رؤیای کاهش قیمت مسکن در 1401

رؤیای کاهش قیمت مسکن در 1401
رؤیای کاهش قیمت مسکن در 1401

آهن پرایس: این روزها گمانه زنی های زیادی در مورد آینده بازار مسکن ارائه می شود و برخی از فعالان بازار معتقدند که  قیمت مسکن سقوط خواهد کرد اما سقوط بخشی از بازار شاید در کلام ساده باشد...

آهن پرایس: این روزها گمانه زنی های زیادی در مورد آینده بازار مسکن ارائه می شود و برخی از فعالان بازار معتقدند که  قیمت مسکن سقوط خواهد کرد اما سقوط بخشی از بازار شاید در کلام ساده باشد اما در واقعیت  این بازار از بازارهای موازی نیز تاثیر می پذیرد وعواملی چون قیمت میلگرد، قیمت آهن آلات و.. همچنین جو سیاسی منطقه و قیمت ارز نیز بر بازار مسکن موثر خواهد بود. 

عضو شورای عالی مسکن، احمد دنیامالی در مورد بازار مسکن اظهارات جدیدی داشت: ایشان معتقد است که قیمت مسکن روبه کاهش است اما قدرت خرید دهک کم درآمد جامعه بسیارپایین است و حتی با کاهش قیمت نیز توان خرید آنها افزایش نخواهد یافت فی الواقع ما نیازمندیم که راهکاری بیندیشیم تا قدرت خرید دهک کمک درآمد جامعه را افزایش دهیم. 

برخی از کارشناسان مسکن نیز معتقدند که در سال 1401 حباب مسکن تخلیه خواهد شد در این باره لازم به ذکر است که بازار مسکن دیگر ظرفیتی برای افزایش قیمت نخواهد داشت همچنین بازار دوره التهابات قیمتی و تنش های قیمتی را پشت سرگذاشته است. اگر روند مذاکرات هسته ای دوباره سمت و سوی مثبت به خود بگیرد و بتوانیم اخبار مثبتی از این مذاکرات دریافت نماییم آنگاه می توانیم انتظار ریزش میلیونی نرخ هر متراژ مسکونی را نیز داشته باشیم. 

رییس اتحادیه مشاوران املاک نیز معتقد است: قیمت مسکن در سالهای گذشته افزایش بی رویه و پی در پی را تجربه کرده است درسال جاری دیگر این بازار کشش افزایش قیمت را نخواهد داشت و از همین رو است که می توانیم منتظر ثبات بازار مسکن باشیم.

در بهترین حالت اگر رویای برجام بی فرجام نشود و خوش خبری به همراه داشته باشد می تواند قیمت مسکن را کنترل نماید چرا که با رفع تحریم ها روند چرخه اقتصادی پر رونق خواهد شد.

پای صحبت سازندگان ساختمان

از نظر ساختمان سازان قیمت مسکن تابع چهار عامل است که عبارتند از : قیمت زمین، قیمت مصالح ، قیمت عوارض شهرداری و دستمزد نیروی انسانی است که با شروع سال جاری در هرچهار عامل شاهد افزایش قیمتی خواهیم بود. 

همچنین پایه های اولیه قیمت مسکن از جمله پروانه ساخت که شهرداری صادر می نماید از حدود سه سال پیش تا کنون در برخی از شهرها تا 15 برابر افزایش یافته است حتی نرخ آرماتور تا حدود 10 برابر افزایش یافته است با این تفاسیر چگونه قیمت مسکن باید کاهش یابد؟ کاهش قیمت مسکن در گرو کاهش قیمت همه چیز است! 

قیمت تیرآهن 14 الان حدود 2 میلیون و 500 هزار تومان است این قیمت اگر روی نرخ 1میلیون و 900 قرار گیرد و سایر مصالح نیز کاهش این چنینی داشته باشد آنگاه می توانیم به کاهش قیمتی مسکن امیدوار باشیم. 

یکی از ساختمان سازان نیز معتقد است که یک زمانی میلگرد 4 هزار تومان و سیمان پاکتی 8 هزار تومان بود حتی بیمه ، مالیات و عوارض و حقوق کارگر ، لوله کشی و .... اگر مثل قبل شود و قیمت آنها یک سوم شود آنگاه خانه نیز ارزان خواهد شد بنابراین تحلیل های سقوط قیمت مسکن به دور از منطق است در شرایطی که همه عوامل رو به بالاست. 

بر اساس گزارشات منتشره از سوی دولت مصالح ساختمانی نیز رشد قیمتی داشته است البته این گزارش مربوط به پاییز 1400 است که در این گزارش سنگ سفید حدود 7.9 درصد، ماسه 29.6 درصد، آجر سفید سوراخدار 8.1 درصد، تیرآهن 14 حدود 9 درصد و.... افزایش قیمتی نسبت به تابستان قبل را داشته است. 

حتی برخی از کارشناسان معتقدند افرادی در اواخر سال گذشته مسکن خریداری کرده اند برگ برنده دارند چرا که در نهایت امر قیمت تمام شده در سال جاری افزایش خواهد یافت. 

در ادامه می توانید این خبر را نیز مطالعه نمایید: بازار مسکن و دریافت تسهیلات در ۱۴۰۱

آسویار اظهار داشت: قیمت مصالح ساختمانی بالغ بر 50 درصد و عوارض شهرداری حدود 40 درصد افزایش یافته است. در از سوی دیگر در سطح شهر زمین چندانی برای ساخت وجود ندارد. در نتیجه قیمت زمین بالا خواهد رفت از سوی دیگر افزایش 57 درصدی دستمزد کارگر نیز جزیی از هزینه های ساخت و ساز است.

حتی برخی از مصالح فروشان در نیمه دوم اسفند ماه فروش کاشی و سرامیک و آجر را متوقف کردند چرا که نگران بودند در اردیبهشت ناچار شوند با قیمت بالاتری خریداری کنند.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: