دیگر ساخت و ساز مسکن صرفه اقتصادی ندارد!

دیگر ساخت و ساز مسکن صرفه اقتصادی ندارد!
دیگر ساخت و ساز مسکن صرفه اقتصادی ندارد!

دیگر ساخت و ساز مسکن صرفه اقتصادی ندارد!

فرشید پورحاجت گفت: با توجه به رکود بازار و همچنین تسهیلات با سود بالای ۱۸ درصد دیگر ساخت و ساز مسکن صرفه اقتصادی ندارد.فرشید پورحاجت با بیان این که ساخت و ساز مسکن همچنان در رکود به سر می‌برد درباره تسهیلات ساخت اظهار کرد:‌ واقعیت این است راهی غیر از استفاده از وام بانک مسکن برای ساخت و ساز نداریم، چون غیر از این سیستمی برای تامین منابع مالی عملا وجود ندارد.

وی تصریح کرد: یک بانک مسکن در کشور داریم که هیچ رقیبی ندارد،‌در واقع برای این بانک در راستای بهبود وضعیت ساخت و ساز رقیبی ایجاد نکرده‌ایم.

تولید مسکن صرفه اقتصادی ندارد
وی با بیان این‌که دولت هیچ سیاستی در این زمینه نداشته و ندارد از سود 18 درصدی تسهیلات بانک مسکن انتقاد کرد و افزود: چرا وقتی دولت اعلام می‌کند نرخ تورم به زیر 8 درصد کاهش یافته است، تولید کننده باید تسهیلات را با نرخ بالای 18 درصدی دریافت کند.

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان ادامه داد:‌ این یک ایراد اساسی است اما واقعیت آن است که در حال حاضر باید مسائل حوزه تولید را فراتر از تسهیلات بانکی نگاه کنیم، به عبارتی هم‌اکنون فعالیت در حوزه ساخت و ساز مسکن صرفه اقتصادی ندارد و باید برای آن چاره اندیشی کرد.پورحاجت یادآور شد:‌شرایط رکود در این بخش به نحوی است که سازندگان رغبتی به تولید ندارند و آنهایی هم وارد شده‌اند چشم انتظار روزهای خوب هستند که البته شرایط کنونی برخلاف انتظارات است.

وی با تاکید بر این‌که تسهیلات 150 میلیون تومانی می توان بخشی از هزینه های ساخت را در خیلی از مناطق کشور تامین کند در عین حال بیان کرد:‌ اما حوزه تقاضا اتفاقی روی نداده است،‌شاید بتوانیم به هر نحوی به تولیدکننده فشار بیاوریم تا با وام بالای 18 درصد سود ساخت و ساز را انجام دهد اما برای حوزه تقاضا چه کاری انجام داده‌ایم؟


تقاضا پاشنه آشیل تولید مسکن

وی با طرح این پرسش که دولت چه کاری برای جوانان در راستای تامین مسکن انجام داده‌ است، گفت:‌ سمت تقاضا پاشنه آشیل حوزه  تولیدکنندگان است، مردم توان بازپرداخت تسهیلات با این اقساط (ماهانه 2 میلیون تومان) را ندارند .

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان کشوریادآور شد: چند ماه قبل پیشنهادی را به دولت برای رونق حوزه ساخت و ساز و بازار مسکن دادیم که چند روز پیش بانک مسکن اشاره ای به آن کرد. پیشناد داده بودیم که تسهیلات را به صورت فروش اقساطی به خریداران -پس از دوره ساخت- منتقل کرد. یعنی تسهیلات 100 تا 150 میلیون تومانی قابل انتقال به خریداران باشد، ضمن آن‌که سود این تسهیلات برای خریداران دیگر 18 درصد نباشد.پورحاجت ادامه داد: زمانی که نرخ اعلامی تورم از سوی دولت 8.5 درصد بود پیشنهاد دادیم نرخ تسهیلاتی که قرار است به خریداران منتقل شود 12 درصد باشد تا آنها بتوانند از این وام استفاده کنند. متاسفانه تا امروز در این رابطه اقدام مثبتی صورت نگرفته و بانک مرکزی هم اعلام کرده این مسئله در حوزه اختیارات شورای پول و اعتبار است و باید این شورا تصمیم‌گیری کند.

