تأثیر تحریم های فولادی ترکیه بر فولاد ایران

تأثیر تحریم های فولادی ترکیه بر فولاد ایران
تأثیر تحریم های فولادی ترکیه بر فولاد ایران

تأثیر تحریم های فولادی ترکیه بر فولاد ایران

آمریکا دوشنبه در پی حملات ترکیه در شمال سوریه، تحریم انکارا را با افزایش تعرفه صادرات فولاد آغاز کرد. آمریکا دو وزارتخانه و سه مقام ارشد دولت ترکیه را در واکنش به عملیات نظامی این کشور در شمال سوریه تحریم و تعرفه وارداتی فولاد این کشور را افزایش داد. 

مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا می گوید: دونالد ترامپ در تماسی با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، از او خواسته فورا دست از حمله بردارد و به خشونت ها پایان دهد و پشت میز مذاکره بنشیند. دونالد ترامپ در بیانیه خود اعلام کرد که تعرفه واردات بر آلومینیوم از ترکیه را از25% به ۵۰ درصد افزایش و به مذاکرات با این کشور برای امضای پیمان تجارت با هدف تحقق هدف تجارت ۱۰۰ میلیارد دلاری خاتمه خواهد داد. با اینحال برخی فعالان احساس می‌کنند این تعرفه‌ها تاثیر زیادی بر قیمت‌های صادراتی ترکیه نداشته باشد، چه برسد به قیمت‌های حوزه CIS و قیمت‌های فولاد صادراتی ایران؛ چرا که پیش از این تحریم‌ها تقاضای فولاد ترکیه برای واردات به آمریکا محدود شده بود.

وی افزود: در صورتی که اقدامات ترکیه را تخطی از چارچوب‌ها تشخیص دهیم، اقتصاد این کشور را نابود خواهیم کرد. مایک پنس نیز در این رابطه بیان داشت: تحریم های ترکیه تا زمان توقف کامل عملیات، ادامه خواهند داشت. همچنین امریکا خواستار همراهی متحدان اروپایی خود برعلیه ترکیه شد. پیش تر اتحادیه اروپا بر سر اعمال تحریم بر ضد ترکیه به نتیجه نرسیده بود. وزیر دفاع امریکا که برای شرکت در نشست ناتو به بروکسل رفته، از کشورهای اروپایی خواسته تا اقدامات دیپلماتیک و اقتصادی مناسب را علیه ترکیه انجام دهند. 

با توجه به جنگ تجاری رخ داده بین دو کشور، فعالان فولادی داخل کشور بر این باورند که این عوامل نمی تواند تأثیر چشمگیری بر بازار آهن و فولاد ایران بگذارد چراکه قیمت های داخلی آهن همچون قیمت ورق روغنی و قیمت ورق سیاه که در اکثر مواقع از این عوامل تأثیر  می گرفتند، تغییر چندانی را طی روزهای اخیر تجربه نکردند.
 اشتراک گذاری:

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: