افزایش قیمت آهن با توقف تولید

افزایش قیمت آهن با توقف تولید

قیمت آهن آلات روز گذشته در برخی حوزه‌ها افزایشی اعلام شد که بخشی از آن به توقف تولید در در برخی کارخانه‌ها ارتباط دارد البته غالب شرکت‌ها همچنان ثبات قیمت دارند و با توجه به اینکه در ماه اسفند انتخابات و ماه رمضان را نیز پیش رو داریم، افزایش چشمگیر قیمت‌ها و رشد تقاضا کمی بعید به نظر می‌رسد...

آهن پرایس: روز گذشته در غالب زیرمجموعه‌های بازار آهن و فولاد شاهد افزایش قیمت آهن آلات بودیم اما در این میان برخی شرکت‌ها قیمت محصولات خود را ثابت اعلام کردند و برخی هم با کاهش قیمت همراه بودند.

روز گذشته قیمت دلار کاهش جزئی داشت و هر دلار بازار آزاد در پایان روز 50 هزار و 100 تومان معامله شد.

نگاهی به اوضاع بازار آهن

قیمت میلگرد آجدار روز گذشته در برخی شرکت‌ها با افزایش 100 تا 200 تومانی همراه بود اما عمده مبادی فروش نرخ محصولات خود را ثابت اعلام کردند؛ به عنوان نمونه قیمت میلگرد نیشابور افزایش 100 تومانی داشت و هر کیلو از آن حدود 23.310 تومان اعلام شد.

آخرین قیمت میلگرد آجدار

قیمت میلگرد امیرکبیر

قیمت میلگرد فایکو

قیمت میلگرد میانه

قیمت میلگرد ابرکوه

23.500

23.100

22.750

22.800

دامنه قیمت پیشنهادی میلگرد آجدار روز گذشته در محدود 22.000 تا 22.700 تومان اعلام شد و تلاش برای افزایش قیمت این محصول نتیجه چشمگیری نداشت.

قیمت تیرآهن نیز همچنان روند افزایشی داشت به طوری که قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان در هر شاخه بین 20 تا 200 هزار تومان افزایش داشت اما برخی شرکت‌ها قیمت‌ تیرآهن را ثابت اعلام کردند. بیشترین افزایش قیمت تیرآهن ذوبی به سایزهای سبک وزن مانند 14 و 16 اختصاص داشت.

قیمت نبشی و قیمت ناودانی در غالب مبادی فروش بدون تغییر عرضه شد اما قیمت نبشی ناب تبریز و قیمت نبشی شکفته با افزایش 50 تا 200 تومانی عرضه شدند.

قیمت ورق آهن در چند کارخانه ثابت اعلام شد اما قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه بین 100 تا 500 تومان افزایش داشت. بیشترین افزایش قیمت ورق آهن به ورق‌های 3 تا 15 میل اختصاص داشت به طوری که برخی از این سایزها در هر کیلو 40 تا 42 هزار تومان هم اعلام شد.

 شنیده می‌شود کارخانه ورق سیاه فولاد گیلان برای انجام برخی تعمیرات، تولیدات خود را متوقف کرده است و از آنجایی که ورق سیاه گیلان نقش پررنگ و مؤثری در تنظیم بازار دارد، می‌توان بخشی از افزایش قیمت ورق آهن را به این موضوع نسبت داد. قیمت ورق گالونیزه، قیمت ورق رنگی و قیمت ورق روغنی در بیشتر شرکت‌ها با کاهش 300 تومانی همراه بودند.

قیمت قوطی پروفیل، قیمت پروفیل صنعتی، قیمت پروفیل مبلی و سایر پروفیل‌ها غالبا ثابت اعلام شدند اما قیمت پروفیل اصفهان و کیان پرشیا بین 200 تا 500 تومان کاهش داشتند؛ همچنین قیمت لوله مانیسمان، قیمت لوله داربست، قیمت لوله گازی و سایر لوله‌ها عمدتا ثابت اعلام شدند.

با توجه به اینکه بازار مصرف آهن آلات ساختمانی این روزها بسیار ضعیف گزارش می‌شود و بازار ساخت و ساز نیز همچنان راکد است محصولاتی مانند میلگرد که تولید آن مانند برخی محصولات انحصاری نیست ثبات قیمت و پایداری بیشتری دارد.

بازار آهن و فولاد از ابتدای سال جاری تاکنون برخلاف سایر بازارهای کالایی در پی سیاست‌های انقباضی دولت عمدتا با روندی منفی و تورم معکوس همراه بود که این امر آسیب‌های زیادی برای تولیدکنندگان در بر داشت که البته این زیان‌ها بیشتر متوجه واحدهای پایین‌دست زنجیره فولاد شد.

کاهش عرضه اعتباری شمش بورسی

گزارش‌ها از بورس کالا حاکی است که امروز حدود 356 هزار و 55 تن محصول فولادی عرضه می‌شود که از این میزان حدود 230 هزار و 55 تن به شمش بلوم اختصاص داشت، قیمت هر کیلو از شمش بلوم حدود 18 هزار و 589 تومان در نظر گرفته شده است.

گفتنی است حجم عرضه‌های اعتباری در هفته جاری به 20 درصد رسیده است درحالی که در هفته گذشته حدود 37 درصد اعلام شد. میانگین هفته گذشته 189515 اعلام شد و ب در نظر گرفتن کاهش عرضه‌های اعتباری احتمالا میانگین هفته جاری کاهش داشته باشد.

علاوه‌بر این حدود 6 هزار تن ورق گالوانیزه، 2 هزار تن ورق سرد B و 8 هزار تن ورق رنگی، حدود 30 هزار تن تختال C عرضه می‌شود و 40 هزار تن نیز به گندله سنگ آهن اختصاص دارد.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: یخ قیمت آهن آب می شود؟

همانطور که در گزارش روز گذشته هم اشاره شد بر مبنای مؤلفه‌های بنیادین اثرگذار بازار آهن و فولاد در ثبات نسبی به سر می‌برد و احتمالا این روند تا پایان سال نسبتا تداوم خواهد داشت مگر اینکه به واسطه محدودیت مصرف انرژی برخی نوسانات افزایشی جزئی رخ دهد اما در کنار موانعی که روز گذشته ذکر شد می‌توان گفت انتخابات 11 اسفند ماه و شروع ماه رمضان در 22 اسفند از دیگر عواملی است امکان بروز نوسانات چشمگیر در این بازار را خنثی می‌کند.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 5 از 5 - 1 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری مجموعه به پایان رسیده است لطفا اطلاعات خود را برای دریافت مشاوره اختصاصی وارد نمایید.

درخواست مشاوره تلفنی