بیداد بی عدالتی در حوزه تسهیلات بانکی
وی بیان کرد:‌اگر به فکر حوزه تولید مسکن هستیم باید اقدام واقعی صورت گیرد و شورای پول و اعتبار یکبار برای همیشه در حوزه تسهیلات بخش مسکن تصمیم‌گیری کند.وی با بیان این‌که شاهد بیداد بی عدالتی در حوزه تسهیلات بانکی بخش ساخت و ساز مسکن هستیم، اظهار کرد:‌ بانک مسکن اعلام می‌کند بدون سپرده گذاری به انبوه سازان وام می دهیم،‌ حال این‌که این بخشنامه سال گذشته شورای پول و اعتبار است. این شورا پارسال مصوب کرده که بدون هیچ فرآیندی تسهیلات باید در اختیار انبوه‌سازان قرار گیرد به عبارت دیگر نباید هیچ فرآیندی در پرداخت تسهیلات انجام شود که منجر به افزایش هزینه پول شود.

وی با اشاره به این که سیستم بانکی کشور مصوبه شورای پول و اعتبار را اجرا نمی‌کند، افزود: بعد از یکسال بانک مسکن اعلام می‌کند بدون سپرده گذاری وام می‌دهد، کجای دنیا چنین سیستم بانکی داریم.یکی از شعارهای وزیر راه و شهرسازی در ابتدای ورودش به ساختمان دادمان "شکستن انحصار بانک مسکن در پرداخت تسهیلات" بود. آخوندی تا پیش از "ورشکسته اعلام کردن بانک مسکن" بارها از بر ضرورت ورود سایر بانک‌ها به حوزه پرداخت تسهیلات ساخت و ساز مسکن تاکید کرد.

انتقاد از انحصار بانک مسکن در حوزه اوراق حق تقدم
دبیر کانون سراسری انبوه سازان کشور در خصوص این وعده وزیر راه به مثالی اشاره کرد و گفت: در حوزه پرداخت تسهیلات تسه (اوراق حق تقدم مسکن) چرا در سیستم بانکی شرایط این اوراق فقط بانک مسکن مناسب است؟ چرا بانک‌های دیگر به حوزه ورود پیدا نکرده‌اند؟ وقتی می‌بینیم در پرداخت اوراق تسه فقط بانک مسکن عملیات را انجام می‌دهد جوان ایرانی باید تحت فشار  هر برگه از اوراق تسه را با قیمت 80 تا  100 هزار تومان خریداری کرده تا بتواند تسهیلات را دریافت کند.

پورحاجت تاکید کرد: این در حالی است که شورای پول و اعتبار بخشنامه داده که هیچ فرآیندی در پرداخت تسهیلات نباید انجام شود که هزینه آنرا افزایش دهد.

وی با بیان این‌که در این ماجرا قانون دوره زده شده، افزود: بانک مسکن تسهیلات تسه را با سود 17.5 درصد را پرداخت می‌کند اما همین بانک فرآیندی را تعریف و عملیاتی کرده که با احتساب هزینه خرید اوراق حق تقدم سود این تسهیلات به 24 درصد افزایش می یابد. از سوی دیگر هیچ بانکی نیست که با این سیستم بانک مسکن رقابت کند یا این‌که تمایل به ورود به این حوزه داشته باشد.

وی بیان کرد: اگر می خواهیم اتفاق خوبی در حوزه ساخت و ساز و بازار مسکن روی دهد باید بین بانک‌ها رقابت واقعی صورت بگیرد و یک بانک انحصاری فعالیت نکند.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: