ها ثابت اعلام شد.

اوضاع کلی بازار آهن همچنان با رکود شدیدی همراه است و ضعف تقاضا نیز کاملا مشهود است اما نکته قابل توجهی که روز گذشته مشاهده شد توقف کاهش قیمت آهن بود و بیشتر محصولات ثابت اعلام شدند.

بررسی آخرین معاملات بورس کالا

براساس آمار موجود از معاملات بورس کالا روز شنبه حدود یک میلیون و 195 هزار و 289 تن محصول فولادی عرضه شد که تنها حدود 46 درصد آن مورد معامله قرار گرفت معادل 552 هزار و 603 تن برآورد شد.

به این صورت که از 53 هزار و 400 تن شمش عرضه شده تنها حدود 6 هزار و 700 تن آن معامله شد. قیمت شمش بلوم در معاملات دیروز به طور میانگین حدود 21 هزار و 770 تومان ثبت شد.

همچنین 104 هزار تن آهن اسفنجی عرضه شده به طور کامل معامله شد و حدود 1.6 برابر هم تقاضا برای این محصول ثبت شد. قیمت آهن اسفنجی در هر کیلو حدود 11 هزار و 868 تومان برآورد شد که نسبت به آخرین عرضه حدود 1.4 درصد افزایش داشت.

همانطور که از آمار معاملات برمی‌آید کاهش پیش دریافت آهن اسنفجی از 25 درصد به 10 درصد خود عاملی برای رشد تقاضا و افزایش قیمت این محصول بود که البته این امر تولیدکنندگان بخش خصوصی را تحت فشار خواهد گذاشت زیرا همانطور که از آمار و قیمت‌ها برمی‌آید، نرخ آهن اسفنجی با قیمت محصولات نهایی موجود در بازار تناسب و همخوانی ندارد.

به طور کلی فضای رکود حاکم بر بازار آهن و فولاد کشور حاصل عوامل مختلفی است و تشدید برخی پارامترها اوضاع بازار آهن و سایر بازارهای مالی را آشفته‌تر کرده است.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: ریزش شکننده!

 به عنوان نمونه اخبار سیاسی اقتصادی جاری مانند کسری بودجه، کسری تجاری و افزایش فشارها برای مالیات‌ستانی از جمله عواملی است که تضعیف فضای کسب و کار و تشدید رکود را در پی خواهد داشت.

در نتیجه گردش پول نیز در همه بازارها کاهش یافته و حتی بازار ساخت مسکن که از مهمترین صنایع وابسته به بازار آهن است نیز دچار خواب عمیقی خواهد شد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (2)

  • محمود مرتضوی
    محمود مرتضوی1402/09/20 - 09:18 پاسخ

    قيمت مفتول کلاف نمره۸نرم st34 چند ميباشد بمقدار ۳تن

  • محمود مرتضوی
    محمود مرتضوی1402/09/20 - 09:18 پاسخ

    قيمت مفتول کلاف نمره۸نرم st34 چند ميباشد بمقدار ۳تن

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.