وضعیت نابسامان بازار مسکن

وضعیت نابسامان بازار مسکن
وضعیت نابسامان بازار مسکن

وضعیت نابسامان بازار مسکن

به گزارش تحلیل گران آهن پرایس در خصوص وضعیت بازار مسکن، توجه‌ ها و نگاه‌ ها در بازار مسکن به سمت نیمه روشن و معلوم بازار جلب شده است. اما این بازار در همین مقطع نیمه تاریک و مبهمی دارد که اگر در حال حاظر برای آن فکری نشود، احتمال تکرار روز های روشن در آن،‌ کاهش خواهد یافت.

ماه گذشته قیمت مسکن در تهران بعد از دو سال، سرانجام مسیر کاهشی را در پیش گرفت و حدود نیم میلیون تومان در متر مربع افت کرد. اخیرا کلان ‌شهر های دیگر کشور هم از این کاهش قیمت،‌ تاثیر گرفته‌ اند و قیمت فروش واحد های مسکونی در آنها نیز به تبعیت از تهران، در حال تجربه کاهشی است.

بازار مسکن این اتفاق کاهش قیمت مسکن را به رخداد مثبت تعبیر می‌کند، چون امکان خرید های مصرفی بعد از چند ماه تداوم کاهش قیمت مسکن، به تدریج احیا خواهد شد، ضمن آنکه این کاهش به معنای توقف روند جهش قیمت‌ ها است که باعث می‌شود وضعیت نا بسامانی رخ دهد.

فعالان بازار مسکن در حال حاضر سرگرم این نیمه روشن بازار هستند، غافل از اینکه جریان عرضه مسکن جدید همچنان در حالت نا مطلوبی قرار دارد و این اتفاق به‌عنوان نیمه تاریک بازار، بخش روشن را تهدید می‌کند. گروهی از متقاضیان مصرفی خرید مسکن در روزهای اخیر از تغییر مثبت فضای بازار مطلع شده‌اند و از اینکه قیمت‌ ها رو به کاهش گذاشته است، امیدوار هستند.

اما تقریبا هیچ گروهی از سازنده‌های مسکن،‌ رضایتی از شرایط فعلی بازار ساخت و ساز ندارند. وضعیت بازار ساخت و ساز نشان می‌دهد برآورده سازنده‌ها از قیمت تمام‌شده ساخت مسکن با توجه به سطح قیمتی زمین و مصالح ساختمانی و از همه مهم‌تر، دستمزد کارگر ساختمانی به گونه‌ای است که برای تخمین قیمت فروش واحد های نوساز در آینده، قادر به ارتباط برقرار کردن بین سه پارامتر قیمت ساخت، قیمت فروش و قدرت خرید متقاضیان خرید نیستند.اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: