تاثیر نرخ ارز بر بازار مسکن

تاثیر نرخ ارز بر بازار مسکن
تاثیر نرخ ارز بر بازار مسکن

تاثیر نرخ ارز بر بازار مسکن

آهن پرایس : نرخ دلار که تا سی هزار تومان بالا رفته بود اما اکنون حدود بیست و سه تومان است که این کاهش قیمت بر روی ثبات بازار مسکن تاثیر بسزایی داشته است . به اذعان کارشناسان بازار مسکن، تغییراتی که در حال حاضر در بازار مسکن رخ می دهد می تواند آغاز گر دوره رکود و ثبات قیمت در دوره سه تا پنج ساله در بخش مسکن باشد ، به شرطی که این حوزه از ناحیه عوامل سیاسی و اقتصاد کلان دچار شوک نشود.

حسن محتشم ، عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان اظهار کرد : در طی سال های گذشته روند بازار مسکن همیشه صعودی بوده و به نظر من این روند صعودی همچنان ادامه خواهد داشت . از سال 1396 که رشد نرخ دلار شروع شد مسکن هم پس از یک دوره رکود پنج ساله شروع به رشد نرخ کرد که تا دی ماه امسال ادامه یافت؛ هرچند سرعت رشد آن گرفته شده است. در ادامه وی افزود: اینکه بازار مسکن از دو ماه قبل به آرامش قیمتی رسیده به ثبات نرخ ارز برمی گردد.

این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه در بهمن ماه نیز با کسادی معاملات مواجه هستیم خاطرنشان کرد: در بهمن سال‌های گذشته که به شب عید نزدیک می‌شدیم معمولا معاملات افزایش پیدا می‌کرد. یکی از دلایل این بود که متقاضیان می‌خواستند از تورم سال آینده مصون بمانند. اما هم اکنون تقریبا به نیمه بهمن رسیده‌ایم و بازار در رکود قرار دارد. علت این است که متقاضیان واقعی توان خرید ندارند و سرمایه‌گذاران هم با توجه به ثبات نرخ ارز برای خرید مسکن ریسک نمی‌کنند. این باعث شده که نرخ مسکن به ثبات نسبی برسد.

محتشم ادامه وضعیت کنونی را مشروط به آرامش بازار ارز و شرایط سیاست خارجی دانست و گفت: مقطع کنونی می‌تواند آغاز یک دوره رکود سه تا پنج ساله برای بازار مسکن باشد؛ به شرطی که این بازار از ناحیه سایر متغیرها همچون شرایط بین‌المللی دچار شوک نشود و شاهد رشد نرخ ارز و طلا نباشیم. در ادامه ممکن است به‌تدریج سرمایه‌ها به بخش مسکن بیاید و معاملات کم کم افزایش پیدا کند. بخشی از این ورود نقدینگی از بورس خواهد بود؛ زیرا به دلیل روند کاهشی بازار سرمایه، سهامداران دچار دل زدگی شده‌اند.

در ادامه می توانید  این خبر را نیز  مطالعه کنید : عدم نظارت بر بازار مسکن

وی با بیان اینکه بخش مسکن با کمبود تولید مواجه است که می‌تواند فشار تقاضا و رشد نرخ مجدد را در پی داشته باشد گفت: دولت برای جلوگیری از افزایش نرخ مسکن باید نگرش ها به حوزه ساخت‌وساز را تغییر دهد. توزیع ساخت در مناطق دارای تقاضای واقعی و کوچک‌سازی می‌تواند بخشی از این تغییر باشد.

مسکن باید از یک کالای سرمایه‌ای به کالای مصرفی تبدیل شود تا به آرامش برسد. در بخش تولید باید تمهیدات، تسهیلات لازم فراهم شود تا سازندگانی که هم اکنون به دلیل نااطمینانی از شرایط اقتصاد کلان و تورم حاکم بر این بخش، ریسک سرمایه‌گذاری را نمی‌پذیرند برای تعریف پروژه‌های جدید ترغیب شوند.

این عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران، مهم‌ترین چالش حوزه ساخت‌وساز را عدم ثبات نرخ زمین و مصالح ساختمانی دانست و گفت: سازندگان نمی‌دانند که قرار است با چه نرخ تمام شده‌ای پروژه را به پایان برسانند و با چه قیمتی بفروشند. افزایش هزینه‌ها از ناحیه دستگاه های خدمات رسان مثل شهرداری، نظام مهندسی، تامین اجتماعی و مالیات از دیگر مشکلات حوزه ساخت‌وساز است.

بنابر گزارشات میدانی ، دی امسال متوسط نرخ هر متر مسکن در شهر تهران ۲۷ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۸ و ۹۸.۳ درصد افزایش دارد. طبق اعلام بانک مرکزی همچنین تعداد معاملات انجام شده در دی ماه سال ۱۳۹۹ معادل ۳.۵ هزار فقره بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۷.۱ درصد کاهش و در مقایسه با ماه قبل ۳۷.۶ افزایش را نشان می‌دهد.


اشتراک گذاری:
امتیاز به این مطلب:
امتیاز: 0 از 5 - 0 رای

نظرات کاربران (0)

ثبت نظر جدید

یک آواتار برای خود انتخاب کنید: