افزایش 30 درصدی هزینه حمل آهن

افزایش 30 درصدی هزینه حمل آهن

بازار آهن و فولاد که از ابتدای هفته روند آرام و ثابتی داشت نوسانات چشمگیری هم مشاهده نشد انا روز گذشته با رسانه‌ای شدن افزایش 30 درصدی هزینه حمل آهن، نوسانات افزایشی جزئی در شماری از مبادی فروش ایجاد شد...

آهن پرایس: براساس آمار و گزارش‌ها روز گذشته قیمت روزانه آهن در کلیه زیرمجموعه‌های بازار آهن داخلی با ثبات قیمت همراه بود اما در این بین نوسانات کاهشی و افزایشی هم در برخی از شرکت‌ها مشاهده شد.

قیمت دلار روز گذشته بین دو کانال 51 و 52 هزار تومانی در نوسان بود به طوری که در ابتدای روز هر دلار حدود 51 هزار تومان معامله شد اما در نیمه‌های روز وارد کانال 52 هزار تومان شد اما نهایتا در پایان روز روی کانال 51 هزار و 800 تومان بسته شد.

تحلیل روزانه بازار آهن

در پی روند آرام بازار آهن در روز گذشته قیمت میلگرد آجدار در بسیاری از کارخانه‌ها ثابت اعلام شد اما افزایش 100 تا 500 تومانی هم در تعدادی از مبادی فروش قابل مشاهده بود. گفتنی است کف نرخ میلگرد همچنان حمایت کانال 25 هزار تومانی را حفظ کرده است.

 همچنین در این مدت که شاهد کمبود میلگردهای سایز 8 تا 12 بودیم فاصله قیمتی زیادی بین سایزهای درشت‌تر ایجاد شده بود اما در چند روز گذشته سایزهای ریز کاهش قیمت محسوسی داشتند. در ده روز گذشته متوسط نرخ میلگرد با نوسانات جزئی کاهشی بین 26100 تا 26500 تومان محاسبه شد.

قیمت تیرآهن در بخش شاخه‌فروشی در تعدادی از کارخانه‌ها ثابت اعلام شد اما تعدادی زیادی از شرکت‌ها هم بین 50 تا 150 هزار تومان افزایش قیمت داشتند، همچنین قیمت روز نبشی و انواع ناودانی هم در اغلب مبادی فروش ثبات قیمت داشت.

قیمت ورق آهن در غالب شرکت‌ها بین 200 تا 500 تومان با کاهش قیمت همراه بود؛ همچنین ورق گالوانیزه ورق روغنی و ورق رنگی هم کماکان بدون تغییر قیمت اعلام شدند. قیمت قوطی پروفیل، پروفیل مبلی، پروفیل صنعتی و انواع پروفیل‌ها در عمده مبادی فروش ثابت اعلام شد اما قیمت پروفیل صدرا حدود 700 تومان کاهش داشت. قیمت انواع لوله‌های درزدار و بدون درز مانند لوله منیسمان، داربستی، گازی و ... نیز در کلیه شرکت‌ها ثابت اعلام شد.

آنطور که از روند نوسانات قیمت آهن الات برمی‌آید اوضاع بازار آرام است، اغلب معاملات به صورت توافقی انجام می‌شود و شرایط به نفع متقاضی مصرف است. نوسانات جزئی افزایشی هم که بیشتر در قیمت میلگرد و تیرآهن مشاهده شد به افزایش قطعی 30 درصدی هزینه حمل و نقل آهن مربوط می‌شود.

 اگرچه معاملات در کف نرخ پیشنهادی بازار میلگرد همچنان در جریان بود اما برخی از شرکت‌ها هم با رسانه‌های شدن این خبر فروش خود را متوقف کرده و برخی نیز همانطور که انتظار می‌رفت قیمت‌ها را افزایش دادند. طبق این مصوبه با افزایش 30 درصدی هزینه حمل مبلغ 5500 ریال به ازای هر تن-کیلومتر اعمال خواد شد و از امروز یعنی یکم خردادماه نیز اجرایی می‌شود.

گزارش‌ها از بورس کالا حاکی است روز گذشته حدود 44 هزار تن آهن اسفنجی بریکت عرضه شد که تنها 15 هزار و 500 تن از آن مورد معامله قرار گرفت و نرخ آن نیز 13 هزار و 813 تومان برآورد شد.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: مؤلفه‌های اثرگذار بر قیمت آهن

امروز نیز حدود 202 هزار و 600 تن محصول فولادی عرضه می‌شود که از این میزان 142 هزار و 600 تن به شمش بلوم اختصاص دارد که قیمت آن 20 هزار و 229 تومان در نظر گرفته شده است. گفتنی است حجم این محصول حدود 26 درصد کاهش داشته است؛ هنچنین حدود 60 هزار تن تختال C در تالار حراج باز عرضه می‌شود که نرخ آن نیز تقریبا 19 هزار تومان تعیین شده است.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (2)

 • ناشناس
  ناشناس 1402/03/01 - 22:49 پاسخ

  سی در صد هزینه حمل ونقل گران شده یعنی نزدیک به پنج درصد روی محصول کشیده میشود کار اشتباهی است که بگوییم سی درصد هزینه حمل ونقل گران شده آن سی درصد رو بکشیم روی کالا بعنوان مثال اگه یک میلیون هزینه حمل کالا بوده میشه یک میلیون وسی صد واگه یک میلیارد پول کالابوده نمیشه کالا و یک میلیارد وسی صد میلیون حساب کرد

 • بهنام جعفرزاد
  بهنام جعفرزاد1402/03/01 - 21:23 پاسخ

  خدا ازتون نگذره یه جوان تو این مملکت بی صاحب با این قیمت هایه نجومی این قیمت هایه ساعتی چطور ایندشو بسازه