بازار آهن آرام شد

بازار آهن آرام شد

با توجه به فاکتورهایی مانند نبود نقدینگی در بازار، بازار فولاد آشفته چین، رکود بازار مسکن و فروکش کردن التهابات بازارهای مالی، هیجانات بازار آهن نیز فعلا فروکش کرده و آرام و خلوت است...
 

آهن پرایس: روز گذشته قیمت روز آهن آلات در غالب زیرمجموعه‌های بازار آهن داخلی ثابت اعلام شد اما اصلاح قیمت جزئی نیز در برخی از کارخانه‌ها مشهود بود.

بازار ارز نیز کمی دیگر اصلاح شد و قیمت دلار از کانال 52 هزار تومانی عقب‌نشینی کرد، به طوری که تا نیمه‌های کانال 51 هزار تومانی کاهش یافت در پایان روز هم هر دلاربازار آزاد 51 هزار و 450 تومان اعلام شد.

تحلیلی بر قیمت روز آهن

قیمت روز میلگرد در غالب مبادی فروش ثابت اعلام شد و چند کارخانه هم بین 100 تا 500 تومان اصلاح قیمت داشتند. قیمت میلگرد 14 اصفهان با کاهش 350 تومانی همراه بود و در هر کیلو 25.450 تومان اعلام شد؛ قیمت میلگرد نیشابور هم 24.210 تومان اعلام شد که با کاهش 200 تومانی همراه بود.

تحلیل روزانه بازار آهن و فولاد

قیمت روز تیرآهن نیز در غالب مبادی فروش با ثبات نسبی همراه بود؛ قیمت تیرآهن اصفهان و قیمت تیرآهن کرمانشاه در برخی سایزها بین 20 تا 40 هزار تومان کاهش داشت ولی تیرآهن ظفربناب افزایش30 تا 50 هزار تومانی داشت.

قیمت روز نبشی و ناودانی نیز به تبعیت از جو کلی بازار در غالب مبادی فروش ثابت اعلام شد اما نبشی نستا و نبشی آریان فولاد بین 200 تا 400 تومان کاهش قیمت داشتند.

ورق سیاه با نوسانات متعددی همراه بود به طوری که تعدادی از مبادی فروش قیمت ورق آهن را ثابت اعلام کردند، قیمت ورق سیاه مبارکه و کاویان در برخی ضخامت‌ها کاهش 100 تا 500 تومانی داشتند ولی در برخی ضخامت‌ها افزایش 500 تومانی هم مشهود بود.

قیمت انواع ورق سرد مانند قیمت ورق گالوانیزه، قیمت ورق رنگی ورق روغنی در کلیه مبادی فروش ثابت اعلام شدند.

قیمت روز پروفیل، قیمت پروفیل مبلی، قیمت پروفیل گالوانیزه و سایر پروفیل‌ها در بیشتر کارخانه‌ها ثابت اعلام شد اما قیمت پروفیل نیکان در برخی ضخامت‌ها ثابت اعلام شد. قیمت لوله مانیسمان، قیمت لوله صنعتی، قیمت لوله داربستی و انواع لوله‌ها در کلیه مبادی فروش ثابت اعلام شد.

گزارش‌ها از معاملات بورس کالا نیز حاکی است روز گذشته از 139 هزار و 746 تن میلگرد عرضه شده حدود 52 هزار و 919 تن معامله شد که معادل 37 درصد آن است. نرخ میانگین میلگرد آجدار 21 هزار و 746 تومان برآورد شد که با 0.8 درصد افزایش نسبت به نرخ پایه اعلام شد.

همچنین حدود 73 درصد از تیرآهن عرضه هم به فروش رسید که قیمت هر کیلو از آن 22 هزار و 563 تومان برآورد شد. 2 هزار و 26 تن نیز از نبشی‌های عرضه شده معامله شد که قیمت آن با 0.6 درصد افزایش حدود 22 هزار و 697 اعلام شد. از کل ناودانی عرضه شده هم حدود 75 درصد معامله شد.

همانطور که از روند معاملات بورس کالا برمی‌آید روند معاملات اگرچه چندان مطلوب نبود اما نمی‌توان گفت استقبال ضعیف بود، به طور کلی نسبت به یک ماه گذشته اوضاع بهتری داشت.

در رابطه با اوضاع بازار آهن و فولاد و نمودار قیمت آهن کیلویی در روز گذشته می‌توان گفت با توجه با نزدیک‌تر شدن به پایان هفته التهابات افزایشی بازر آهن متوقف شد و در برخی حوزه‌ها هم تا حدود اصلاح شد.

با توجه به پارامترهای موجود به نظر می‌رسد فعلا بازار آرام است و نوسان قیمت چشمگیری رخ نمی‌دهد. از جمله این عوامل می‌توان به کاهش هیجانات بازارهای مالی همچون دلار و طلا در نتیجه فروکش کردن شعله‌ها طوفان الاقصی، اشاره کرد.

در ادامه می‌توانید این خبر را نیز مطالعه کنید: قیمت آهن آلات اصلاح شد

مورد بعدی بازار آشفته و نابسامان چین و چشم‌انداز تیره بازار صادراتی است و عامل دیگری که می‌توان به آن اشاره کرد رکود عمیق بازار مسکن است که افت محسوس ساخت و سار در آن مشهود است.

همچنین نبود نقدینگی و کنترل سفته‌بازی توسط سامانه‌های نظارتی، مالیاتی و تعزیراتی نیز در کنار سایر فاکتورهایی که بیان شد نشان از ثبات قیمت آهن روز در کانال‌های قیمتی فعلی دارد اما با در نظر گرفتن فاکتورهای دیگر نمی‌توان روند بازار را در بلندمدت به طور قطعی پیش بینی کرد.

انتشار مطالب این سایت با ذکر منبع و درج لینک آزاد است.

امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

اشتراک گذاری:

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید:

نظرات کاربران (0)

ساعت کاری به پایان رسیده است با ثبت درخواست ، کارشناسان ما در اولین فرصت با شما تماس می گیرند.