غیر قابل پیش بینی شدن بازار فولاد

غیر قابل پیش بینی شدن بازار فولاد
غیر قابل پیش بینی شدن بازار فولاد

غیر قابل پیش بینی شدن بازار فولاد

بنا بر گزارش تحلیل گران آهن پرایس در خصوص وضعیت بازار فولاد، در گذشته عنوان شد که بازار فولاد یک بازار غیر قابل پیش‌ بینی است و اگر به صراحت عنوان شود که بعد از بازار ارز و سکه سومین بازار داخلی از لحاظ پیچیدگی است اشتباه نخواهد بود. اتفاقات اخیر یا همان رشد قیمت‌ ها با ابزار تزریق پول سرگردان یا حتی مهاجرت نقدینگی باز هم خود نمایی می‌کند و این روند صعودی نرخ را رقم زده است.

از این رو این که بازار برای روز های پایانی سال‌ جاری با افزایش تقاضا و رشد قیمت ‌ها روبه‌رو شود رخداد عجیبی نیست ولی از هم‌ اکنون رشد تقاضا و افزایش نرخ اندکی عجیب به نظر می‌ رسد، آن‌ هم در شرایطی که قیمت‌ های جهانی هم تمایل به کاهش پیدا کرده است. این روند قیمتی قطعا پا برجا نیست و اگر بازار بخواهد روال متعادل خود را در پیش بگیرد، به یک تعدیل نرخ برای تثبیت قیمت ‌ها نیاز خواهد داشت.

این وضعیت در کنار معاملات میلگرد در بورس‌کالا خبر خوشی برای صاحبان کالا در بازار فولاد در بر ندارد آن ‌هم در وضعیتی که تقاضای واقعی در داخل کشور تغییر خاصی را نشان نمی‌دهد. اینکه با کاهش موجودی انبارها در یک یا چند کالای خاص در بازار فولاد شاهد تجمیع تقاضا و مهاجرت نقدینگی باشیم، دلیل اصلی رشد قیمت‌ هاست و البته معامله‌‌ گران حرفه ‌ای‌تر اغلب از این آشفته‌ بازار برای کسب درآمد استفاده کرده و تنها میل به نوسان‌ گیری دارند.

تجربه نشان داده که هیجان بازار فولاد غالبا مقطعی است یعنی روند پرشتاب رشد قیمت‌ها سریع‌ تر از حد انتظار متوقف شده ولی این بار شرایط بازار به‌ گونه‌ای است که فضای بزرگی برای سقوط آزاد نرخ با جو روانی موجود ایجاد نشده است. در این وضعیت چند رخداد اثرگذاری برجسته‌تری دارد یکی تاثیر بازار فولاد از نوسان قیمت دلار و دیگری جو روانی حاکم بر جامعه یا بازارهای کالایی مشابه که هرکدام می‌تواند اثرگذاری خاص خود را در بر داشته باشد.اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (4)

 • اسماعیل
  اسماعیل1398/10/21 - 11:54 پاسخ

  سلام اینها تولیدات خود را حاضرن به کشورهای منطقه صادر کند در شرایطی که امکان برگشت پولش براشون معلوم نیست. ولی حاضر نیستن با قیمت مناسب به هموطناشون بفروشن. هموطنانی که تولیداتشون از سرمایه ملی آنهاست.

 • علی
  علی1398/10/21 - 11:07 پاسخ

  عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد ،با این تحریم جدید حالا یکه تازی کنید وخون مردم رو دست مایه ثروت اندوزی خودتون بکنید ،چی میشد اگه یه کم جانب انصاف هم رعایت میکردیم

 • شاهنامه
  شاهنامه1398/10/21 - 10:57 پاسخ

  سلام به نظر شما پرایس ؛ با تحریم سنگین که آمریکا برا فولاد گذاشته قیمتها در بازار چگونه تاثیر میگیرند

 • محمد
  محمد1398/10/21 - 10:11 پاسخ

  خداروشکر خداروشکر خداروشکر. دوباره تحریم شدین. حالا بکشید پایین قیمتارو. آخه کجای دنیا وقتی بوی جنگ میاد مصالح و خونه گرون میشه

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: