عدم علاقه دولت به قیمت گذاری فولاد

عدم علاقه دولت به قیمت گذاری فولاد
عدم علاقه دولت به قیمت گذاری فولاد

عدم علاقه دولت به قیمت گذاری فولاد

با توجه به وضعیت بازار آهن طی روزهای جاری می توان به این نتیجه رسید که دولت هیچ علاقه ای در بحث ورود به قیمت گذاری ندارد. وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأیید این موضوع بیان کرد: دولت وقتی می بیند که در حق مردم اجحاف می شود، وظیفه دارد که با ورود به بازار، قیمت ها را به تعادل برساند.

رضا رحمانی در ادامه افزود: در اقتصاد مقاومتی پروژه ای وجود دارد که به عنوان طرح تکمیل زنجیره فولاد، مس و آلومینیوم نام گذاری شده است. در گذشته ایرادی که به صنعت وارد میشد، عدم توازن در زنجیره تولید فولاد بود از این رو باید زنجیره ها در توازن با هم رشد کنند.

وی در ادامه افزود: اتاق بازرگانی مشخصا مخالف دخالت دولت در حوزه قیمت گذاری است و از سوی دیگر نیز دولت هیچ علاقه ای نسبت به قیمت گذاری آهن و فولاد از خود بروز نمی دهد. البته نا گفته نماند که راه های دیگری نیز وجود دارد. برای مثال راه دیگر این است که روش ها را اصلاح کنیم تا منجر به رانت نشود.

وزیر صمت با اشاره به رقابت تولیدکنندگان بیان کرد: مکانیزم واقعی بازار این است که تولیدکننده ها رقابت نمایند و در کنار آن قیمت ها نیز روند نزولی طی کند. اگر اینطور باشد، نیازی به دخالت دولت نخواهد بود اما اگر سوء استفاده به وجود آید ما باید دخالت کنیم.

در حال حاضر و با گذشت زمان شاهد ثبات نسبی قیمت ها هستیم که همین امر موجب شده تا بازار با سکوت عمیقی مواجه گردد. طی هفته ی اخیر تنها هیجان کاذبی که بازار را به حاشیه کشاند، افزایش قیمت تیرآهنهای اعلامی از سوی کارخانجات و انبار تهران بود که پس از گذشت یک الی دو روز بار دیگر به ثبات نسبی رسید.اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (3)

 • Mohammad
  Mohammad1398/06/16 - 13:19 پاسخ

  شرایط مردم به گونه ای شده که دیگر برایشان هیچی جز سیر کردن شکم اضطراری نیست حتی درمان پزشکی یا رسیدن به خانواده شان...تولید کننده ی زبل یا در این کشور زندگی نمیکنی یا طماعی یا مردم را وضع مردم را نمیدانی...بی خود به خودت فشار نیار و قیمت را منصفانه کن این کستی اگر غرق بشه همه غرق میشیم مخصوصا شمایی که در این کشور سرمایه گزاری کردی...لعلکم تعقلون

 • مجید
  مجید1398/06/16 - 11:30 پاسخ

  اتفاقا دولت ورود نکند بهتره ! هر کجا دولت ورود کرده اوضاع بازار به هم ریخته چون ورود دولت اصلا کارشناسی شده و تخصصی نیست و یکی از مقصران اصلی این تورم خود دولت هست ، تعیین کننده قیمت عرضه و تقاضاست ، در حال حاضر قیمت های اعلام شده برای مصرف داخل بسیار بالاست و اگر قیمتها کاهش نیابد همچنان رکود حاکم خواهد بود . تا زمان بهبود اوضاع صادرات بهتر است تولید کننده کاهش چشمگیری به محصولات خود بدهد ، بازار تشنه کاهش هست و منتظر و هرچه زودتر این اتفاق بیافتد به نغع هم تولید کننده و هم مصرف کننده ست .

  • فرهاد
   فرهاد1398/06/16 - 13:55

   سلام. ممنون از نظر خوبت. اگه دولت ورود نکند و عرضه و تقاضا جای خود را بیابد قیمتها به تعادل واقعی میرسد آنوقت هست که هم تولید کننده و هم مصرف کننده تکلیف خود را میدانند. اما امان از دست رانتخواران که فقط منافع خود را میبینند. انشاالاه به امید روزی که بدون استرس از خواب بیدار بشیم و سر کار برویم.

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:
مسیریابی کانال تلگرام ۰۲۱-۵۴۱۰۳