نگاهی بر بازار آهن

نگاهی بر بازار آهن
نگاهی بر بازار آهن

آهن پرایس :نرخ دلار در بازار آزاد ابتدا به صورت ثابت حدود 28 هزار تومان اعلام شد و رفته‌رفته با سرعتی بالا در مسیر نزولی گام برداشت؛ به نحوی که اکنون آخرین قیمت دلار نقدی در بازار آزاد با افت هزار تومانی حدود 27 هزار تومان اعلام شده است...

آهن پرایس :نرخ دلار در بازار آزاد ابتدا به صورت ثابت حدود 28 هزار تومان اعلام شد و رفته‌رفته با سرعتی بالا در مسیر نزولی گام برداشت؛ به نحوی که اکنون آخرین قیمت دلار نقدی در بازار آزاد با افت هزار تومانی حدود 27 هزار تومان اعلام شده است. در این شرایط، همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، قیمت انواع مقاطع فولادی نیز در ادامه روند نزولی هفته گذشته، امروز هم رو به سقوط گذاشته که در این میان سرعت افت نرخ انواع نبشی، ناودانی و تیرآهن از شیب نزولی قیمت انواع میلگرد و محصولات حوزه قوطی و پروفیل بیشتر است. به نحوی که قیمت عمده انواع میلگرد و پروفیل یا ثابت مانده یا بین 50 تا 200 تومان کاهش یافته است، اما در میان قیمت انواع تیرآهن و محصولات حوزه نبشی و ناودانی حتی بعضا ریزش‌های 500 تا 800 تومانی نیز نسبت به نرخ‌های اعلامی روز پنجشنبه مشاهده می‌شود.

در این شرایط، به نظر می‌رسد که تقویت بیش از پیش احتمال پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا بیشترین تاثیر را در کاهش نسبتا شدید قیمت امروز دلار در بازار آزاد گذاشته است. البته نباید از تداوم نزدیکی نرخ دلار نیمایی به دلار آزاد برای ایجاد جذابیت جهت بازگرداندن ارزهای حاصل از صادرات از سوی بانک مرکزی نیز غافل شد؛ به گونه‌ای که اکنون میانگین موزون هفتگی نرخ حواله‌جات دلار نیمایی تنها حدود 350 تومان از آخرین قیمت دلار نقدی کمتر است و به نظر می‌رسد بانک مرکزی با در پیش گرفتن این سیاست و سوار شدن روی جو روانی مثبت بازار بر اثر تقویت احتمال پیروزی بایدن توانسته است در هفته‌های اخیر تا حدودی در کاهش نرخ ارز موفق عمل کند.

همچنین نباید از این نکته نیز غافل شد که امروز هم به روال همیشگی بخش قابل توجهی از نوردکاران بخصوص تولیدکنندگان میلگرد در برابر کاهش بیشتر نرخ‌هایشان مقاومت می‌کنند و هنوز هم بر قیمت‌های نجومی بالای 13 هزار تومان با وجود کاهش نسبتا شدید نرخ دلار در روز جاری اصرار دارند. این دسته از نوردکاران که خوب بلدند در روزهای افزایشی نرخ دلار، با نگاه به تابلوی صرافی‌‌ها قیمت‌های چهارم و پنجم اعلام کنند، امروز هم مانند دیگر روزهای کاهشی دلار فقط یک بار اعلام قیمت کرده‌اند و چون این کار را در ساعت‌های ابتدایی صبح یعنی زمانی که نرخ دلار در بازار آزاد ثابت اعلام شده بود، انجام داده‌اند، بخش زیادی از آنها قیمت‌هایشان را ثابت نگه داشته و برخی نیز فقط 50 یا 100 تومان تعدیل قیمت کرده‌اند.
در این شرایط، با توجه به تداوم رشد نسبی نرخ میانگین موزون هفتگی حواله‌جات دلار در سامانه نیما تا امروز و ثبات نسبی قیمت میلگرد صادراتی CIS در هفته گذشته، انتظار این است که قیمت پایه مقاطع فولادی در بورس کالا در عرضه روز چهارشنبه حتی کمی بیشتر از قمیت‌های هفته گذشته اعلام شود؛.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.